Biznesa tehnoloģijas

Sākusi darboties viena no pasaulē jaudīgākajām lāzersistēmām, ko radījuši lietuvieši

LETA, 17.05.2019

No projekta video

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ungārijas Segedas pilsētā bāzētajā starptautiskajā lāzerpētījumu centrā «Extreme Light Infrastructure - Attosecond Light Pulse Source» (ELI-ALPS) šonedēļ sākusi darboties viena no pasaulē jaudīgākajām lāzersistēmām, ko radījuši lietuvieši, raksta Lietuvas biznesa ziņu avīze «Verslo žinios».

Lāzersistēmu «Sylos», kas tapusi pēc ELI-ALPS pasūtījuma, kopīgiem spēkiem izstrādājušas un uzbūvējušas divas Lietuvas lielākās lāzertehnoloģiju kompānijas - «Ekspla» un «Light Conversion».

Šī lāzersistēma ģenerēs ultraīsus lielas intensitātes impulsus, kas tiks izmantoti, pētot elektronu kustību atomos un molekulās. To varēs izmantot arī kodolatkritumu neitralizēšanai, norāda avīze.

«Lai gan lāzeri kā produkts Lietuvas kopējā eksporta tirgū ieņem salīdzinoši nelielu vietu, tomēr tie palīdz nest Lietuvas vārdu visā pasaulē ne mazāk kā mūsu basketbols un liek sasparoties visas pasaules zinātniekiem,» norādījis Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministra vietnieks Gintars Vilda.

ELI ir pirmā starptautiskā lāzeru nozares starpdisciplināro pētījumu infrastruktūra, ko koordinē Francija. Pašlaik tajā darbojas 13 valstis. Uz ELI pamatiem tiek veidoti trīs lāzeru centri Čehijā, Ungārijā un Rumānijā.

Lietuvieši kopā ar partneriem no ASV uzvarējuši arī konkursā par iekārtas ražošanu Čehijā izveidotajam ELI lāzeru centram.

Lietuviešu radītos lāzerus var atrast gandrīz visos kontinentos. Tos izraugās ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) un Eiropas Kodolpētījumu organizācija (CERN), kā arī tādas pasaulē pazīstamas kompānijas kā IBM, «Hitachi», «Toyota» un «Mitsubishi». Lietuvas lāzerus un lāzersistēmas izmanto arī 90 no 100 pasaules labākajām universitātēm, norāda «Verslo žinios».

Komentāri

Pievienot komentāru