Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus? 

Ikvienam nodokļu maksātājam pienākas atvieglojumi par apgādājamajiem - pat, ja tie nav ierakstīti viņu algas grāmatiņā.

Viktorija Kristholde-Lūse, VILGERTS nodokļu eksperte, 28.6.2019

Foto: no personīgā arhīva

Atvieglojumus šajā gadījumā var pieprasīt ar gada ienākumu deklarāciju. Turklāt šie atvieglojumi pienākas arī gadījumā, ja nodokļu maksātājs nav guvis ienākumus pilnu gadu. Šo ir apstiprinājusi arī Administratīvā apgabaltiesa savā spriedumā lietā Nr. A420206318 (https://manas.tiesas.lv/eTiesasMvc/nolemumi/pdf/382384.pdf). Spriedums ir stājies spēkā šā gada 11. jūnijā.

Jāatzīst, ka praksē sastopamies samērā bieži ar šo formālo prasību no VID. Proti, klienti aizpilda savas gada deklarācijas, deklarējot atvieglojumus, taču VID neatmaksā viņiem IIN, kamēr nav izlabots algas nodokļu grāmatiņas ieraksts. Vairums no klientiem apzināti neaizpilda savas algas grāmatiņas ar vēlmi izvairīties no tā, lai viņu darba devēji būtu informēti par apgādājamiem dažādu iemeslu dēļ. Taču, nevēloties strīdēties ar VID un vēloties saņemt pēc iespējas ātrāk IIN pārmaksu, tie pakļaujas šai nepamatotai VID prasībai un veic labojumus savā algas grāmatiņā. Turklāt vēlāk tiem arī esot jāraksta atsevišķs iesniegums VID ar lūgumu vēlreiz pārskatīt viņu lēmumu neveikt IIN atmaksu.

Situācijas būtība

Iesniedzot savu gada ienākumu deklarāciju, Pieteicēja pieprasīja atvieglojumus par apgādājamo, kurš nebija norādīts viņas algas grāmatiņā pilnu gadu. VID atteicās piemērot atvieglojumus par apgādājamo par periodu, kad bērns nebija norādīts kā apgādājamais algas grāmatiņā, neskatoties uz faktu, ka arī Pieteicējas laulātais nebija izmantojis šo atvieglojumu.

VID Pieteicējai lūdza ierakstīt savā algas grāmatiņā apgādājamo par visu periodu un precizēt gada ienākumu deklarāciju. Pieteicēja atteicās precizēt deklarāciju, jo nebija īsti, ko precizēt - tā kā deklarācija bija aizpildīta pareizi, bez tam atbilstoši IIN likumam[1] VID ir jānodrošina, ka, aizpildot deklarāciju elektroniski, tā nodrošina nodokļu maksātājam informāciju, kura pieejama valsts reģistros. Proti, VID ir pieejama informācija par nodokļu maksātāja apgādājamajiem.

Pieteicēja iesniedza prasību Administratīvajā rajona tiesā, kurā cita starpā tika pievienoti arī izvilkumi no VID metodiskajiem norādījumiem un paziņojumiem presē, kurā VID plaši apsprieda līdzīgus gadījumus.

Administratīvā rajona tiesa daļēji apmierināja prasību. Tiesa bija izlēmusi, ka Pieteicējai pienākas IIN atmaksa par dienām, kad Pieteicēja bija darba attiecībās (Pieteicēja nestrādāja pilnu gadu), atzīstot, ka ierakstam algas grāmatiņā nav izšķiroša nozīme.

Pieteicēja iesniedza apelācijas sūdzību Administratīvajā apgabaltiesā. Norādot, ka atbilstoši IIN likuma piemērošanas noteikumiem[2] nodokļa atvieglojumus piemēro ar dienu, kurā nodokļa maksātājam ir radušās tiesības uz nodokļa atvieglojumu, un pārtrauc ar nākamo dienu pēc dienas, kurā šīs tiesības ir zudušas. Proti, tiesības uz nodokļa atvieglojumu par nepilngadīgu bērnu rodas ar bērna dzimšanas brīdi un nav nozīmes tam, vai nodokļu maksātājs ir strādājis pilnu gadu, vai nav.

