Sākam biznesu: jauns Latvijas biotehnoloģiju uzņēmums piesaista riska investoru uzmanību

2014. gada 31. janvāris plkst. 7:49
Autors: Signe Knipše
Dalies ar šo rakstu

Ātri un efektīvi veikt pārtikas produktu mikrobioloģiskās analīzes, izmantojot īpaši pielāgotus fluorescējošus biomarķierus
. Šādu tehnoloģiju tirgū plāno piedāvāt SIA Conelum. Uzņēmumu var uzskatīt par Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) atvasi, tā saukto spin-off.

Pirms vairākiem gadiem RTU pētnieki ar izstrādi par mikrobioloģiskiem testiem ūdenim piedalījās Komercializācijas reaktorā. Sadarbība ar reaktoru turpinās vēl pašlaik, norāda Antons Adamovičs, SIA Conelum valdes priekšsēdētājs.


Ideja un unikālā tehnologija toreiz piesaistīja uzņēmējus, tostarp A. Adamoviču, kuram bija interese pievērsties uzņēmējdarbībai biotehnoloģiju jomā. Sākumā tika izzinātas iespējas noteikt baktērijas dzeramajā ūdenī, bet tirgus izpēte parādījusi, ka tas nav aktuāli. Apsverot citus variantus, radusies apjauta, ka šī metode varētu būt aktuālāka produktiem ar īsu derīguma termiņu, piemēram, pienam un svaigai gaļai. Pašlaik par Conelum darbu ir ieinteresējušies piena pārstrādes uzņēmumi. Iespējams, pirmie klienti būs Lietuvas un Krievijas piena pārstrādātāji. Metode ir perspektīva – šādu attieksmi Conelum produkta virzītāji esot izjutuši arī no gaļas pārstrādes uzņēmumiem. Pagaidām konkrētus vārdus uzņēmuma pārstāvji nesauc.


Ikdienas darbs


Pārtikas un dzērienu ražotāji ik dienu veic simtiem produktu un ražošanas iekārtu mikrobioloģiskās pārbaudes. Tā ir viņu ikdienas rutīna, kuru nosaka gan likumu normas, gan pašu rūpes par produktu kvalitāti. Līdz šim mikrobioloģiskās analīzes uzņēmumos veiktas, izmantojot tā saukto mikroorganismu kultivēšanas metodi, stāsta L. Mežule. Ražotājs paņem produktu, piemēram, siera šķēlīti vai pienu, izšķīdina fizioloģiskajā šķīdumā, samaisa, līdz iegūst viendabīgu suspensiju. To «uzsēj» uz mikrobioloģiskās barotnes, pēc laika skatās, kas un cik daudz izaudzis. Metode ir vienkārša, bet laikietilpīga. Ātrākie mikroorganismi dalās reizi 20 minūtēs, lēnākie – reizi mēnesī un vēl ilgāk. Līdz ar to tikpat ilgi jāgaida analīžu rezultāti. Kamēr tiek gaidīti rezultāti, produkts vai nu «stāv», vai ražotājs riskē, to ražojot, norāda L. Mežule. Balstoties uz vairāku gadu pētniecību RTU, Conelum ir izstrādājis jaunu metodi, kas ļauj noskaidrot mikroorganismu klātbūtni dažās stundās. Uzņēmumam ir eksluzīva licence uz RTU izgudrojumu, kas ļauj pētniekiem gūt finanšu labumu no komercializētās tehnoloģijas, skaidro A. Adamovičs.


Trīs vaļi 


Conelum produktu veido vairākas sastāvdaļas. Viena no tām ir reaģentu komplekts, tas nosaukts par EloKit. Reaģentu skaitu pētnieki spējuši samazināt līdz pieciem. Līdzīgi kā tagad piena pārstrādes uzņēmumos, laborants sagatavo pētāmo materiālu, taču pēc tam to liek nevis uz platēm audzēšanai, bet uzreiz veic testu, t.i., liek zem fluorescences mikroskopa. Mikroskopu paredzēts savienot ar datoru, savukārt tas būs aprīkots ar īpaši izstrādātu programmu, kas mācēs pētāmā materiāla attēlus analizēt. Par sava produkta lielāko plusu Conelum uzskata iespēju ātri pārbaudīt lielu datu apjomu, kā arī to, ka tests būs samērā vienkāršs. «Mērķējam uz to, lai jebkurš cilvēks, kas ir saistīts ar mikrobioloģiju, spētu šos testus veikt. Paraugu sagatavošana būs tāda pati kā audzēšanai,» uzsver A. Adamovičs.


Lai uzņēmums varētu sākt darbību, divi svarīgākie uzdevumi ir sertificēt testu un pabeigt aparatūras un programmatūras izstrādi. Conelum vienojies, ka testa sertifikācijai vajadzīgo pārbaudi – validizāciju – veiks zinātniskais institūts Bior, tomēr pašu sertifikātu izsniegs Norvēģijas validizācijas institūcija. L. Mežule cer, ka testa sertifikāciju varētu pabeigt četros līdz sešos mēnešos.


Lai izstrādātu nepieciešamo aparatūru un programmatūru, Conelum sadarbojas ar Elektronikas un datorzinātņu institūtu. Pašlaik tiek domāts, ka starta komplektā klientiem tiks piedāvāts ne vien EloKit, bet arī datorizēta analīzes sistēma, kurā ietilps fluorescences mikroskops, un ar speciālu programmu aprīkots dators. 


Lai tehnoloģiju aizsargātu, uzņēmums pielietos īpašu intelektuālā īpašuma aizsardzības stratēģiju. «Patents vien būtu pārāk vāja aizsardzības sistēma, » paskaidro A. Adamovičs. 


Piesaista sēklas naudu


Pērnā gada rudenī Conelum piesaistīja 200 tūkst. eiro investīciju no riska kapitāla fonda Imprimatur Capital Seed Fund. Nauda tiek izmantota EloKit dizaina izstrādei, testa validizācijai un analīzes sistēmas izveidei, kā arī biznesa modeļa attīstībai, stāsta L. Mežule. 


Conelum ir labs piemērs, kā komercializēt tehnoloģijas, kas izstrādātas universitātē. Conelum ir arī veiksmīgs investīciju darījums, jo ir kvalificēta komanda, konkurētspējīgs tehniskais risinājums un globāls potenciāls, norādījis Tobijs Mūrs (Toby Moore), Imprimatur Capital Fund Management galvenais partneris Latvijā.


Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām