Uzkrājumus piedāvā veidot digitālajā krājkasē

Autors: Zane Atlāce-Bistere
2017. gada 16. augusts plkst. 10:07

Kopš jūnija SEB banka ieviesusi jaunu veidu, kā veidot uzkrājumus – digitālo krājkasi, informē bankā.

Digiālā krājkase ir uzkrājumu veids, kas sasaistīts ar cilvēku veiktajiem pirkumiem, izmantojot maksājumu karti - katru reizi apmaksājot pirkumus ar karti, iztērēta summa tiek noapaļota uz augšu līdz veselam eiro un starpība tiek novirzīta uz krājkontu.

Šo naudas uzkrāšanas veidu Latvijā SEB banka piedāvā kopš jūnija sākuma, savukārt Igaunijā šīs pakalpojums ir pieejams jau kopš 2012. gada. Pakalpojums ir unikāls arī ar to, ka tas ir pilnībā digitāls – pieteikties tam iespējams tikai internetbankā, kur var arī sekot līdzi informācijai par ieskaitījumu digitālajā krājkasē ja vien ir veikti pirkumi ar karti.

«Saskaņā ar 2016. gadā veiktās aptaujas datiem, 38% Latvijas iedzīvotāju vispār nav nekādu uzkrājumu, un bieži vien uzkrājumus neveido pat tie, kuri var to atļauties, jo trūkst apņēmības un disciplīnas. Digitālā krājkase var būt pirmais solis pretim uzkrājumu veidošanai īpaši jauniešiem. Igaunijas pieredze rāda, ka digitālās krājkases lietotāju skaits katru gadu palielinās un ka kopējā pa šiem gadiem uzkrātā summa jau pārsniedz 20 miljonus eiro. Vidēji mēnesī, atkarībā no maksājumu karšu lietošanas paradumiem, iespējams uzkrāt no 10 līdz 20 un vairāk eiro, kas veido no 120 līdz pat 250 un vairāk eiro gadā,» norāda SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

Jo aktīvāk tiek izmantota maksājumu karte, jo lielāks veidojas uzkrājums, jo, katru reizi apmaksājot pirkumu ar norēķinu karti (tostarp maksājot ar karti arī interneta veikalos), summa tiek noapaļota uz augšu līdz veselam eiro un starpība tiek novirzīta uz digitālo krājkasi. Piemēram, ja pirkuma summa ir 6,40 eiro, tad digitālajā krājkasē tiks novirzīti 60 centi (7-6,40=0,60).

«Igaunijā visaktīvāk digitālo krājkasi izmanto klienti vecumā no 24 līdz 34 gadiem, un daudziem tā ir pirmā iespēja sākt veidot uzkrājumus», papildina A. Škapars.

Kopš jūnija sākuma Latvijā digitālo krājkasi jau sākuši izmantot vairāk nekā 1256 SEB bankas klientu, kuru vidēja mēnesī uzkrātā summa veido ap 12 eiro. Saskaņā ar SEB bankas datiem, vidēji mēnesī kartes lietotājs veic no 10 līdz 15 maksājumiem ar norēķinu karti, savukārt kopumā mēnesī SEB bankas klienti maksājumu kartes pirkumiem izmanto gandrīz 4 miljonus reižu.