Abāšins: Grozījumi likumā mazinās transportlīdzekļu zādzību skaitu Latvijā 

Lai mazinātu automašīnu zādzību skaitu Latvijā, ir sagatavoti un otrajā lasījumā Saeimā pieņemti grozījumi Krimināllikumā, kas paredz pastiprināt kriminālatbildību par transportlīdzekļa zādzību, kas izdarīta, iekļūstot transportlīdzeklī.

Monta Glumane, 29.3.2019

Foto: pixabay.com

Grozījumi 2. lasījumā Saeimā tika pieņemti 14. februārī, un priekšlikumu iesniegšanas termiņš uz 3. lasījumu ir beidzies. Tādēļ var prognozēt, ka drīzumā tie tiks izskatīti atbildīgajā – Saeimas Juridiskajā komisijā, un pēc tam nodoti Saeimai uz 3. lasījumu. Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins prognozē, ka likuma izmaiņas var gaidīt jau aprīļa beigās vai maijā.

Kā norāda Latvijas Apdrošinātāju asociācija, grozījumi nepieciešami, lai novērstu pašlaik pastāvošo disproporciju: šobrīd zādzība no transportlīdzekļa tiek klasificēta saskaņā ar Krimināllikuma 175. panta trešo daļu – kā smags noziegums, un par to paredzētā sankcija ir brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem. Savukārt, paša transportlīdzekļa zādzība tiek klasificēta saskaņā ar Krimināllikuma 175. panta pirmo daļu – kā mazāk smags noziegums ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem.

«Likums ne tikai neparedz kriminālatbildības iestāšanos par sagatavošanos šādam noziegumam – transportlīdzekļa zādzībai, kas izdarīta, iekļūstot transportlīdzeklī, bet arī paredz kriminālatbildības noilgumu jau pēc 5 gadiem no nozieguma izdarīšanas dienas. Savukārt smaga nozieguma gadījumā kriminālatbildības noilguma termiņš ir divreiz lielāks, proti, 10 gadi no nozieguma izdarīšanas dienas. Transportlīdzekļa zādzība, kas izdarīta, iekļūstot transportlīdzeklī, nebūtu klasificējama kā mazāk smags noziegums pretstatā lietu zādzībai no transportlīdzekļa,» komentē J.Abāšins.

Viņš norāda, ka, salīdzinot Latviju ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju, Lietuvā transportlīdzekļa zādzība ir atsevišķi izcelta, un par šāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu ir paredzēts lielāks sods kā vispārējā gadījumā, iekļaujot arī brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem. Savukārt, Igaunijā Krimināllikumā nav paredzēta atsevišķi transportlīdzekļa zādzība, bet atsevišķi ir izdalīta zādzība, kas ir izdarīta ar iekļūšanu, pēc kā klasificē arī transportlīdzekļu zādzības, kā sodu paredzot arī brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Pēc J.Abāšina domām, pašreizējā situācija ne tikai sekmē noziedzību Latvijā, bet arī mudina kaimiņvalstu transportlīdzekļu zagļus pārorientēties uz Latviju, kur to noziedzīgās darbības tiktu sodītas ar ievērojami vieglākiem sodiem. Jau kopš 2017. gada sākuma apdrošinātāji novērojuši zagto transportlīdzekļu skaita būtisku pieaugumu. Sagaidāms, ka grozījumi likumā samazinās transportlīdzekļu zādzību apjomu Latvijā un veicinās šādu noziegumu apkarošanu.

J.Abāšins gan atzīst, ka automašīnu zādzības Latvijā stimulē arī citi faktori. «Domāju, ka bez likumdošanas Latvijas situāciju ietekmē arī vairāki citi faktori: autoceļu un dzelzceļa labās saiknes ar kaimiņiem, trīs lielo ostu esamība, pavecais auto parks, kuram visu laiku vajag rezerves daļas, policijas tehniskā un cilvēciskā kapacitāte, kriminālo aprindu tradīcijas un prasmes utt. Domāju, tas ir vairāku gadu jautājums,» uzskata Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents.

