Citas ziņas

Apbalvoti straujāk augošie uzņēmumi jeb Gazeles

Dienas Bizness, 25.09.2013

No kreisās: Rihards Platais (SIA Aqua Latvia - Vidzemes Gazele), Pēteris Senkāns (SIA Piche - Rīgas un Pierīgas Gazele), Ināra Līce (SIA Lielupes kuģniecība - SEB bankas specbalva), Toms Jurjevs (4finance - Latvijas Gazele), Ģirts Ančevskis (SIA Lesjofors Gas Springs - Kurzemes Gazele)

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Šā gada 25. septembrī norisinājās Gazele 2013 apbalvošanas ceremonija, kuras ietvaros par Latvijas Gazeli atzīts finanšu pakalpojumu sniedzējs AS 4finance. Par straujāko darbinieku skaita pieaugumu uzteikts SIA Placis un godināti straujāk augošie uzņēmumi arī Latvijas reģionos. Topa rezultāti liecina, ka Gazeļu skaits jau trešo gadu Latvijā turpina pieaugt.

Šogad Gazeles statueti un titulu Latvijas Gazele ieguva AS 4finance. Šis finanšu nozares uzņēmums piedzīvojis vislielāko izrāvienu kopš 2010. gada, apgrozījumu audzējot 67 reizes un piecu gadu laikā uzsākot darbu kopumā 13 valstīs, trijos kontinentos. Uzņēmuma apgrozījums pērn sasniedzis 24,7 miljonus latu.

«Šis ir novērtējums visai 4finance grupai un ikvienam tās darbiniekam. Šobrīd visās darbības valstīs mums uzticas jau vairāk nekā viens miljons klientu. Gan šis skaitlis, gan arī pats apbalvojums ir tiešs indikators tam, ka Latvijā ir uzņēmumi, kas spēj eksportēt arī finanšu pakalpojumus un inovatīvus IT risinājumus. Vienlaikus šis apbalvojums liecina, ka 4finance grupas sniegtie finanšu pakalpojumi ir būtiski lielam skaitam cilvēku un ir tiešām sabiedriski nozīmīgi. Vēlos uzsvērt, ka 4finance grupa arī turpmāk ir apņēmusies saviem klientiem sniegt vislabāko iespējamo servisu un kvalitatīvākos pakalpojumus, kā arī mērķtiecīgi turpināt attīstīt savu darbību eksporta tirgos,» uzsver Toms Jurjevs, 4finance izpilddirektors.

Šogad, veidojot straujāk augošo uzņēmumu topu, redzams, ka Gazeļu pulks nu jau trešo gadu pēc kārtas pieaug, atzīst Lursoft IT valdes locekle Daiga Kiopa. «Pirms pāris gadiem veiksmīgāko vidū bija loģistikas uzņēmumi, 2011. gadā – tirdzniecības un apstrādes rūpniecībā strādājošie uzņēmumi, bet iepriekšējais gads liecina, ka no krīzes perioda atguvusies būvniecības nozare.»

Vērtējot 2010. - 2012. gada periodu nozaru griezumā, visplašāk strauji augošie uzņēmumi tāpat kā pērn pārstāv tirdzniecības jomu. Lai gan jūtami sasparojušies būvnieki, tai pašā laikā joprojām dominējošās ir un paliek pakalpojumu sfēras. «TOP 250 gazeļu sarakstā atrodam vien 40 ražotāju, kuru skaitam gazeļu rindās pēc mūsu ekspertu ieskata un arī pēc tīras loģikas vajadzētu būt vismaz trīskārt lielākam,» norāda žurnāla Gazele redaktors un Dienas Biznesa žurnālists Uldis Andersons.

Saraksta «velna duča» gadā Latvijas ganāmpulkā jau ir 465 gazeles. «Mazāk priecīga ziņa ir tā, ka salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir samazinājies gazeļu skaits reģionos – vislielākais kritums ir Vidzemē un Latgalē, un tikai Zemgalē ir vērojams neliels pieaugums. Vairāk nekā 2/3 gazeļu šoreiz Rīgas un Pierīgas uzņēmumi, kas lieku reizi apliecina, ka uzņēmējdarbības struktūras decentralizācijai valstī joprojām ir diezgan deklaratīvs raksturs. Nevar nepamanīt, ka darbaspēka krējumu pat no attālākiem reģioniem bieži nosmeļ Rīga un galvaspilsētai tuvējie novadi, atstājot bešā mazpilsētu un lauku uzņēmējus, kuri aptaujās kā vienu no savām aktuālākajām problēmām izceļ tieši cilvēku trūkumu, vairs pat nerunājot par augsti kvalificētiem speciālistiem,» skaidro U. Andersons.

