Bezkontakta maksājumu ieviešana nevedas 

Par iespēju nopirkt biļeti sabiedriskajā transportā, izmantojot bezskaidras naudas norēķinus, tiek spriests jau gadiem; šobrīd bankas nav gatavas piedāvāt atbilstošus pakalpojumus – tikai viena izdod attiecīgu karti, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness. 

Egons Mudulis, 2015. gada 03. septembris plkst. 9:42

Liepājas sabiedriskajā transportā sākusies Norvik piedāvātās sistēmas testēšana, taču konkrēti termiņi, kad pilsētā ikviens varēs izmantot sīkmaksājumu kartes norēķiniem par braucienu, vēl nav zināmi.

Publicitātes foto

Lai valstij, pašvaldībām un pārvadātājiem būtu pilnīgāka aina par pirmsskolas vecuma bērniem, invalīdiem, bāreņiem un politiski represētajiem paredzēto līdzekļu vai dažādu pašvaldības piešķirto atlaižu izlietojumu, liela loma paredzēta bezskaidas naudas pakalpojumiem, kas fiksē katru gadījumu, kur un cik bieži nauda tiek izmantota. Bezkontakta maksājumu karšu izmantošanas iespēju sabiedriskajā transportā paredz martā pieņemtie Ministru kabineta (MK) Noteikumi par pasažieru kategorijām, kuras ir tiesīgas izmantot braukšanas maksas atvieglojumus. Līdz šim šajā jomā vērojamas diezgan lielas kaislības, un lielākoties bankas vēl nav gatavas piedāvāt atbilstošus pakalpojumus. No vienas puses tas ir saprotams, jo tās ir noteiktas izmaksas un nav pārliecības par investīciju atpelnīšanās laiku, no otras puses – tas varētu dot pienesumu kopējā klientu skaitā, tādējādi atņemot konkurentiem klientus, kuri ikdienā izmantotu konkrētās bankas pakalpojumus. Šobrīd šādu karti izdod tikai viena banka, lai gan šajā virzienā darbojas arī citi finanšu pakalpojumu uzņēmumi.

Liek sprunguļus

Viens no iemesliem, kādēļ Pārresoru koordinācijas centrs (PKC) virzīja šos noteikumus, bija Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas (LPPA) aplēses, ka izdosies ietaupīt piecus miljonus eiro gadā, tostarp novēršot nepamatotu biļešu izsniegšanu. Tam, ka normatīvos aktus izstrādāja PKC, nevis par nozari atbildīgā Satiksmes ministrija (SM), pamatā bija ministrijas nevēlēšanās un pretestība to darīt, kā rezultātā valdība 2013. gada oktobrī to uzticēja PKC.

Arī šobrīd SM neraujas iesaistīties procesā, lai jauno noteikumu prasības no nākamā gada arī tiktu ievērotas. Tādēļ Ministru prezidente Laimdota Straujuma šī gada 25. augustā uzdevusi satiksmes ministram Anrijam Matīsam nodrošināt, lai līdz noteikumu spēkā stāšanās brīdim tiktu noslēgti līgumi starp pasažieru pārvadātājiem un bankām. Šādas rezolūcijas pamatā acīmredzot ir LPPA prezidenta Pētera Salkazanova 12. augusta vēstulē premjerei paustās bažas, ka SM un VSIA Autotransporta direkcija (ATD) «bremzē» MK noteikumu ieviešanu, «kā arī maldina tirgus dalībniekus par veicamajām darbībām». Proti, SM un ATD publiski paudusi viedokli, ka izskata trīs variantus bezskaidras naudas norēķiniem un tiks izvēlēts, kuru ieviest sabiedriskā transporta sistēmā. LPPA norāda, ka šāda viedokļa paušana ir prettiesiska, jo grauj pārvadātāju tiesisko paļāvību, ka valsts pārvalde ievēros normatīvos aktus. Asociācijas ieskatā bezskaidras naudas norēķinu tehniskais izpildījums ir banku kompetencē, un valstij nav tiesību uzspiest tām kādu konkrētu risinājumu. Savukārt ATD pēc konsultācijām ar iesaistītajām pusēm rosina veikt grozījumus MK noteikumos, tostarp atlikt sistēmas ieviešanas termiņu līdz 2017. gada sākumam.

