Tallina, Igaunija. Šodien, 2006.gada 4. decembrī, notika jūras kabeļa Estlink - pirmā Baltijas un Ziemeļu valstu energosavienojuma svinīgas atklāšanas ceremonija.
Jūras kabelis Estlink, kas ir izbūvēts rekordātri, savieno Harku 330 kV apakšstaciju, kas atrodas ārpus Tallinas, un Espoo 440 kV apakšstaciju, kas atrodas netālu no Helsinkiem, tādējādi, pirmo reizi savienojot Baltijas valstis ar Ziemeļu valstīm.
Estlink zemūdens kabelis ir viens no Eiropas Savienības prioritātes projektiem, kas uzlabos pārrobežu savienojumu infrastruktūru, kā arī radīs daudz efektīgāku elektroenerģijas tirgu Eiropā. Tas ir pirmais kopējais Baltijas valstu un Somijas energokompāniju projekts, un tā izmaksas ir 110 miljoni eiro. Kabeļa izveidošanas mērķis, galvenokārt, bija nodrošināt elektroenerģijas tranzītu uz Ziemeļvalstīm no Baltijas. Projekts nozīmīgs arī ar to, ka tik uzlabota energosistēmas drošība un apgāde Baltijas valstīs. Estlink nodrošina elektroenerģijas tirdzniecības iespējas, kā arī nodrošina iespēju elektrību iegādāties no alternatīviem elektroenerģijas avotiem, tādējādi, mazinot ražošanas jaudu iespējamo deficītu.
Ar klātbūtni šo sarīkojumu pagodināja ES Enerģētikas komisārs Andris Piebalgs, kurš atklāja projektu. Pasākumā piedalījās arī Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Somijas energokompāniju vadītāji, ABB izpilddirektors, kā arī Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Somijas valdību pārstāvji .
"Šodien ir vēsturiska diena. Mēs pirmo reizi vēsturē esam savienojuši Baltijas valstu elektrosistēmas ar Somiju", saka Indrek Aarna, Nordic Energy Link valdes priekšsēdētāja. "Kabeļa celtniecība ir pabeigta, un mēs ceram, ka uzsāksim savu komercdarbību tiklīdz ABB veiks pēdējo soli - saslēgs kabeli, lai tas sāktu savu darbību", turpināja Aarna.
Nordic Energy Link padomes priekšsēdētājs un Eesti Energija valdes priekšsēdētājs Sandors Liive uzsvēra šī savienojuma nozīmību reģionā un norādīja to, ka šis savienojums ir labs priekšnosacījums, lai veiksmīgi darbotos elektroenerģijas tirgus. " Tikai tad, kad Baltijas, Ziemeļvalstu un Rietumeiropas elektrosistēmas būs pilnībā savienotas, mēs varēsim apliecināt, ka Baltijas valstīs darbojas elektroenerģijas tirgus."
Kārlis Miķelsons, AS "Latverergo" valdes priekšsēdētājs: "Estlink ir nozīmīgs trīs Baltijas valstu kopprojekts, kas apstiprina, ka varam vienoties un sasniegt uzstādītos mērķus. Lai arī Latvija ir energodeficīta valsts, ar Estlink kabeli mēs iegūstam eksporta ceļu, kurā varam racionāli izmantot savu nacionālo vērtību - hidroenerģētiku, izstrādātās enerģijas realizēšanai Skandināvijas valstīs."
"Estlink ir vairāk kā varoņdarbs enerģētikas jomā," saka Fred Kindle ABB Prezidents. "Tas tuvina ES tās mērķim - vienotai Eiropas energosistēmas izveidei un paplašina drošas energoapgādes iespējas, vienlaicīgi nodrošinot negatīvas ietekmes uz vidi samazināšanu.
ABB projektētais, uzbūvētais un instalētais līdzstrāvas augstsprieguma zemūdens un pazemes kabeļa ir 105 km( 65 jūdzes) garais savienojums un tājā ir izmantota HVDC Light tehnoloģija. HVDC Light ir augsti attīstīta teholoģija, kas nodrošina drošu energokontroli un ātru elektroenerģijas piegādes atjaunošanu energosistēmas sabrukuma ("blackout") gadījumos. Turklāt, šī tehnoloģija ir kompakta un videi draudzīga, jo kabeļa izolācijā netiek izmantota eļļa . Zemūdens kabeļa jauda ir 350 MW un darba spriegums 150 kV .
Nordic Energy Link tika dibināts ar mērķi uzbūvēt un iedarbināt Estlink kabeli. 2004. gada jūlijā, triju Baltijas valstu energokompānijas Eesti Energia, Latvenergo, Lietuvos Energija, kā arī Pohjolan Voima un Somijas Helsingin Energia parakstīja akcionāru līgumu uzņemoties saistības par Esltlink zemūdens kabeli, kas savieno Baltijas valstis ar Somiju.
Andris Siksnis, AS "Latvenergo"
Komunikācijas un marketinga departamenta
Ārējās komunikācijas daļas vadītājs