Redakcijas komentārs: Eiropas nauda - viegla nauda 

Pie Eiropas kohēzijas politikas katla katram gribas tupēt uz celīšiem ar savu bļodiņu rokās. Arī Latvija nav izņēmums. Nauda nāk, tomēr ne vienmēr rodas pārliecība, ka norīto Eiropas fondu miljardu uzturvērtību Latvijā spējam uzsūkt un pārvērst derīgā enerģijā.

Raivis Bahšteins, DB galvenās redaktores vietnieks, 2018. gada 19. februāris plkst. 6:34

Foto: no personīgā arhīva

Sabiedrība dažkārt negūst pārliecību, ka fondu nauda tiek izlietota pēc labākās sirdsapziņas un tiek likta lietā pārdomāti, atbilstoši tam, ko no publiskās naudas tērēšanas sagaida Eiropas un tostarp arī Latvijas nodokļu maksātāji. Bieži šo nosacīti viegli nākušo līdzekļu izlietošanu sauc par «fondu naudas apgūšanu». Šim jēdzienam pamazām pielipusi negatīva nokrāsa. Piemērs ir pašvaldību iestādes, ko nomalēs ar Eiropas gādību un konkrētās pašvaldības nodokļu maksātāju līdzdalību iemauc krāsainos putuplasta mētelīšos. Pēc laika izrādās, ka ēka pašvaldības funkciju īstenošanai vairs nav vajadzīga, jo, tavu brīnumu, viens vai cits Eiropas naudas projekts nav bijis pietiekams arguments, lai apstādinātu reģionu tukšošanos.

Cilvēki aizbrauc, bērni izaug, dodas prom, paaudzes neatražojas, bet renovētajā skolā labākajā gadījumā izdodas ierīkot veco ļaužu mītni ar pāris vecīšiem. Pa trotuāru, kas izbūvēts ar Eiropas līdzfinansējumu, vietējie cilvēki pēdējo reizi slāj uz sabiedriskā transporta pieturvietu, lai dotos darba vai labāka atalgojuma meklējumos uz reģiona centru, galvaspilsētu vai pavisam prom no Latvijas. Tomēr darbavietas pašas no sevis nerodas, un tām ir tendence veidoties tur, kur ir potenciālie darbinieki, nevis tur, kur to nav. Eiropas bruģētā ietve brūk, gaidot aizgājušos purngalus un papēžus atgriežamies. Būvējot šos simboliskos trotuārus uz nekurieni, Eiropas nauda burtiski tiek nomesta zemē. Kas atbildīgs? Demogrāfiskās tendences vai tie, kas rīkojušies nesaimnieciski? Vai varbūt tie, kas tik ļoti birokrātiski apvārdojuši atbalsta saņemšanu, ka nauda tiek pamesta apgūšanai lielā steigā pēdējā brīdī? Eiropas nauda šādos gadījumos, tā teikt, viegli nāca, viegli gāja. Rezultātā attīstās negatīvi piemēri ēku renovācijā un būvniecības jomā kopumā, tāpat ceļu būvē, un dažā labā būvobjektā no pārkāpumu saraksta sanāktu pabieza brošūra.

Vēl lielākas šaubas Finanšu ministrijas revidentiem viesuši bezdarbnieku apmācību projekti. Atklājies, ka šajā jomā nauda tiek kaisīta kā dūnas no pēļa. Turklāt apstākļos, kad darba tirgus izaicinājumi arvien saspringst, bet bezdarbnieku pulks tam maz iztirzātu iemeslu dēļ pagaidām ir bijis kusls risinājums. Un kā nu ne, ja apmācības notiek formāli, taču finansējums gan iztērēts pavisam konkrēti! Revidenti gan secinājuši, ka lielas neatbilstības ir tikai pāris procentiem no visiem izlases kārtībā pārbaudītajiem projektiem. Tas ir – vērtējot papīrus. Vērtējot apgūto pēc būtības, iespējams, ieraudzītu citu proporciju.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 13. februāris plkst. 7:51

Vīna pazinēji jau sen ir apgāzuši izplatīto mītu – jo vecāks vīns, jo labāks. Tā vietā tiek runāts par šad tad sastopamo «mirušo vīnu».

2018. gada 12. februāris plkst. 6:05

Kurš pacels globalizēto, digitalizēto darbaļaužu karogu Latvijā?

2018. gada 09. februāris plkst. 7:54

Vēl pāragri ir teikt, kā varētu izvērsties notiekošais akciju tirgū.

2018. gada 08. februāris plkst. 7:50

Dažs labs, kas vēlas uzsist sev uz pleca, jau aizsteidzies pa priekšu notikumiem,paziņojot, cik veiksmīga ir pagājušajā gadā radītā nodokļu reforma.

2018. gada 07. februāris plkst. 6:04

Šis ir nopietns temats, un karstu to nevajag strēbt, tomēr ļoti daudzi darba devēji apliecinās, ka darbaspēka izaicinājumi sen pārkāpuši sportiska azarta slieksni un kļuvuši par sērgu.

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...