Redakcijas komentārs: Atpūta par vairākiem miljoniem gadā 

Kam gan nepatīk brīvdienas? Man patīk ļoti. Ar vienu piebildi – ja tās ir apmaksātas. Tieši šā iemesla dēļ ļoti reti izvēlos ņemt bezalgas brīvdienu. Tajā pašā laikā ir kāds, kas šīs mūsu brīvdienas apmaksā.

Rūta Kesnere - DB Komentāru nodaļas vadītāja, 2018. gada 04. jūnijs plkst. 7:56

Foto: no DB arhīva

Publiskajā sektorā tas ir valsts budžets jeb mēs visi, bet privātajā – tie ir uzņēmēji. Līdz ar to ir saprotama uzņēmēju piesardzība par brīvdienu skaita palielināšanu. Nule kā LTRK, LDDK un Zemnieku saeima ir nākušas klajā ar atklātu vēstuli, lūdzot Saeimu nenoteikt 11.novembri, Lāčplēša dienu, par svētku dienu, bet saglabāt atceres dienas statusu. Noteikti vairums iedzīvotāju, kas ir darba ņēmēji, sašutuma pilni bļaus par uzņēmējiem, kas to tik vien zina, kā paverdzināt darba ļaudis.

Tajā pašā laikā vērts ieklausīties arī viņu, to, kas šīs brīvdienas apmaksā, argumentos. Jo nešaubos, ja 11. novembra kā svētku dienas atbalstītājiem jautātu, vai viņi būtu par brīvdienu, bet uz sava rēķina, lielākā daļa atbildētu noliedzoši. Tātad gribam, lai mums to apmaksā, par apmaksātājiem neaizdomājoties. Lūk, ko par to saka uzņēmēji: «Pēc Finanšu ministrijas aprēķiniem, vienas papildu svētku dienas (11. novembra) noteikšanai 2018. gadā nebūtu ietekmes uz kopējiem nodokļu ieņēmumiem, ņemot vērā, ka šī diena iekrīt svētdienā, bet 2019. gadā tai būtu negatīva ietekme 8,6 miljonu eiro un 2020. gadā - 9,2 miljonu eiro apjomā.

Katra papildu brīvdiena par apmēram 5% mēnesī vai 0,4% gadā palielina kapitāla dīkstāvi, kas nozīmē Latvijas IKP samazinājumu par 0,4% gadā.

Uzņēmēju organizācijas arī norāda, ka Latvijai Eiropas Savienības valstu vidū pašreiz ir trešais augstākais oficiālo svētku brīvdienu skaits, kas ir lielāks nekā Lietuvā un Igaunijā. Ņemot vērā, ka daudzi uzņēmumi savas specifikas dēļ strādā arī svētku dienās, izmaksas palielina dubulta darba samaksa darbiniekiem, kas noteikti ietekmē uzņēmēju konkurētspēju.

Var jau teikt, ka atpūties darbinieks ir produktīvāks, tomēr tā ir mazliet populistiska retorika, jo, kā jau teicu, atpūsties uz sava rēķina negrib neviens. Tas ir labi tikai tad, ja apmaksā. Taču uzņēmumam tie, protams, ir zaudējumi. Mazliet pārsteidz, ka Saeimas deputāti, kas šo priekšlikumu atbalstīja otrajā lasījumā, pilnībā nav iedziļinājušies papildu brīvdienas ekonomiskajos aspektos. No otras puses, kurš saprātīgs deputāts gan priekšvēlēšanu laikā iebildīs pret šādu iniciatīvu? Tāda tīša vēlētāju kaitināšana nav prāta darbs, un štrunts par ekonomiku un uzņēmējiem. Gan jau kaut kā izkulsies!

Tā vien šķiet, ka līdz rudenim sagaidīsim vēl daudz brīnumu. Kaut nu mūsu valstij pietiktu spēka visas politiķu sarūpētās «dāvanas» izturēt!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 28. maijs plkst. 7:27

Latvijā galvenā problēma ir nevis bezdarbs, bet kvalificētu darbinieku trūkums. Šie vārdi...

2018. gada 25. maijs plkst. 7:40

Šodien stājas spēkā Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas ir saistoša visiem uzņēmējiem...

2018. gada 23. maijs plkst. 6:42

Viens no lielākajiem gandarījumiem žurnālistikā ir saņemt reakciju uz saviem materiāliem. Ja...

2018. gada 22. maijs plkst. 7:53

No malas raugoties uz vienas no ietekmīgākās nevalstiskās organizācijas, kuras «jumts» ir...

2018. gada 21. maijs plkst. 7:59

Sarunā kāda salona saimniece atzina, ka mūsdienās pircējs kopā ar produktu pērk...

Nepalaid garām

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

Aktīvā atpūta dabā ir jaunzēlandiešu filozofija un reliģija, ja gribat to izbaudīt...

Vivid Tech rada interaktīvas cenu zīmes, kas rāda ne tikai produkta cenu,...