19 triljonu dolāru lielais jaunattīstības valstu parāds nākotnē var radīt problēmas

2018. gada 17. maijs plkst. 15:56
Autors: Dienas Bizness
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Jaunattīstības tirgu parāda līmenis pēdējās desmitgades laikā ir četrkāršojies, tādējādi, augot ASV procentu likmēm, var gaidīt problēmas, brīdina Fitch Ratings.

Jaunattīstības tirgu parādzīmju apmērs ir audzis no 5 triljoniem dolāru pirms desmit gadiem līdz 19 triljoniem dolāru patkaban. Neskatoties uz to, ka parādzīmes emitētas vietējā valūtā, aizņēmējus ietekmēs ārējo aizņemšanās izmaksu pieaugums, spēcīgāks dolārs un kapitāla ieplūdes palēnināšanās.

Fitch eksperti lēš, ka ASV Federālo Rezervju sistēma līdz nākamā gada beigām cels likmes vismaz sešas reizes.

«Ja tas notiks vēl straujāk nekā gaidīts, jaunattīstības tirgu parāds var nonākt zem spiediena,» sacījusi Fitch analītiķe Monika Inzola. «Ja investoru apetīte attiecībā pret jaunattīstības tirgiem samazinās, emitenti var saskarties ar refinansēšanas izaicinājumiem pat savā mājas tirgū, savukārt kapitāla aizplūde var radīt spiedienu uz valūtas kursu.»

Kapitāla plūsma uz jaunattīstības tirgiem var apsīkt, ja ASV un starptautiskie investori gūs augstāku ienesīgumu par ASV aktīviem. Tas var radīt spiedienu uz valdībām, kas jau šobrīd saskaras ar izaicinājumu, kā samazināt tekošā konta deficītu vai refinansēt ārējo parādu, un nākotnē tas var veicināt valūtu vērtības samazināšanos, prognozē Fitch.

Dalies ar šo rakstu