PTAC konstatē būtiskas nepilnības gan būvlaukumos, gan būvmateriālos 

PTAC konstatējis būtiskas neatbilstības gan pārbaudītajos būvlaukumos, gan testējot būvmateriālus, informē PTAC pārstāve Sanita Gertmane.

Dienas Bizness, 2015. gada 25. marts plkst. 17:04

2014. gadā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir pārbaudījis 538 būvmateriālu modeļus, no kuriem 233 (43%) konstatētas neatbilstības. Pārsvarā būvmateriāli objektā nav bijuši nodrošināti ar ekspluatācijas īpašību deklarācijām, būvizstrādājumiem nav noteiktas un novērtētas ekspluatācijas īpašības, ir konstatēti gadījumi, kad būvizstrādājumi ir iebūvēti neatbilstoši paredzētam mērķim, piemēram kopš PTAC ir piešķirtas tiesības patstāvīgi apmeklēt būvobjektus, 8 objektos ir konstatēts, ka slodzi nesošo konstrukciju savienojumu vietās izmantoti iebūvēšanas mērķim nepiemēroti bultskrūvju komplekti , kā arī ir gadījumi, kad faktiskās ekspluatācijas īpašības neatbilst deklarētājām ekspluatācijas īpašībām.

PTAC ir pārbaudījis 538 būvmateriālu modeļus, no kuriem 233 (43%) konstatētas neatbilstības 62% - objektā nav ražotāja deklarācijas, 6% - nav veikts ekspluatācijas īpašību novērtējums, 5% iebūvēts neatbilstoši mērķim, 35% deklarētā vērtība neatbilst faktiskajai, 3% - nav CE marķējuma, 21% - ir kāda cita neatbilstība.

2014.gadā ir testēti 22 būvizstrādājumu paraugi – 6 minerālvates, 3 uzputotā putu polistirola (EPS siltumizolācijas materiāli), 8 mūra bloku, kā arī 5 bultskrūvju paraugi.

Visi minerālvates paraugi izrādījušies atbilstoši, savukārt visu trīs EPS paraugu norādītās vērtības neatbilda faktiskajām, kas nozīmē, ka ekspluatācijas gaitā, ir lielāka iespēja uzsūkties mitrumam, rasties pelējumam, kā arī dažādiem citiem fasādes bojājumiem.

Satraucošs ir fakts, ka trīs no pieciem testētajiem bultskrūvju, ko izmanto nesošo konstrukciju savienošanā, paraugiem izrādījušies neatbilstoši noteiktu slodžu izturībai, kas var ietekmēt ēkas noturību un stabilitāti.

No testētajiem 8 mūra bloku paraugiem, četri izrādījās neatbilstoši. To blīvuma un spiedes stiprības rādītāji var ietekmēt gan ēkas mehānisko stiprību un stabilitāti, gan enerģijas ekonomiju un siltumizturību.

Diemžēl uzraudzības rezultātā PTAC secina, ka būvniecības procesā iesaistītajām personām trūkst izpratnes par būvmateriālu ekspluatācijas īpašību deklarācijas būtību un pielietojumu, to uztverot tikai kā formālu dokumentu.

2014.gadā PTAC ir veicis 65 kontroles būvobjektos, kur pārbaudīti 489 būvizstrādājumi. Neatbilstības konstatētas 211 būvmateriāliem.

Par pārbaudes laikā konstatēto PTAC informē attiecīgās pašvaldības būvvaldi, kā arī būvkomersantu, šobrīd PTAC informē arī Valsts būvniecības kontroles biroju.

Konstatētas šādas būtiskākās neatbilstības: 150 būvizstrādājumu modeļi, t.i. 31%, būvobjektā nebija nodrošināti ar ekspluatācijas īpašību deklarācijām, 10 modeļi iebūvēti neatbilstoši paredzētajam mērķim, 5 modeļiem nav noteiktas un novērtētas ekspluatācijas īpašības, 5 modeļiem - CE marķējums, 49 - citi pārkāpumi.