Dienas Bizness titulu Gazele 2013 piešķīris sekojošiem uzņēmumiem:

Rīgas un Pierīgas Gazele šogad piešķirta būvniekam SIA Piche, kas 2010.-2012. gadā bijis straujāk augošais no visiem topā esošajiem būvniecības nozares uzņēmumiem. SIA Piche, kas specializējies rūpniecības un lauksaimniecības metāla angāru projektēšanā un būvniecībā, šajā periodā kāpinājis apgrozījumu par 2674,45%

Kategorijā Vidzemes Gazele šogad Dienas Biznesa statueti ieguva SIA Aqua Latvia – šauras specializācijas uzņēmums, kas veic akmens mūru restaurāciju (uzņēmums veicis akmens mūru restaurācijas darbus Doma baznīcā un šobrīd turpina darbu Rīgas pilī). Uzņēmuma apgrozījums pēdējos trīs gados audzis par 379%, pietuvojoties pusmiljonam latu, turklāt Vidzemes gazeļu sarakstā uzņēmums uzrāda vislielāko peļņu un augstāko rentabilitāti.

Savukārt par Latgales Gazeli šogad atzīta ZS Ezerlīči – Latgales Gazeļu topā Ezerlīči ir vienīgais ar lauksaimniecības nozari saistītais uzņēmums. Ciblas novadā saimniekojošā zemnieku saimniecība pēdējo trīs gadu laikā spējusi apgrozījumu palielināt par 391%, tam sasniedzot 550 tūkstošus latu.

Par Kurzemes Gazeli atzīts uzņēmums SIA LSEZ Lesjofors Gas Springs (uzņēmums ražo slokšņu produktus, atsperes, slēdzenes un eņģes). Šā Zviedrijas un Korejas kapitāla uzņēmuma izveidē 2008. gadā tika ieguldīts aptuveni miljons eiro. Pērn sabiedrība divkāršoja apgrozījumu, salīdzinot ar 2011. gadu, un pirmo reizi kopš darbības sākuma, guva arī peļņu.

Zemgales Gazeles tituls piešķirts maizes un mīklas izstrādājumu rāžotājs SIA Zelta vārpa 7. Šis uzņēmums 2012.-2012. gadā audzējis apgrozījumu par 594%, pārsniedzot vienu miljonu latu.

Par straujāko darbinieku skaita pieaugumu tika sumināts ar viesnīcu nozari saistītais SIA Placis, kur darbinieku skaits triju gadu periodā palielinājies par 796,14% - līdz 96 darbiniekiem.

Strauji augošo uzņēmumu godināšanas pasākumā neizpalika arī informācijas tehnoloģiju izstrādes un informācijas pakalpojumu sniedzēju Lursoft IT specbalva, kas šogad tika ūdensapgādes sistēmu būvniekam SIA LIK SISTĒMAS.

Savukārt Gazeļu ilggadējā atbalstītāja SEB bankas specbalvu saņēmis kravu pārvadātājs SIA Lielupes Kuģniecība.

Ar gazeļu topu, uzņēmēju un ekspertu intervijām iespējams iepazīties laikraksta Dienas Bizness speciālizdevumā Gazele 2013, kas pie laikraksta Dienas Bizness abonentiem nonāks 26. septembrī un būs nopērkams lielākajās preses tirdzniecības vietās.

Kas ir Gazele?

Informāciju par straujāk augošajiem Latvijas uzņēmumiem, kurus dēvē arī par Gazelēm, jau 13 gadus pēc kārtas apkopo laikraksts Dienas Bizness sadarbībā ar informācijas tehnoloģiju izstrādes un informācijas pakalpojumu sniedzēju Lursoft IT.

Straujāk augošos uzņēmumus jeb Gazeles atlasa pēc šādiem kritērijiem:

- pēdējos trijos gados jābūt nepārtrauktam apgrozījuma pieaugumam (2010. g. – 2012.g.);

- 2010. gadā apgrozījums bijis lielāks par 100 tūkstošiem Ls;

- uzņēmuma pašu kapitāls ir pozitīvs;

- 2012. gadā uzņēmums ir strādājis ar peļņu.

Daudzi šodien pazīstami un nopelniem bagāti uzņēmumi savu ceļu uz panākumiem ir sākuši, vispirms atzīmējoties Gazeļu sarakstā - bioloģiskās kosmētikas ražotājs Madara Cosmetics, poligrāfijas uzņēmums Livonia Print, saldumu ražotājs Skrīveru saldumi, IT uzņēmums Mikrotīkls, saimniecības preču un būvmateriālu veikali Depo DIY un cenuklubs.lv, sociālais portāls Draugiem.lv, kokrūpniecības uzņēmums Bolderaja Ltd, betona ražotājs Cemex, lauksaimniecisko pakalpojumu kooperatīvs Māršava u.c.