It kā viens

Pēc ATD un LPPA datiem jau šobrīd pilnībā izpildīt MK noteikumu prasības var tikai AS Norvik Banka (Norvik). Bankas Citadele Produktu attīstības daļas vadītājs Andris Lazdiņš DB gan norāda, ka arī tā «no savas puses kopumā tehniski ir gatava nodrošināt šo pakalpojumu». To apstiprina arī e-talonu administrējošās SIA Rīgas karte mārketinga direktors Aleksandrs Brandavs. Viņš noraida ATD vēstulē pausto, ka SIA Rīgas Satiksme un Citadeles risinājums ir tikai izstrādes procesā, sakot, ka ATD nezina, ar ko Rīgas karte nodarbojas. Jau vēstīts, ka kopš jūlija sākuma banka Citadele nodrošina iedzīvotājiem maksājumu karti ar e-talona funkciju, ar kuru var norēķināties par braucieniem Rīgas sabiedriskajā transportā. «Pašreizējie MK noteikumi paredz, ka jaunā kārtība, ņemot vērā pārejas laiku, stāsies spēkā ar 2017. gada 1. janvāri, līdz ar to šobrīd ir pāragri spriest par SEB bankas piedalīšanos, jo līdz jaunās kārtības ieviešanai dzīvē vēl ir laiks,» komentē SEB bankas korporatīvās komunikācijas projektu vadītāja Kristīne Martinsone. Pēc DB rīcībā esošās informācijas, tas varētu notikt tikai nākamā gada beigās. Nordea Karšu produktu un pakalpojumu attīstības vadītāja Latvijā Kitija Rudzīte atzīmē, ka šobrīd banka izvērtē veidu, kā nodrošināt šo pakalpojumu saskaņā ar MK noteikumiem, taču ir pāragri runāt par konkrētu termiņu pakalpojuma nodrošināšanai. Savukārt ATD pēc konsultācijām ar bankām vēstulē premjeres birojam raksta, ka «ne visas ieinteresētās norēķinu iestādes ir paguvušas izstrādāt nepieciešamos risinājumus», lai gan tikai viena to paveikusi.

Liepājā jau ievieš

Par to, lai biļeti sabiedriskajā transportā varētu nopirkt, izmantojot bezskaidras naudas norēķinus, tiek spriests jau gadiem. DB jau rakstījis, ka pirmā (2012. gada augustā) bezkontakta maksājumu kartes sāka izdot SEB banka Jelgavas pilsētas skolniekiem, lai tie varētu norēķināties Jelgavas autobusu parka transportā. Tās gan nevarēja izmantot citviet, jo tās nebija VISA vai MasterCard maksājumu kartes. Šobrīd Norvik piedāvātā Pilsētnieka karte tāda ir. Kā pirmajiem dažu mēnešu laikā tā būs pieejama skolēniem, taču to varēs saņemt un izmantot arī jebkurš cits iedzīvotājs.

Norvik arī strādā pie tā, lai Liepājas tramvajos izvietotajos POS termināļos varētu norēķināties ar citu banku parastajām kartēm.

Plašāk lasiet rakstā Bezkontakta maksājumu ieviešana nevedas ceturtdienas, 3. septembra, laikrakstā Dienas Bizness (4.-5. lpp.)!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2015. gada 21. aprīlis plkst. 17:08

Patlaban Norvik banka jau noslēgusi līgumus ar Salaspils un Liepājas pašvaldībām par...

2015. gada 21. aprīlis plkst. 16:17

Šā gada pirmajā ceturksnī AS Norvik banka peļņa sasniegusi 2,9 miljonus eiro,...

2015. gada 17. aprīlis plkst. 11:38

Atsaucoties vairāku pašvaldību iniciatīvai un aicinājumam, kas pērn tika izteikta Latvijas...

2015. gada 16. aprīlis plkst. 15:48

Norvik Banka aktīvi šā gada pirmajā ceturksnī ir pārsnieguši 1 miljarda eiro...

2015. gada 01. aprīlis plkst. 11:35

AS Norvik banka peļņa pirms uzkrājumu izveidošanas pērn sasniegusi deviņus miljonus eiro,...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2015. gada 02. septembris plkst. 15:46

Investējot līdz 100 000 eiro, modes un izklaides centrā Rīga Plaza tiks...

2015. gada 02. septembris plkst. 15:12

No Karostas kanāla Liepājā ik dienu tiek izcelti milzu betona un metāla...

2015. gada 02. septembris plkst. 14:49

Starptautiskajā lidostā Rīga atklās  biznesa aviācijas centru FBO RIGA, kas būs...

2015. gada 02. septembris plkst. 13:07

2015. gada pirmajā pusgadā ar sabiedrisko transportu pārvadāto pasažieru skaits samazinājies par...

2015. gada 02. septembris plkst. 12:56

Savulaik par pusmiljonu eiro iegādāto sistēmu, kas regulēja iebraukšanu un izbraukšanu...

2015. gada 02. septembris plkst. 12:33

2015.gada 2. ceturksnī Rīgas viesnīcās un citās tūristu mītnēs apmetušies 334 048...

2015. gada 02. septembris plkst. 12:32

Sociālās uzņēmējdarbības normatīvā regulējuma izstrādei parlamentā tiks izveidota darba...

2015. gada 02. septembris plkst. 11:40

Šonedēļ Latvijas aviokompānija airBaltic uzsāk lidojumus piecos jaunos maršrutos...

2015. gada 02. septembris plkst. 10:56

Komentējot plašsaziņas līdzekļos publicētos pretējos viedokļus starp Kultūras ministriju...

2015. gada 02. septembris plkst. 10:06

Veselības ministrijas ieceres iedzīvotāju veselības uzlabošanai var ietekmēt sabiedriskās...