Apgabaltiesa norādīja: Jāņem vērā, ka dienesta lēmuma pamatojums nesatur argumentu, ka pieteicējai tiesības saņemt nodokļa atvieglojumu ir tikai, sākot ar dienu, kad viņa uzsākusi darba tiesiskās attiecības. Kā kritēriju dienests izvirzījis dienu, no kuras bērns atradies pieteicējas apgādībā. Arī pašlaik dienests savos rakstveida paskaidrojumos atšķirīgu pamatojumu nesniedz. Tālāk tiesa secina: Savukārt pirmās instances tiesa atzina, ka izšķiroša nozīme ir nevis ierakstam algas nodokļa grāmatiņā, bet gan normatīvajos aktos norādītajam pamatam un personas paustai vēlmei saņemt nodokļa atvieglojumu. Tiesa konstatēja, ka bērna vecāki ir vienojušies par to, ka, sākot no 2017.gada 1.septembra, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu par bērnu saņem pieteicēja, par ko informējuši dienestu, kā arī faktiski bērna tēvs attiecīgos atvieglojumus saņēmis tikai līdz 2017.gada 31.augustam. Pamatojoties uz šo Tiesa nolēma: Atbilstoši noteikumu Nr.899 94.punktam likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» 13.panta pirmajā daļā noteiktos nodokļa atvieglojumus piemēro ar dienu, kurā nodokļa maksātājam ir radušās tiesības uz nodokļa atvieglojumu, un pārtrauc ar nākamo dienu pēc dienas, kurā šīs tiesības ir zudušas.

Tiesības uz nodokļa atvieglojumu par nepilngadīgu bērnu rodas ar bērna dzimšanas brīdi, ar nosacījumu, ja persona lūdz attiecīgo atvieglojumu piemērot, kas, kā atzinusi pirmās instances tiesa, konkrētajā gadījumā ir noticis 2017.gada 1.septembrī.

Jāatgādina arī fakts, ka nodokļu maksātājam pienākas saņemt kavējuma naudas no VID par nepamatoti neizmaksāto nodokļa pārmaksu[3]. Jāsecina, ka VID bieži «aizmirst» šo faktu un veic kavējuma naudas atmaksu tikai pēc paša nodokļu maksātāja lūguma. Proti, nodokļu maksātājam ir pašam jābūt uzstājīgam un jālūdz VID atmaksāt kavējuma naudas, jo VID diemžēl to nedara automātiski, kā to pieprasa likums.

Secinājums

Ikvienam nodokļu maksātājam pienākas atvieglojumi par apgādājamajiem - pat, ja tie nav ierakstīti viņu algas grāmatiņā. Atvieglojumus šajā gadījumā var pieprasīt ar gada ienākumu deklarāciju. Turklāt šie atvieglojumi pienākas arī gadījumā, ja nodokļu maksātājs nav guvis ienākumus pilnu gadu.

Turklāt, nodokļu maksātājam pienākas saņemt kavējuma naudas no VID par nepamatoti neizmaksāto nodokļa pārmaksu.

[1] IIN likuma 19. pants

[2] Ministru kabineta 2010.gada 21.septembra noteikumu Nr.899 «Likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» normu piemērošanas kārtība» 94.punkts.

[3] Likums «Par nodokļiem un nodevām» 28. panta otrā daļa 3/5 no 0,05% par katru nokavēto dienu, kas ir 0.03% dienā.

Tevi varētu interesēt

Stiprie alkoholiskie dzērieni Latvijā lētāki būs tikai septiņus mēnešus — no šā...

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vairākums šodien neatbalstīja priekšlikumu par...

Latvijā šogad jūnija sākumā kopējie nodokļu parādi, ieskaitot aktuālos, apturētos parādus...

Izrādās, ka superbagātie amerikāņi labprāt maksātu lielākus nodokļus, ziņo BBC....

Valsts budžetā maksājamo nodokļu parādu apjoms turpina kritumu, vienlaikus pieaug nodokļu administrācijas...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Šā gada sākumā visai trauksmainā ģimenes ārstu un Valsts ieņēmumu dienesta (VID)...

Piecus gadus ilgstošā kases aparātu reforma joprojām nav noslēgusies, turklāt gada sākumā...

Ekonomikas ministrijā šobrīd tiek spriests par nepieciešamajām izmaiņām Vispārīgajos būvnoteikumos,...

Šī brīža situācija nekustamo īpašumu tirgū būtiski atšķiras no laika pirms termiņuzturēšanās...

Ikgadējo Baltijas finanšu regulējuma konferenci FinReg 2019 caurvija Ģirta Rungaiņa alegorija par...

Elektriskie skrejriteņi kļūst arvien populārāki ne tikai Eiropā, bet arī Latvijā. Kamēr...

Šobrīd atkritumu apsaimniekošanā Rīga tiek galā ar pamatuzdevumu – izvest atkritumus, tomēr...

Mājoklis ir viena no cilvēka dzīves pamatvajadzībām. Iespējams, tieši tāpēc īpašumi tālākai...

Ar katru gadu Latvijas autoceļu remontu deficīta samazināšana kļūst arvien aktuālāka. Deviņdesmito...

Šogad Latvijā tiks slēgtas 13 skolas un reorganizētas vēl 11 skolas, kas radīs...