Sākam biznesu: Lats atgriežas suvenīros - latvju zīmēs

2014. gada 22. oktobris plkst. 8:38
Autors: Renāte Priede - speciāli DB
Dalies ar šo rakstu

Lata atdzimšana jaunajā veidolā notika ačgārni – vispirms bija izejviela, tikai pēc tam radās idejas par to, ko no šī materiāla izgatavot, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Interese par latu izmantošanas iespējam SIA Kepler78b īpašniekam Druvim Vectirānam radās jau pirms 2014.gada 1.janvāra (kad Latvija pārgāja uz vienoto Eiropas valūtu) – medijos skarts arī temats par to, kas notiks ar latiem, kas izņemti no apgrozības. Bija skaidrs, ka lati savu otro, šoreiz nedaudz par divdesmit gadiem ilgāko pastāvēšanu ir beiguši. Atšķirībā no monētām latu banknotes skaists liktenis negaidīja – sasmalcināta un sapresēta briketēs, daļa šīs naudas masas nonāca siltumenerģijas ražošanas uzņēmuma dedzināšanas katlos, pārējā – vienkārši izgāztuvē.

«Latvieši pilnīgi pamatoti lepojas ar savu naudu – tā ir ne tikai savas valsts, savas identitātes simbols, bet ir arī ļoti skaista, iespējams, pati skaistākā nauda pasaulē, ko apliecina gan starptautiskās balvas, gan jebkuru citu valstu iedzīvotāju reakcija, pirmoreiz ieraugot latus,» uzskata Druvis. Lai padarītu šo skaisto naudaszīmju likteni mazāk skumīgu, uzņēmums Kepler 78b vērsās Latvijas Bankā ar vēlmi saņemt sasmalcinātās banknotes. Ar laipnu Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes Naudas tehnoloģiju daļas vadītāja Andra Tauriņa atsaucību tika saņemts zināms daudzums nu jau bijušās naudas.

Pašlaik no bijušajiem Latvijas latiem tiek ražoti suvenīri. Izgatavošana ir vienkāršs, bet ļoti laikietilpīgs roku darbs: sasmalcinātā nauda nelielās porcijās tiek jaukta ar saistvielu, tad pildīta pašu izgatavotās formās, slogota, žāvēta. Katra izstrādājuma izgatavošana un iesaiņošana prasa vairāk par stundu darba un vairākas dienas pilnīgai izžūšanai.

Lielāku popularitāti gan vietējo, gan tūristu vidū izpelnījušās senās latvju tautas zīmes, kas iesaiņotas caurspīdīgā kastītē un papildinātas ar informatīvu bukletu. Ierobežotam skaitam interesentu ir iespēja «kļūt par miljonāru» – iegūt pēc svara precīzi noteiktu nelietotu 500 latu banknošu daudzumu, kas atbilst miljonam latu – miljonu komplektos tiek likti bankas sapresētie kluči un piebērta smalkā papīrnaudas masa, līdz svars atbilst pilnam miljonam latu (ap 1,5 kg). Ziemassvētku laikam no latiem tiek gatavotas eglīšu rotājumu figūriņas. Plānota arī citu dekoratīvā dizaina elementu ražošana. Druvis cer arī uz korporatīvajiem klientiem.

Visu rakstu Lats atgriežas suvenīros - latvju zīmēs lasiet trešdienas, 22. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (16. lpp.)!

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds

Populārākās ziņas

Nepalaid garām