Komentāri

Pievienot komentāru
Foto

Gazeles skrien rāmāk

Egons Mudulis, 25.09.2014

Latvijas straujāk augošo uzņēmumu jeb Gazeļu apbalvošanas ceremonija, kas norisinājās viesnīcas «Grand Palace Hotel» zālē «Lounge».

Foto: Vitālijs Stīpnieks, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Straujāk augošie uzņēmumi – izteikti eksportētāji; uzrāviens piebremzējis

Jau 14. gadu laikraksts Dienas Bizness sadarbībā ar SIA Lursoft apbalvo Latvijas visstraujāk augošos uzņēmumus jeb t. s. gazeles. Gazeļu tops parāda to, ka tās spēj mobilizēties un izrauties, ar laiku iekļūstot arī Latvijas lielāko uzņēmumu TOP 500, norādīja Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem šogad gan gazeļu skrējiena temps palēninājies. Vērtēti tika uzņēmumu 2011.–2013. gada finanšu rādītāji. To, vai, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, komersanti spēs uzturēt tikpat strauju pieauguma tempu, varēs redzēt nākamgad, taču uzņēmējiem nevajag krist panikā, jāizvirza augsti mērķi un jāmeklē jauni izaicinājumi, novēlēja D. Kiopa. DB arvien vairāk kļūs par uzņēmēju interešu aizstāvības laikrakstu, sacīja a/s Diena valdes priekšsēdētājs Edgars Kots, apņemoties biežāk atspoguļot problēmas, ar kurām saskaras komersanti Latvijā, jo tieši uzņēmējdarbība ir tā, kā rezultātā tiek maksāti nodokļi, no kuriem veidojas valsts budžets.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Krīzē kļūst par japāņu augsto tehnoloģiju metālapstrādes iekārtu dīleri Baltijā

Uldis Andersons, 09.05.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Metālapstrādes iekārtu biznesā SIA Naglis & Err ir kopš 2007. gada, bet uzņēmuma īpašnieki Dzintars Naglis un Vahurs Errs (Igaunija) nozarē darbojas kopš 1999. gada. Šobrīd SIA Naglis & Err ir Japānas metālapstrādes iekārtu ražotāja Okuma oficiālais pārstāvis Baltijā un Amada (arī Japāna) pārstāvis Latvijā. DB straujāk augošo uzņēmumu topā Gazele 2011 SIA Naglis & Err ieņem 34. pozīciju.

Dzintars Naglis uzņēmuma pēdējo gadu panākumus saista ar nozares attīstību kopumā un tās atgūšanos pēc krīzes. Nozarei smagākais bija 2009. gads – uzņēmumi ne tikai neinvestēja jaunās iekārtās, bet arī neremontēja esošās.

Spēcīgs arguments, kas ļāvis izdzīvot un augt – 2009. gadā Naglis&Err kļuva par Okuma pārstāvi Baltijā. «Tobrīd nozarei klājās slikti, un daudzas ārzemju kompānijas aizgāja no mūsu tirgus, kas tiem, iespējams, bija par mazu un sarežģītu. Viens no tiem bija arī Somijas uzņēmums, kurš Latvijā pārstāvēja Okuma un kurā strādāju arī es. Somiem aizejot, japāņi acīmredzot novērtēja mūsu zināšanas un piedāvāja pārņemt šo biznesu Baltijā,» atzīst Dz. Naglis.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būve

Strauji augošs uzņēmums: No auto tirdzniecības 
līdz industriālo ēku būvei

Kārlis Vasulis, speciāli DB, 13.12.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Augstas klases speciālistu piesaiste, ES finansējuma pieejamība uzņēmumu modernizācijai ļāvusi SIA Piche attīstīties sprādzientempā.

Projektēšanas un būvniecības uzņēmumam SIA Piche apgrozījuma pieaugums iepriekšējos trīs gados sasniedzis 2674%. Uzņēmums šogad saņēma DB sadarbībā ar Lursoft rīkotā konkursa Rīgas un Pierīgas Gazele 2013 apgalvojumu kā straujāk augošais no visiem topā esošajiem būvniecības nozares uzņēmumiem.

Nepatika tāme

Šobrīd SIA Piche divi galvenie darbības virzieni ir arhitektūra un būkonstrukciju, tostarp komunikāciju projektēšana un būvniecība. Uzņēmuma klienti galvenokārt ir ostas un pārtikas produktu ražotāji.