Kā liecina Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas darbinieku apkopotā informācija, salīdzinot ar 2017. gadu, 2018. gadā automašīnu zādzību skaits ir nedaudz samazinājies. Kopā 2018. gadā ir uzsākti 797 kriminālprocesi par automašīnu zādzībām, savukārt 2017. gadā ­­– 842, kas ir par 5% vairāk nekā 2018. gadā.

Visbiežāk spēkratu zādzības notiek Rīgas reģionā – 2018. gadā reģistrēti 577 zādzību gadījumi. Savukārt Vidzemē reģistrēti 44 zādzību gadījumi, Latgalē – 65, Zemgalē – 68 un Kurzemē – 39 automašīnu zādzības.

Tāpat var secināt, ka zagļi ir iecienījuši BMW, VW un Audi markas automašīnas. Valsts policijas apkopotā informācija liecina, ka garnadži visbiežāk zog tieši BMW 5. un 3. sērijas automašīnas, VW Passat un BMW X5. Tāpat garnadži zog arī Toyota, Mercedes-Benz un citas markas transportlīdzekļus.

Valsts policija aicina atcerēties, ka mūsdienu tehnoloģijas ļauj garnadžiem iegūt savā īpašumā tieši tās automašīnas, kurām nav papildu aizsardzības sistēmas, kas ļauj zagļiem arī dienas gaismā veikt automašīnas zādzību nepamanītiem.

Tāpat policija atgādina, ka arī mūsdienu jaunās tehnoloģijas ne vienmēr pasargās spēkratu no nozagšanas riskiem – zaglim ar attiecīgu, mūsdienīgu tehniku automašīnu izdodas aizdzīt daudz ātrāk, nenodarot automašīnai vizuālus bojājumus un tādējādi neraisot aizdomas apkārtējos cilvēkos. Līdz ar to būtu ieteicams uzstādīt papildu signalizāciju, tādā veidā efektīvāk pasargājot savu spēkratu.

Tevi varētu interesēt

Nozagto automašīnu daudzums un markas Latvijā, Lietuvā un Igaunijā būtiski atšķiras. 2018....

Aizdomās par vairāk nekā 4 miljonu eiro izkrāpšanu un naudas legalizāciju, Valsts...

Valsts policija pērn novembrī Jelgavā atklājusi moderni aprīkotu nelegālo cigarešu ražotni, kas...

Šā gada janvārī Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas prokuratūras prokurore vienošanās...

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Organizētās noziedzības...

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Dēvējot tās par «Valsts ieņēmumu dienesta (VID) represijām pret iedzīvotājiem», kuru īpašumi...

Latvijas nodokļu maksātājam grib dot iespēju atbrīvoties no relatīvi nelielām parādsaistībām...

Aizdomās par vairāk nekā 4 miljonu eiro izkrāpšanu un naudas legalizāciju, Valsts...

Lai iztaptu Moneyval prasībām, Saeimas Juridiskās komisijas vairākums Tieslietu ministrijai pieprasīja sagatavot...

Latvija ir palaidusi garām savu iespēju azartspēļu nozarē pelnīt miljardus. To būtu bijis iespējams...

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) aicina 2018.gada solidaritātes nodokļa maksātājus,...

Kopš Vispārīgās datu aizsardzības regulas piemērošanas uzsākšanas jau ir pagājis krietns laika...

Valsts policija pabeigusi izmeklēšanu kriminālprocesā, kurā tika izmeklēts noziedzīgs nodarījums...

Saeimas vairākums šodien atbalstīja Ģenerālprokuratūras aicinājumu izdot kriminālvajāšanai...

50 dienas pēc apcietināšanas ne uzņēmējam Mārim Martinsonam, ne viņa advokātiem joprojām...