Investors

Dārgāka gumija

Jānis Šķupelis, 14.03.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Riepu izejvielas cena pēdējo mēnešu laikā palēkusies par piekto daļu.

Pēdējā laikā pieaugusi daudzu izejvielu cena. Lielā mērā tas saistīts ar finanšu tirgus dalībnieku optimismu, kas palīdz kāpt plaša klāsta riska aktīvu vērtībām, un izejvielas šajā ziņā nav nekāds izņēmums.

Pieejamie dati liecina, ka pēdējā laikā preču biržā palēkusies arī, piemēram, gumijas cena. Proti, tā kopš novembra zemākajiem punktiem ir augusi par 20% (dabīgās gumijas) un sasniegusi gandrīz 1,5 ASV dolārus par kilogramu, liecina The Wall Street Journal apkopotie dati. Zināma artava bijusi cerībām par tirdzniecības karu risināšanos, kur Ķīnā ražotajām riepām ASV nu ir noteikusi 10% lielu papildu tarifu. Bijušas spekulācijas, ka šis tarifs tiek atcelts, un protekcionisma saasinājuma atrisināšanās pasaules ekonomikai kā tādai palīdzēs uzelpot.

Gumijas cenu ietekmē arī tas, kas notiek ar izejvielu tirgus karali – naftu. Galu galā, no naftas tiek ražota sintētiskā gumija, ko var izmantot, lai aizvietotu dabīgo šo izejvielu. Nevar neņemt vērā to, ka melnā zelta vērtība kopš gada sākuma ir palēkusies jau par ceturto daļu, kas attiecīgi liek pieaugt arī sintētiskās gumijas cenai. Naftu izmanto daudzu citu produktu ražošanā, kur gala iznākums var būt arī citi ķīmiski produkti – plastmasas, mazgāšanas līdzekļi, šķīdinātāji un vēl, piemēram, neilons un poliesters. Lai arī katram atsevišķam produktam ir savs cenu veidošanās mehānisms (ķīmisko īpašību, pielietojuma, pieprasījuma u.c. iemeslu dēļ), pamats bieži mēdz būt Ziemeļjūras jēlnaftas Brent tirgus, kas arī nosaka šīs cenu atsauces plašo pielietojumu.

Visu rakstu lasiet 14. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!