Tiecas uz kooperāciju Baltijas mērogā

2016. gada 07. decembris plkst. 7:00
Autors: Dace Skreija - speciāli DB
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Latvija kooperācijā līderpozīcijās Baltijas valstīs, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Latvijas vadošie lauksaimniecības kooperatīvi gadu gaitā ir izveidojušies par spēcīgām organizācijām, graudu nozarē – Latraps, VAKS, piena nozarē – Piena ceļš, Straupe šobrīd ir atpazīstami lauksaimnieku uzņēmumi ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Kooperatīvu apgrozījumi gadu gaitā ir pieauguši, vienlaikus ir bijuši arī bankroti un darbības izbeigšanas.

Latvijā šobrīd darbojas ap simts dažādu ar lauksaimniecības nozari saistītu uzņēmumu, kas savu uzņēmējdarbības formu ir reģistrējuši kā kooperatīvi, skaidro Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijā, taču tikai ap 50 no tiem katru gadu iegūst atbilstīga kooperatīva statusu, kas strādā pēc kooperācijas principiem savu biedru interesēs, jo tomēr ne visi kooperatīvi rīkojas savu biedru interesēs, un reizēm vadītāju intereses ir pārākas par biedru. Asociācijā šobrīd ir apvienojušās 49 kooperatīvās sabiedrības.

Objektīvi vērtējot Latvijas, kā arī Baltijas valstu pašreizējo situāciju, protams, ir jāatzīst, ka uz, t.s., «vecās Eiropas» valstu fona mēs joprojām esam kooperācijas attīstības sākumstadijā, taču kopējās pasaules ekonomiskās tendences liek strauji virzīties uz priekšu. Tādēļ arī Latvijā kooperācijai lēnām, bet noteikti ir jāattīstās virzienā, kur kooperatīvam pieder arī pārstrāde. Tiek uzskatīts, ka katra piena ražotāja drošības spilvens ir kooperatīvs, bet kooperatīva drošības spilvens ir tam piederošs pārstrādes uzņēmums, teic asociācijā. Tādi ir Straupe, Dundaga, Piena ceļš, kam pieder pārstrādes rūpnīca Jaunpils pienotava, kā arī piena pārstrādes rūpnīca Latvijas piens. Šobrīd, kad Polijas piena pārstrādes uzņēmumu aktivitāšu dēļ Latvijas piena tirgus ir sakustējies un pieprasījums pēc svaigpiena aug, ir vērojama arī vietējo piena pārstrādātāju un kooperatīvu savstarpēja konkurence.

Visu rakstu Tiecas uz kooperāciju Baltijas mērogā lasiet trešdienas, 7.decembra laikrakstā Dienas Bizness!
 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds

Populārākās ziņas

Nepalaid garām