Kas jauns riepās? 

Atkal sinoptiķi ir ieminējušies par sniega iespējamību tuvākajās nedēļās un atkal aktuāls kļūst jautājums - kādas ziemas riepas izvēlēties? Kas jauns riepu nozarē?

Oskars Krampāns, Autoriepu nams direktors, 2018. gada 08. novembris plkst. 13:17

Principā nekas nav mainījies. Revolūcija nav notikusi. Nav izdomāta super riepa, kas ir pārāka par visām pārējām un ir ideāla visām dzīves situācijām. Kā katru gadu gandrīz katram riepu ražotājam ir kāds jauns modelis. Lielākais jaunumu klāsts no premium riepu ražotājiem šosezon ir Nokian. Atjaunots gandrīz viss ziemas riepu sortiments. Gan radžotās riepas, gan skandināvijas tipa frikcijas riepu modelis, kā arī SUV Eiropas tipa ziemas riepu modelis. Šobrīd jaunajiem modeļiem vēl nav pieejami riepu testi pietiekamā daudzumā, lai varētu kaut ko secināt un izlobīt patiesību. Mans uzskats, ka no viena riepu testa secināt par riepas izcilību nevar, bet, apkopojot vairāku testu rezultātus, jau var sākt izdarīt secinājumus. Šobrīd vismaz viena pirmā vieta jaunajai radžotajai riepai Nokian Hakkapeliitta 9 jau ir! Ar lielisku startu un godalgotām vietām startējis ir arī korejiešu riepu ražotājs Hankook ar jaunu radžoto riepu modeli Hankook I*Pike RS2. Dalīta otrā - trēšā vieta ZaRuljom ziemas riepu testā. Jaunumi arī Michelin nometnē. Jauna radžotā riepa Michelin X-Ice North 4 un Eiropas tipa ziemas riepa Alpin 6. Pēdējā gan vairāk izskatās, kā Michelin vissezonas riepas Crossclimate nedaudz ziemīgāka versija. Iepriekšējais Michelin modelis Alpin 5 noteikti izskatījās piemērotāks braukšanai pa sniegu un ledu. Ne vienmēr riepas sniegumu var novērtēt tikai pēc riepas protektora izskata, tāpēc gaidīsim pirmos testu rezultātus un ar palielinātu interesi vērosim sadaļu par sniegumu uz ledus un sniega.

Vasaras riepas labākas par vissezonas!!!

Turpinot aizskarto tēmu par vissezonas riepām, interesantu testu veicis vācu autožurnāls Auto motor und sport. Šajā testā, paralēli septiņiem vissezonas riepu modeļiem, piedalījās arī vasaras un ziemas riepas. Par to, ka ziemas riepas uzrādīs labu sniegumu testā, šaubu nebija, bet par to, ka vasaras riepas kopvērtējumā apsteigs dažas vissezonas riepas, gan iedomāties bija grūti. Tomēr tā notika un ļāva mums vēlreiz pārliecināties par to, ka vissezonas riepas vēl ir attīstības sākuma stadijā un vissezonas riepas noteikti nav manis ieteikto riepu sarakstā. Šajā testā labākos rezultātus gan uz sniega, gan uz slapja seguma uzrādīja ziemas riepa, vēlreiz pierādot, ka šādas riepas ir vispiemērotākās Latvijas ziemām, kurās parsvarā ir slapjš un nedaudz sniega.

Kāda izmēra riepas vajag?

Vēl viena tēma, ar ko nākas saskarties pirms ziemas riepu pirkuma, ir par ziemas riepu izmēru. Vai nav nepieciešams mainīt esošo riepu izmēru uz šaurākām un augstākām riepām? Senos, vecos laikos šāda rekomendācija bija iekļauta pat automašīnas rokasgrāmatā. Šobrīd mainījušās ir riepu ražošanas tehnoloģijas, izejmateriāli un gandrīz viss, kas saistīts ar riepām, izņemot pašu nosaukumu - riepa. Automašīnas ir kļuvušas tehnoloģiski sarežģītākas un prasīgākas pret auto riepām, tāpēc mana atbilde ir NĒ! Nav nepieciešams mainīt riepu izmēru, izvēloties ziemas riepas. Iemeslu, kāpēc to nedarīt, ir daudz. Viens no tiem ir auto ražotāji. Viņi ir veltījuši tūkstošiem stundu, lai atrastu pareizo auto apriepojumu konkrētajam auto. Vērtējuši auto vadāmību un uzvedību ekstremālos apstākļos un izvēlējušies konkrētam auto vispiemērotāko riepu izmēru. Mainot riepu augstumu, būtiski mainās auto smaguma centrs, kas palielina auto svārstības un var ietekmēt auto noturību līkumos un noturību pret apgāšanos, negaidīti apbraucot šķērsli. Mainot riepas izmērus, mainās arī riepas svars, attiecīgi arī auto neatsperotā masa. Tas negatīvi ietekmē auto kustīgās šasijas daļas - bukses, šarnīrus, stūres pirkstus, riteņu gultņus, jo uz šīm detaļām iedarbojas krietni lielāki spēki, nekā to ir paredzējuši auto ražotāji. Attiecīgi šīs visas detaļas nolietosies ātrāk. Pavisam vienkāršs piemērs par riepu svara palielinājumu, izvēloties nedaudz augstākas riepas. Viena un tā paša ražotāja riepu modelis izmērā 205/55R16 sver 9.15kg, bet izmērs 205/60R16 jau 10.92kg. Svara pieaugums gandrīz par 20%, kas ir gandrīz piektā daļa!!! Tas ir daudz. Īpaši jūtīgi pret riepu izmēra maiņu var būt auto ar 4x4 riteņu piedziņu. Riepu aprites diametrs var būtiski ietekmēt diferenciāļa un ātrumkārbas darbību.