Tas saimniecisko darbību sāka 2007. gadā; sākotnējā iecere bija veidot automašīnu tirdzniecības centru. Līdz ar to uzņēmumam radās nepieciešamība pēc liela izmēra telpām. Taču t.s. treknajos gados, konsultējoties ar būvkompānijām, uzņēmums secinājis, ka to piedāvātās atbilstošas ēkas izmaksas būtu bijušas ap 400 tūkst. latu, bet Piche budžets bija ierobežots – 200 tūkst. latu. Tādēļ kompānija pieņemusi lēmumu mēģināt pašu spēkiem uzbūvēt nepieciešamo ēku ar divreiz mazāku budžetu. Lai to varētu realizēt, materiāli sūtīti no Ķīnas, arī būvkonstrukciju speciālisti tika piesaistīti no tālās austrumu valsts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA Pure Chocolate izaugsmi nodrošina pozīciju nostiprināšana vietējā tirgū, kā arī aktīva un pārdomāta eksporta tirgu iekarošana , ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Kopš 2010. gada saldumu ražotājs SIA Pure Chocolate strādājis pie jaunu produktu attīstības gan vietējam, gan eksporta tirgum. «Esam sapratuši, kāds sortiments ir nepieciešams Latvijas iedzīvotājiem, un mēģinājuši saprast, ko vēlas eksporta valstu patērētāji. Pērn uzbūvētajā ražotnē varam izgatavot dažādu garšu trifeles un iepakot tās dažāda izmēra kastītēs. Šī elastība ir mūsu priekšrocība,» stāsta SIA Pure Chocolate valdes priekšsēdētājs Pēteris Žimants. Šā gada septembrī Pure Chocolate saņēma DB un Lursoft apbalvojumu Gazele 2014 kā straujāk augošais Rīgas un Pierīgas reģionā. 2013. gadā Pure Chocolate apgrozījums sasniedza 2,3 milj. eiro; salīdzinot ar 2012.gadu, pieaugums ir bijis par 54,20%. 2014. gadā uzņēmuma prognozētais apgrozījums ir 4,18 milj, eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Būve

Gazeles līdzīpašnieks: Latvijas ekonomika stagnē

Linda Zalāne, 23.01.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Arhitektūra ir kaut kas vairāk nekā tikai zīmējums, tās ir ilgstošas attiecības ar būvnieku un sabiedrību

Tā uzsver SIA 8 A.M. līdzīpašnieks Juris Lasis. Biroja apgrozījums no 142 tūkst. eiro 2013. gadā ir kāpis līdz 686 tūkst. eiro 2015. gadā, un kompānija ir iekļauta Dienas Biznesa un Lursoft veidotajā strauji augošu uzņēmumu jeb Gazeļu sarakstā.

«Mēs varētu būt ievainota govs, nevis gazele, jo savus brieduma gadus piedzīvojām pirms krīzes, kad uzņēmuma apgrozījums pārsniedza vienu miljonu eiro. Pēdējo trīs gadu apgrozījuma pieaugumu nodrošinājuši divi diezgan lieli objekti. Arhitektūra ir cieši saistīta ar politiskām un ekonomiskām norisēm valstī, un šā brīža situācija nedod cerības, kas šis gads būs veiksmīgāks par iepriekšējo,» neslēpj J. Lasis. Viņš citē maestro Raimondu Paulu, ka labs solists ir tāds, kuram ir repertuārs. 8 A.M. repertuārs ir pasūtītāji, kuri pēdējos gados ir bijuši saprotoši un zinoši. «Ja nav klienta, kas vēlas kvalitatīvu arhitektūru, tad varam darīt ko vien gribam, bet nevienam tas nebūs vajadzīgs,» viņš saka.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA DO Studio izaugsmes gadi ir ciešā saķerē ar aktīvo būvniecības posmu Jūrmalā

SIA DO Studio kāpinājusi apgrozījumu no 197 tūkst. eiro 2013. gadā līdz 790 tūkst. eiro 2016. gadā, un tas ļāvis kompānijai iekļūt Dienas Bizness un SIA Lursoft veidotajā strauji augošo uzņēmumu jeb Gazeļu sarakstā. Gazeļu gados DO Studio bizness pārsvarā bija orientēts uz Jūrmalu, uzņēmums strādāja pie viesnīcu projektiem, tā klientu vidū bija daudzi nopietni nekustamā īpašuma attīstītāji, kas būvēja kaut ko vērienīgāku par privātmājām. «Līdz ar to arī rādītāji bija tik labi. Mēs bijām uz viena viļņa ar Jūrmalas nekustamā īpašuma tirgus augšupeju, taču pēdējā gadā situācija ir ievērojami mainījusies, 2017. gadā prognozēju apgrozījuma kritumu līdz 500 tūkst. eiro. Tiesa, ar visu to, ka Jūrmalā būvniecībai klājas grūti, mums ir, ko darīt, jo jāpabeidz iesāktie projekti. Lai gan šogad Gazele vairs neesam, paēduši esam,» teic SIA DO Studio arhitekts, īpašnieks Didzis Krūmiņš.

Komentāri

Pievienot komentāru