VEF Banka mainījusi īpašniekus; padomē ievēlēts politiķis

2009. gada 14. aprīlis plkst. 11:24
Autori:
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

ASV Finanšu noziegumu novēršanas tīkla (FinCEN) sankciju dēļ cietusī VEF Banka tikusi pie jauniem akcionāriem un padomes, kur viens no locekļiem ir politiķis – politiskās apvienības Saskaņas centra biedrs un deputātu kandidāts Rīgā Aivars Bergers.

VEF Bankas valdes priekšsēdētājs Arvis Freibergs Db gan nevarēja pagaidām atklāt, vai jaunie akcionāri ir privātpersonas vai kompānija. Pērn aprīlī par VEF Bankas lielāko akcionāru – 87 % - kļuvušajai Ukrainas izcelsmes SIA Notum tā arī netika dotas tiesības izmantot tai piederošo bankas akciju balsstiesības. Proti, Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisija nav sniegusi savu akceptu Notum iegūt būtisku līdzdalību bankā un izmantot no tā izrietošās balsstiesības, jo, acīmredzot, akcionāri neatbilda prasībām. Pirms Notum VEF Bankas lielākie akcionāri bija privātpersonas – Aleksejs Durandins (32.66 %) un Juris Savickis (19.26 %).
Lursoft dati liecina, ka no 14. aprīļa no padomes locekļa amatiem atbrīvots Džons Terencs Hils (John Terence Hill) (Ukraina) un Mikola Novokhatko (Mykola Novokhatko) (Ukraina).
Savukārt no jauna padomē iecelts A. Bergers, kurš ir arī padomes priekšsēdētāja vietnieks. Saskaņas centra sniegtie dati liecina, ka A. Bergers ieņem amatus sešās kompānijās, t.sk. ir biedrības Latvijas Pludmales Futbola federācija valdes loceklis, arī valdes priekšsēdētājs Inko brokeri, Inko partneri, uc., bet vairākās kompānijās A. Bergers iecelts kā administrators vai likvidators.
Par jauno VEF Bankas padomes priekšsēdētāju ievēlēts Ukrainas pilsonis Sergejs Osmukins (Sergiy Osmukhin), padomē iecelts arī Ukrainas pilsonis Oļegs Zaitsevs (Oleg Zaytsev).
Db jau vēstīja, ka VEF Bankas darbību kopš 2005. gada aprīļa ietekmē FinCEN publiskotais paziņojums, kurā izteiktas bažas par bankas nepietiekamu aizsardzību pret klientu iespējamiem «naudas atmazgāšanas mēģinājumiem», kā arī 2006. gada 12. jūlijā piemērotās sankcijas – aizliegums ASV finanšu institūcijām atvērt un apkalpot VEF Bankas korespondējošos kontus. Tas nozīmē, ka līdz pat šim brīdim banka nevar nodrošināt darījumus ASV dolāros.