Eksperts: FKTK nodrošināja Ventspils naftas minoritāro akcionāru tiesību ievērošanu 

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), obligātajā akciju atpirkšanas piedāvājumā nosakot vienas AS Ventspils naftaakcijas cenu 4,56 eiro apmērā, nodrošinājusi minoritāro akcionāru tiesību ievērošanu, aģentūrai LETA sacīja ieguldījumu pārvaldes AS INVL Asset Management valdes priekšsēdētājs Andrejs Martinovs.

LETA, 2015. gada 15. oktobris plkst. 21:55

Kā ziņots, FKTK padome atļāvusi Ventspils naftas akcionāram Euromin Holdings (Cyprus) Limited (Euromin) izteikt Ventspils naftas" obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu. Vienas akcijas cena obligātajā akciju atpirkšanas piedāvājumā ir noteikta 4,56 eiro. Tas ir būtiski vairāk nekā piedāvājuma izteicēja iepriekš plānotā cena par akciju - 3,12 eiro.
Skaidrojot šo atšķirību, Martinovs atzina, ka vienmēr, kad tiek veikti darījumi, pircējs grib nopirkt lētāk, bet pārdevējam liekas, ka ir jāmaksā dārgāk.

Ventspils naftas gadījumā FKTK ir nodrošinājusi mazākuma akcionāru tiesību ievērošanu. Martinovs skaidroja, ka cenas noteikšanas mehānisms obligātā akciju atpirkšanas piedāvājumā ir diezgan precīzi noteikts likumā. Turklāt arī no iepriekšējiem FKTK lēmumiem par līdzīgiem gadījumiem ir zināms, ka komisija konsekventi ievēro likuma interpretāciju un komisijas rīcība akciju atpirkšanas cenas noteikšanā vienmēr bijusi korekta.

Investīciju eksperts atzina, ka Ventspils naftas gadījumā atpirkuma cenas aprēķināšanu mazliet sarežģījusi koncerna struktūra. Jo vienkāršāka bilance, jo mazāka iespēja kaut ko pārprast, jo sarežģītāka bilance, jo specifiskāk aprēķināt, sacīja Martinovs.

Eksperts atzīmēja, ka viens no iemesliem atpirkšanas cenu atšķirībai varētu būt arī tas, ka pasaulē kopumā ir maz valstu, kur paredzēts atpērkamo akciju cenu noteikšanas mehānisms un tiek vērtēta bilance. Tas nav tik automātiski kā citas norises, atzina Martinovs. Viņš secināja, ka FKTK, izmantojot savu pieredzi un kompetenci, koriģējusi sākotnējo aprēķinu.

FKTK Komunikācijas daļas sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Avotiņa aģentūrai LETA paskaidroja, ka Finanšu instrumentu tirgus likuma 74.pantā ir noteikta vienas akcijas vērtības aprēķināšanas kārtība un FKTK noteiktā vienas akcijas cena obligātajā akciju atpirkšanas piedāvājumā - 4,56 eiro - ir aprēķināta atbilstoši minētā panta prasībām.

Euromin ir saņēmis informāciju par FKTK lēmumu. Patlaban uzņēmums izvērtē tālākās rīcības iespējas.

Obligātā akciju atpirkšanas piedāvājuma prospekts rāda, ka vakar, 14.oktobrī, Euromin piederēja 98,37 miljoni Ventspils naftas akciju, kas veido 94,15% no Ventspils naftas pamatkapitāla un balsstiesīgo akciju kopskaita.

Septembra vidū tika paziņots, ka Ventspils naftas lielākais līdzīpašnieks - Vitol grupai piederošā kompānija Euromin - no AS Latvijas Naftas tranzīts par 79,98 miljoniem eiro iegādājās 43,25% Ventspils naftas akciju, tādējādi iegūstot kopumā 93,24% no kopējā uzņēmuma balsstiesīgo akciju kopskaita. Saskaņā ar darījuma pušu sniegto informāciju katras akcijas iegādes cena bija 1,77 eiro.

Pēc šī darījuma Euromin bija pienākums izteikt obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu pārējiem akcionāriem. Ja piedāvājuma izteikšana būs sekmīga, Euromin varētu apsvērt "Ventspils naftas" iziešanu no regulētā tirgus.

Ventspils naftas akcijas kopš 1998.gada tiek kotētas biržas Nasdaq Riga Baltijas oficiālajā sarakstā.

Septembrī Ventspils nafta piedzīvoja vislielāko akciju cenu kāpumu Baltijas biržās - par 186,24%.

Šodien biržā tirdzniecības noslēgumā vienas Ventspils naftas akcijas cena bija 3,13 eiro.

Ventspils naftas un tās meitassabiedrību neto peļņa šī gada pirmajā pusgadā bija 21,22 miljoni eiro, savukārt konsolidētie ieņēmumi pieauga par 7,6% līdz 95,66 miljoniem eiro. Pērn analoģiskā laika periodā neto peļņa bija 4,35 miljoni eiro. Bruto peļņa pirmajā pusgadā palielinājās par 21,7% līdz 27,58 miljoniem eiro.

Pērn Ventspils naftas un tās meitassabiedrību neto apgrozījums samazinājās par 3% līdz 161,87 miljoniem eiro salīdzinājumā ar 2013.gadu, kad apgrozījums bija 166,73 miljoni eiro. Savukārt neto zaudējumi saruka līdz 13,98 miljoniem eiro. Koncerna bruto peļņa palielinājās par 2,7% - no 41,45 miljoniem eiro līdz 42,56 miljoniem eiro 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2015. gada 15. oktobris plkst. 17:16

PZU Lietuva ģenerāldirektors Māriuss Jundulas (Mariuss Jundulas), sākot no 15. oktobra ir...

2015. gada 15. oktobris plkst. 16:25

Finanšu un kapitāla tirgus (FKTK) padome nolēma atļaut AS Ventspils nafta akcionāram...

2015. gada 15. oktobris plkst. 14:39

Šogad vienkāršotā veidā Uzņēmumu reģistrs ir izslēdzis no reģistra (likvidējis)...

2015. gada 15. oktobris plkst. 14:11

Ietekmīgais Lielbritānijas finanšu medijs Financial Times kā būtisku novērtējis AS Citadele...

2015. gada 15. oktobris plkst. 13:29

Šodien, 15. oktobrī, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ināra Pētersone un...

2015. gada 15. oktobris plkst. 11:26

Banka Citadele plāno veikt akciju sākotnējo publisko piedāvājumu fondu biržā Nasdaq Riga...

2015. gada 15. oktobris plkst. 10:15

Ja ar brīvās naudas palīdzību vēlas nopelnīt vairāk, jāskatās uz riskantākiem ieguldījumu...

2015. gada 15. oktobris plkst. 9:39

Atzīmējot Staburadze 105 gadu jubileju, Staburadze ieviesusi jaunu iepakojuma dizainu visām klasiskajām...

2015. gada 14. oktobris plkst. 17:27

Naftas un citu izejvielu cenu krišanos daudzi jaunie tirgi izjūt kā lielu...

2015. gada 14. oktobris plkst. 17:23

Trešdien notikušajā konkurējošajā daudzcenu izsolē tika pārdoti visi Valsts...