Pasaulē

Vācija atceļ ķēķa prēmijas vecākiem, kas mazuļus nesūta bērnudārzā

LETA, 21.07.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Vācijas Konstitucionālā tiesa otrdien atcēlusi par «ķēķa prēmijām» dēvētās valsts subsīdijas vecākiem, kas savus mazuļus nesūta uz bērnudārziem, bet patur mājās.

«Ķēķa prēmijas» kritiķi apgalvo, ka šādā ceļā tiekot popularizēta ideja, ka mātes vieta ir mājās, turklāt arī imigrantu jaunā paaudze tiekot nošķirta no vācu valodas vides.

150 eiro ikmēneša maksājumi ģimenēm, kurām ir 15 līdz 36 mēnešus veci bērni, kas netiek sūtīti bērnudārzā, kopš pabalsta ieviešanas pirms diviem gadiem izmaksāti 450 000 ģimeņu.

Šādu pabalstu ideja radusies konservatīvajā Bavārijas pavalstī.

Federālās konstitucionālās tiesas tiesneši vienbalsīgi atcēla pabalstus, norādot, ka federālā valdība pārsniegusi savas pilnvaras, iejaucoties ģimenes politikā, kas ir 16 pavalstu valdību pārziņā.

Maksājumi var tikt turpināti tikai nopietnākajos gadījumos, kad ģimenes ir atkarīgas no šīs naudas, nosprieda Kārlsrūē, valsts dienvidrietumos, bāzētā tiesa.

Kancleres Angelas Merkeles koalīcijas valdība ieviesa šos pabalstus, atsaucoties Bavārijas sabiedroto - Kristīgi sociālās savienības (CSU) - pamudinājumam.

Pavalstis, kur pie varas ir sociāldemokrāti un «zaļie», iebilda pret jauno pabalstu, kuru kritiķi dēvē arī par «perētājvistu subsīdijām».

Prasību tiesā bija iesniegusi sociāldemokrātu pārvaldītā Hamburga.

Viena no redzamākajām «zaļo» politiķēm Katrina Gēringa-Ekarte pauda gandarījumu par «ķēķa prēmiju» atcelšanu, pabalstu dēvējot par bezjēdzību, kas sekmē «novecojuša ģimenes tēla» saglabāšanu.

Šos naudas līdzekļus tagad varēs tērēt «labi aprīkotiem dienas aprūpes centriem ar labi apmācītiem un labi apmaksātiem skolotājiem», viņa sacīja.

Tikmēr Bavārijas premjerministrs un CSU līderis Horsts Zēhofers norādīja, ka pavalsts valdība turpinās maksāt šos pabalstus, un pieprasīs, lai federālā valdība šos izdevumus kompensē.

«Ķēķa pabalsts» ir jau otrs CSU projekts, kam radušās nepatikšanas. Eiropas Savienība jau iepriekš iebildusi pret Bavārijas iniciēto plānu iekasēt naudu no ārvalstu šoferiem par Vācijas autobāņu izmantošanu.