Aicina kontrolēt importa produkciju 

Šodien notika Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) dārzkopības grupas sēde, kurā kopīgi ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID), Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) un Rīgas Centrāltirgus atbildīgajām personām notika diskusija par esošo situāciju un kontrolēm tirgos, par importa un vietējās produkcijas īpatsvaru, kases aparātu lietošanas ievērošanu un priekšlikumiem tālākajai rīcībai, informē Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome.

Monta Glumane, 24.4.2018

Foto:Ieva Lūka/LETA

Kā būtiska problēma tika identificēta ielu tirdzniecība. LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs uzsver, ka sezonas laikā ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā īpaši uzskatāmi attīstās zemeņu un citu sezonas augļu tirdzniecība, uzdodot to par pašu saražoto lauksaimniecības produkciju, pilnas informācijas nenorādīšana tirgošanās vietā par tirgošanās dalībnieku, pārtikas aprites noteikumu neievērošana, cenas norādīšana bez PVN un kases aparātu neizmantošana.

«Ar šādiem gadījumiem cīnāmies jau gadiem, bet, tā kā šādas ielu tirdzniecības atļaujas izsniedz konkrētā pašvaldība, tad LOSP aicina arī pašvaldības izvērtēt un pārbaudīt konkrētā tirgotāja saistību ar tirgošanai paredzēto produkciju.»

Tāpat būtiska problēma, kura tiek aktualizēta jau ilgu laiku ir realizētās, ievestās un vietējās produkcijas starpību nesakritība. «Redzam, cik liela daļa produkcijas tiek ievesta bez nodokļiem, tāpēc LOSP joprojām pastāv uz elektronisko pavadzīmju sistēmas ieviešanu Latvijā, jo mūsu mērķis ir pircējiem nodrošināt kvalitatīvu un pircējam pieejamu vietējo produkciju,» saka LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.

«Jau LOSP aprīļa sanāksmē dzirdējām, ka ieviestais samazinātais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) radījis pozitīvus rezultātus, bet bez tirdzniecības situācijas uzlabošanas mums ir uzdevums arī pelēkā tirgus samazināšana. Lauksaimnieki visā tirgus daļā sastāda tikai mazāko daļu, lielākā daļa ir tirgotāji. Ja ar mazumtirdzniecības ķēdēm viss ir kārtībā, tad no tirgiem nāk signāli, ka tur tiek tirgota importa produkcija bez kases aparātiem. Tā kā tūlīt sāksies Latvijas zemeņu sezona, tad kopīgiem spēkiem jāsaprot, ko visas iesaistītas puses darīs, lai par visu realizēto produkciju, kā arī par nodarbinātajiem tiktu samaksāti nodokļi. Jāizstrādā kopīga stratēģija, lai mazinātu pelēko tirgu,» uzsver LOSP dārzkopības grupas vadītājas vietnieks, Latvijas Dārznieks valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš.

Lauksaimnieka darbs primāri ir produkcijas ražošana, tādēļ LOSP dārzkopības grupa aicina VID, PVD un tirgus vadību, kas ir valsts kontrolējošās iestādes un atbildīgās puses, pastiprināti iedarbināt importa produkcijas kontroli, lai cīnītos ar neorganizēto tirdzniecību.

«Mums ļoti rūp nozares prestižs un uzdodot importu par vietējo produktu, tiek maldināts patērētājs un grauta Latvijas produkcijas labā vērtība,» saka LOSP dārzkopības grupas pārstāvis, Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš.

Uzrunājot Rīgas Centrāltirgus atbildīgās personas, LOSP pārstāvji ieteica, kā variantu piešķirt kādu speciālu vietu tikai Latvijas zemniekiem, kā arī vēlreiz atgādināt visiem tirgotājiem, ka tagad PVN likme augļiem un dārzeņiem ir 5%, nevis 21%, ja nu kāds vēl nav pamanījis.

Tāpat jāvērš uzmanība arī uz pašu lauksaimnieku godaprātu, izsniedzot apliecinājumus tirgotājiem, par apsaimniekotās zemes platībām, kā pierādījumu, ka produkts audzēts Latvijā. Tāpēc LOSP aicina visas iesaistītās puses savu iespēju robežās veikt pārbaudes, jo kopīgajās sarunās esam atgādinājuši un ieskicējuši savus problēmjautājumus, lai veicinātu Latvijā audzētās produkcijas noietu, godīgu konkurenci un iziešanu no pelēkās zonas, informē Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome.

Tevi varētu interesēt

Globālais tirgus ASV un Ķīnas tarifu cīņu skartās industrijas cer uz vienošanos...

Zemā tirdzniecības piecenojuma dēļ nākotnē elektroenerģijas tirgotājiem radīsies nepieciešamība ļoti intensīvi domāt par savu produktu saturu un kvalitāti.

Jau ilgāku laiku tiek runāts par nepieciešamību savest kārtībā RCT teritoriju gar kanālmalu, kā arī preču piegādes zonu un pagrabus, kas ved uz paviljoniem.

Rīgas Centrāltirgū varētu tikt izveidots stends, kurā tirgotu tikai Latvijā bioloģiski audzētos...

Pēc neizteiksmīga gada ārējai tirdzniecībai ir potenciāls izpausties pamanāmāk, pirmdien raksta...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Lauksaimniecības produktu tirgotāja SIA «Linas Agro» padomē amatos pārvēlēti divi līdzšinējie...

Latvijas atbilstīgie kooperatīvi 2017. gadā strādājuši ar 368 miljonu eiro lielu apgrozījumu,...

Bioloģiskā produkcija ir virziens, kurā ļoti strauji attīstāmies, intervijā Dienas Biznesam stāsta...

Latvijas rožu audzētājs SIA Ar B Agro sācis audzēt gurķus, ko realizē...

Zemnieku saimniecība Vizbuļi Dobeles novadā nav liela pēc hektāru skaita, bet ir liela tās saimnieku...

Swedbank piešķīrusi finansējumu 215 000 eiro apmērā Salas novada dārzeņu audzēšanas uzņēmumam...

Lauksaimniekiem dažādos maksājumos pērn izmaksāti teju 600 miljoni eiro – tas ir...

Cūkkopības uzņēmums SIA «Latvi Dan Agro» reģistrējis jaunu komercķīlu, kuras nodrošinātā...

Izveidots jauns digitālais rīks agroplatforma.lv graudu tirdzniecībai internetā, kas ir pirmais Baltijā,...

Dārzeņu audzēšanas un pārstrādes uzņēmumam SIA Dimdiņi Agro atcelts 2017.gada 1.novembrī nodokļu...