Par riepu izmēru maiņas tēmu ir veikti arī daži ziemas riepu testi, kuros tiek salīdzināti viena ražotāja riepu modeļi dažādos izmēros. Pēdējais no tiem ir vācu autokluba ADAC ziemas riepu tests, kurā tiek testēts Dunlop Winter Sport 5 piecos dažādos izmēros (195/65R15, 205/55R16, 205/50R17, 225/45R17, 225/40R18). Būtiskas atšķirības starp šo izmēru riepu sniegumiem netika konstatētas. Nedaudz labāki rezultāti šaurākām riepām bija akvaplanēšanas sadaļā un ieskrējienā uz sniega. Šaurākais un platākais riepu izmērs uz R17 testu beidza ar identisku rezultātu. Līdzīgu testu pagājušā gada janvārī veica poļu autožurnāls Auto Swiat, kurš beidzās ar līdzīgu rezultātu. Pirmo vietu ieguva riepas ar izmēru 225/40R18, bet pēdējās palika riepas ar izmēru 195/65R15. Priekšrocības šaurajām riepām līdzīgas kā ADAC testā, akvaplanēšanas sākšanās pie lielāka ātruma un ieskriešanās uz sniegota ceļa, toties platajām riepām labāks sniegums, bremzējot uz sniega, sausa un slapja seguma, kā arī labāka vadāmība uz visiem ieprēkšminētajiem segumiem. Secinājums: nav būtiskas atšķirības starp platākām un šaurākām ziemas riepām tipveida izmēros. Pareizo sava auto riepu izmēru parasti var atrast uz degvielas tvertnes vāciņa iekšpuses vai arī uz vadītāja durvju statnes. Tur pat arī var atrast pareizos riepu spiediena datus jūsu automobilim. Kad atrasts pareizais riepu izmērs, tad droši dodieties uz iemīļotāko specializēto riepu tirdzniecības vietu, izvēlieties un nomainiet ziemas riepas, jo pirmās sniegpārslas jau sagaidīsim drīz!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2015. gada 23. marts plkst. 11:15

Ķīnas valstij piederošs ķīmijas gigants ChemChina panācis vienošanos, lai iegādātos...

2015. gada 27. februāris plkst. 12:40

Saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumiem, riepas, kas paredzētas braukšanai ziemas apstākļos...

2014. gada 21. oktobris plkst. 8:23

Ziemas riepu cena ir galvenā mēraukla, pēc kā pircēji izvēlas savam auto...

2012. gada 05. novembris plkst. 9:08

Deputāts Gunārs Rusiņš no neatkarīgo deputātu grupas, kas pieder pie valdošās koalīcijas,...

2012. gada 26. oktobris plkst. 17:12

Lielākā daļa atlīdzību iesniedzēju saistībā ar ceļu satiksmes negadījumiem nav bijuši...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2018. gada 07. novembris plkst. 13:01

Vērtējot pensiju 2.līmeņa plānu ienesīguma rādītājus, var secināt, ka pēdējā laikā novērojamās...

2018. gada 07. novembris plkst. 10:36

Krievijā strādāju Centrālajā bankā, bet vakaros lasīju vieslekcijas studentiem, galvenokārt...

2018. gada 06. novembris plkst. 17:31

Apstrādes rūpniecība 3. ceturksnī saglabājusi līdzīgus izaugsmes tempus kā 2. ceturksnī. Kopumā...

2018. gada 06. novembris plkst. 11:50

Kopš pasaules ekonomiskās krīzes, kas 2008. gada vasarā sākās ar ASV bankas...

2018. gada 06. novembris plkst. 10:53

Šoruden medijos izskanēja ziņa par to, ka tūroperators «Prieks Tūre» apturējis savu...

2018. gada 05. novembris plkst. 17:19

Šī gada septembris Latvijas rūpniecībā ir bijis vājākais mēnesis kopš 2014. gada...

2018. gada 05. novembris plkst. 12:17

Pēdējā desmitgadē gan Eiropas, gan ASV darba tirgū darba devējiem visgrūtāk ir...

2018. gada 02. novembris plkst. 7:36

Lai novērtētu nozares vai uzņēmuma konkurētspēju, tiek izmantoti dažādi modeļi un metodes,...

2018. gada 31. oktobris plkst. 13:51

Sabiedrības paradumi, vēlmes un vajadzības mainās nepārtraukti, turklāt pēdējos gados tas notiek...

2018. gada 30. oktobris plkst. 13:57

Oktobra vidū Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Trauksmes celšanas likumu ar mērķi Latvijā...