Ražo uguns pildspalvas specdienestiem

2017. gada 31. augusts plkst. 9:47
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Jelgavā izveidota ražotne, kurā top autonomas ierīces metāla griešanai un metināšanai ekstremālos apstākļos; inovatīvo rīku radītāji saredz lielu eksporta potenciālu, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Šovasar AS Baltic Innovation Holding PRO sāka ražot metāla griešanas ierīces Firepen. Produkta izstrādē un ražotnē, kas atrodas Jelgavas biznesa parkā, Baltkrievijas investors ieguldījis aptuveni vienu miljonu eiro. 2018. gadā uzņēmums plāno saražot 500 tūkst. ierīču, 99% produkcijas tiks eksportēti.

Ideja par šādu inovatīvu risinājumu 2012. gadā radusies civilās aviācijas inženierim Igoram Engaševam, kas šobrīd ir AS Baltic Innovation Holding PRO valdes loceklis, bioķīmiķim Aleksandram Garbusam un pulveru metalurģijas speciālistam Vladimiram Panovam. Pirmie paraugi tapuši bijušajā radiotehnikas rūpnīcā, kur veikti nepieciešamie eksperimenti. 2015. gadā piesaistīts investors – Baltkrievijas uzņēmējs Valērijs Azamatovs, pērn izveidota ražotne, bet šī gada jūnijā sākta Firepen ražošana. «Pirmo produkcijas partiju iegādājās ASV armijas specdienests SWAT (Special Weapons And Tactics), šobrīd tiek saskaņoti līguma nosacījumi par turpmāko sadarbību. Pašlaik ierīci testē Latvijas Nacionālie bruņotie spēki, iespējams, nākamajā gadā Firepen iegādāsies arī Latvijas armijas vajadzībām,» pieļauj I. Engaševs.

Firepen ir paredzēts autonomai metāla griešanai un metināšanai ekstremālos apstākļos, piemēram, dabas katastrofu seku likvidācijā, apstākļos, kad nav pieejama elektroenerģija u.c. Firepen var lietot arī glābšanas darbos zem ūdens, jo tas ir mitrumizturīgs. Šo instrumentu var izmantot ugunsdzēsēji, glābšanas dienesti, dažādu remontdarbu veicēji. Tas var lieti noderēt dažādās nozarēs, piemēram, būvniecībā, ģeoloģijā, naftas un gāzes ieguvē u.c. «Firepen ir viegli izmantojams, nav nepieciešama speciāla sagatavotība vai metināšanas prasmes, tas ir gatavs lietošanai 10–15 sekunžu laikā. Ierīce galvenokārt ir domāta glābšanas darbiem, piemēram, avarējušu mašīnu ar to ir iespējams atvērt vienas minūtes laikā. Parasti glābšana aizņem vismaz 3 minūtes, kas var izrādīties daudz par daudz cilvēka dzīvības glābšanai,» teic I. Engaševs.

Visu rakstu Ražo uguns pildspalvas specdienestiem lasiet ceturtdienas, 31.augusta laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu