Enerģētika

Eesti Energia izveido atjaunojamās enerģijas ražošanas uzņēmumu

Dienas Bizness, 22.06.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Enefit mātes uzņēmums Eesti Energia, kurš ir Baltijā lielākais elektroenerģijas ražotājs, apvieno enerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem vienā uzņēmumā - Enefit Taastuvenergia, teikts paziņojumā medijiem.

Šis uzņēmums pārvaldīs visas kompānijas struktūrvienības, kas nodarbojas ar atjaunojamās enerģijas ražošanu, tādējādi kļūstot par vienu no lielākajiem atjaunojamās enerģijas ražošanas uzņēmumiem Baltijas valstīs. Šis ir būtisks stratēģisks solis, lai nākamo piecu gadu laikā Eesti Energia divkārt palielinātu alternatīvo un tostarp arī atjaunojamo energoresursu izmantošanas apjomu.

«Pašlaik no atjaunojamiem energoresursiem, sadzīves atkritumiem un slānekļa gāzes mēs kopumā gadā saražojam vairāk nekā 700 gigavatstundu elektroenerģijas. Mūsu mērķis ir šo apjomu līdz 2020. gadam palielināt vairāk nekā divas reizes. Tas būtu līdzvērtīgs ceturtajai daļa no visas Igaunijas elektroenerģijas patēriņa. Šī plāna īstenošanai mēs esam apvienojuši vienā uzņēmumā līdz šim sadrumstalotās atjaunojamās enerģijas ražošanas struktūrvienības mūsu kompānijas iekšienē,» skaidro Eesti Energia valdes priekšsēdētājs Hando Suters.

Eesti Eergia stratēģiskais plāns nākamajiem pieciem gadiem paredz kompānijas ieņēmumu palielināšanu no enerģijas tirdzniecības un rentabilitātes nodrošināšanu arī tad, ja elektroenerģijas cenas ievērojami nepieaugs. Tāpēc jau tagad Eesti Energia gatavojas jaunu vēja enerģijas ražošanas jaudu izveidei, un pirmais lēmums par investīcijām šajā jomā visticamāk tiks pieņemts 2017. gadā. Tiek arī plānots tirgū piedāvāt integrētu risinājumu ar saules paneļu uzstādīšanu patērētāju īpašumā.

Kā norāda Hando Suters, tad situācija elektroenerģijas tirgū un tā attīstības tendences pēdējo gadu laikā ir kardināli mainījušās: «Elektroenerģijas un naftas cenas ir sasniegušas pēdējo 12 gadu laikā zemāko līmeni. Tāpēc savā stratēģiskajā plānā mēs fokusējamies uz darbībām, kas palielina Eesti Energia konkurētspēju un ļauj īstenot ieplānotos mērķus patstāvīgi.»

Stratēģisko mērķu sasniegšanai Eesti Energia turpinās paaugstināt tās degslānekļa spēkstaciju un pārstrādes staciju efektivitāti, ieviešot jaunas tehnoloģijas. Piemēram, Eesti Energia gatavojas uzsākt arī slānekļa benzīna ražošanu no slānekļa gāzes. Tiks paplašināta arī alternatīvo enerģijas ražošanas resursu izmantošana - vējš, biomasa, slānekļa gāze un saules enerģija. Tā kompānijai ir būtiska eksporta iespēja, jo Igaunija ir izpildījusi savus mērķus atjaunojamās enerģijas izmantošanas jomā, un Eesti Energia var piedāvāt no atjaunojamiem resursiem ražotu elektroenerģiju citām valstīm, kurām tā nepieciešama Eiropas Savienības prasību izpildei.

Kā viens no mērķiem izvirzīta arī lielāko elektroenerģijas patērētāju pieslēgšana Eesti Energia enerģijas ražošanas jaudām. Tā ir interesanta iespēja patērētājiem, kas ļautu to tēriņus elektroenerģijas iegādei samazināt pat par trešdaļu, savukārt Eesti Energia tas nodrošinātu stabilu elektroenerģijas pieprasījumu ilgtermiņā.

Tāpat arī Eesti Energia izskata iespējas paplašināt savu darbību, darbojoties Baltijas gāzes tirgū un apgūstot arī jaunus elektroenerģijas tirgus Baltijas jūras reģionā.