Kopš 2013. gada beigām PTAC ir piešķirtas tiesības patstāvīgi apmeklēt būvobjektus, konstatēti šādi spilgtākie gadījumi, kad būvizstrādājumi iebūvēti neatbilstoši paredzētajam mērķim: 8 slodzi nesošo konstrukciju savienojumu vietās izmantoti iebūvēšanas mērķim nepiemēroti bultskrūvju komplekti; 1 objektā kā jumtu nesošās konstrukcijas ir izmantotas palešu plauktu sistēmas; 1 objektā siltumizolācijas vate iestrādāta kā skaņas izolācija starpsienās; 1 objektā ēkas ārsienām izmantoti sendvidžtipa paneļi, kuriem ir zemāka ugunsreakcijas klase nekā paredzēts projektā; 1 objektā ruberoīds tika izmantots pamatu būvniecībā kā hidroizolācijas materiāls, bet ražotājs to paredzējis kā jumta hidroizolācijas materiālu.

Būvobjektu pārbaudēs konstatēts, ka nav noteiktas un novērtētas ekspluatācijas īpašības šādiem būtiskiem būvmateriāliem: 3 objektos iebūvētas metāla konstrukcijas, kurām nav veikta atbilstoša novērtēšana; 2 objektos iebūvēti logi, kuriem nav veikta atbilstoša novērtēšana; 1 objektā iebūvētas nenovērtētas saliekamās dzelzsbetona kolonnas; 1 objektā piegādātajām koka konstrukcijām nav veikts novērtējums.
 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2015. gada 06. februāris plkst. 17:40

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), izvērtējot AS Mintos darbību secinājis, ka šī...

2015. gada 29. janvāris plkst. 18:37

Jautājums par Rīgas satiksmes reklāmu būtu jāvērtē Patērētāju tiesību aizsardzības centram...

2015. gada 28. janvāris plkst. 16:24

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) brīdina patērētājus nereģistrēties un neaizņemties...

2015. gada 22. janvāris plkst. 9:36

Pēdējo mēnešu laikā pieaudzis Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) saņemto...

2015. gada 16. janvāris plkst. 11:46

Veicot būvobjektu pārbaudi, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) konstatējis, ka aptuveni...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2015. gada 25. marts plkst. 16:15

Pirmdien alpīnistu komanda veiks Gaismas pils jumta apsekošanu, lai noskaidrotu iemeslu, kāpēc...

2015. gada 25. marts plkst. 14:58

Rīgas rajona tiesā šodien tika nopratināti liecinieki krimināllietā, kurā par krāpšanu...

2015. gada 25. marts plkst. 12:09

Konkursa «Latvijas būvniecības gada balva 2014» «Grand Prix» piešķiršana...

2015. gada 25. marts plkst. 11:31

Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 108 atklāts jauns Optibet sporta bārs. Tā izveidē...

2015. gada 25. marts plkst. 11:29

Gulbenes novada dome nepiedalījās SIA Gulbenes alus darītava nekustamā īpašuma izsolē. ...

2015. gada 25. marts plkst. 8:47

Pagājušā gada 6. jūnijā ekspluatācijā nodotās Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB)...

2015. gada 24. marts plkst. 16:55

SIA Vidzemes Energoceltnieks dalībnieki pieņēmuši lēmumu par uzņēmuma reorganizāciju,...

2015. gada 24. marts plkst. 15:43

Aģentūra Reuters fotogrāfijās iemūžinājusi Panamas kanāla paplašināšanas projekta...

2015. gada 24. marts plkst. 14:28

Sākušies būvdarbi uz reģionālā autoceļa Cēsis–Vecpiebalga–Madona (P30)...

2015. gada 24. marts plkst. 13:26

Saulkalnes iedzīvotāji klusi lamā kanalizācijas ierīkošanas būvdarbu veicējus, kas ne...