FKTK: Lembergam piemērotās sankcijas ir bezprecedenta gadījums, tādēļ jārīkojas sabalansēti 

Šāda veida sankcijas, kas piemērotas Aivaram Lembergam un saistītajiem uzņēmumiem, ir bezprecedenta gadījums, tādēļ finanšu sektoram jādara viss iespējamais, lai darbības veiktu saprātīgi un sabalansēti, preses konferencē par OFAC noteikto sankciju ietekmi uz finanšu sektoru, sacīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītāja Santa Purgaile.

Žanete Hāka, 12.12.2019

Santa Purgaile

Foto: no DB arhīva

No šodienas bankas atsāks sniegt finanšu pakalpojumus sankcionētajām personām, bet pastiprinātā uzraudzības režīmā.

"Kad saņēmām paziņojumu, mēs kā uzraugs sazinājāmies ar bankām. Kamēr mums nav pilnīgas skaidrības, Finanšu uzraudzības komisijas strādā, lai saprastu un izveidotu plānu, kā sankcijas ir piemērojamas, jo vietējā izpratne un regulējums ir īpaši svarīgs, tāpat būtiski ir veikt saprātīgas un sabalansētas darbības," viņa piebilda.

"Šobrīd finanšu sektorā ieviešam lielāku skaidrību saistībā ar šo personu apkalpošanu, jo šis ir bezprecedenta gadījums, un tas mūs skar tiešāk, nekā apkalpojot citu valstu rezidentus, kas ir sankcionēti. FKTK veido skaidrojošos dokumentus un strādā, lai veiktu izmaiņas normatīvajos dokumentos, paredzot, kas būtu jādara, apkalpojot sankcionētās personas," viņa uzsvēra.

"Paralēli strādājam ar bankām, ir izveidots zvanu centrs, uz kuru finanšu sektora dalībnieki ir aicināti zvanīt, kā konkrētos gadījumos rīkoties," teica FKTK vadītāja.

"Šī situācija ir jādala divās grupās - Lembergs kā privātpersona un četras juridiskas personas - saistītie uzņēmumi. Juridiskajām personām ir piemērota ģenerālā licence, kas nozīmē, ka ir dotas 30 dienas, lai lēnām pārtrauktu sadarbību - šajā laikā finanšu iestādes var turpināt sadarboties uz jau esošu līgumu pamata, bet uzņēmums šajā laikā nevar uzsākt jaunus pakalpojumus bankās. Šobrīd jūtīgākais jautājums ir saistīts ar Ventspils brīvostas pārvaldi, bet notiek aktīva darbība no valdības puses.

Lemberga apkalpošanā lielākais svars ir uz bankām, kam uzdots izvērtēt, vai konkrētā persona ietekmē kādus citus uzņēmumus vai citas personas. Bankas veic padziļinātas izpētes un piemēros tām iestādēm, kas atrodas Lemberga ietekmē, pastiprinātu uzraudzības režīmu. Latvijas finanšu iestādes rīkosies piesardzīgi, apkalpojot šādus uzņēmumus, tiks uzdoti jautājumi par šo uzņēmumu darbību, to maksājumiem, jo mērķis ir saprast, vai darījumi nav saistīti ar konkrēto sankcionēto personu,” skaidro FKTK pārstāvji.

S. Purgaile uzsvēra, ka Lembergam būs iespēja paturēt kontu un saņemt maksājumus no valsts, piemēram, pensiju. Bankas gan pastiprināti vērtēs, kuri ir viņam nepieciešamie primārie maksājumi, kuri tiks limitēti un kādus maksājumus ļaus veikt no šī konta. Pamata pakalpojumu maksājumus bankas ļaus veikt, bet katru maksājumu izvērtēs, lai pārliecinātos, vai netiek izvesti līdzekļi.

Arī pārvaldei nav slēgti konti, bet bankas atturas sniegt pakalpojumus. No šodienas tos atsāks sniegt, bet uzraudzības režīmā.

Bankas jau patlaban veic pārbaudes, kas ir patiesie labuma guvēji uzņēmumos, ko tās apkalpo, un sankcijas attieksies arī uz pārējiem uzņēmumiem, kas atrodas Lemberga pārziņā. Jau līdz šim bankām bija jānoskaidro, kas ir patiesie labuma guvēji iestādēs, kuras tās apkalpo, tādēļ tagad notiek informācijas apkopošana.

Šobrīd FKTK apzina, kuras bankas apkalpo kuras iestādes un saņem informāciju, kurus klientus bankas ir identificējušas. Šobrīd gan FKTK neatklāj precīzus apjomus, kāds varētu būt šo klientu kopējais līdzekļu apjoms.

"Šis ir bijis ilgstošs noteikums bankām - apzināt patiesos labuma guvējus, tādēļ šī prasība nav ņemta no zila gaisa. Arī no komisijas puses ir noteikumi, kā bankas var pārliecināties, vai uzrādītais patiesā labuma guvējs tiešām ir patiesais labuma guvējs un kā to noskaidrot. Ja šo informāciju nevar gūt pietiekami ātri, bankai šādos gadījumos ir pienākums izbeigt attiecības ar klientu.

Protams, šie notikumi palielinās gan regulatora, gan banku darba apjomu, taču iekšējās kontroles sistēmas ir jau pietiekamas, lai spētu veikt šīs darbības, un tirgus dalībniekiem šobrīd šī situācija ir kā prioritāte,” sacīja FKTK vadītāja.

Tevi varētu interesēt

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) otrdien, 10.decembrī, izdevis steidzamu rezolūciju vides...

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) aicinājusi finanšu tirgus dalībniekus nesniegt pakalpojumus...

Pēc ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) noteiktajām sankcijām Aivaram...

ASV Finanšu ministrijas sankcijas pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu, kā arī Ventspils...

Ventspils mēra Aivara Lemberga ("Latvijai un Ventspilij") iekļaušana ASV sankciju sarakstā neradīs...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

ASV prezidenta vēlēšanas gaidāmas vien nākamā gada novembrī. Tas gan nav traucējis šī...

Saeima šodien Latvijas Bankas prezidenta amatā ievēlēja Mārtiņu Kazāku....

Trīs ceturkšņu apdrošināšanas nozares rezultāti jau diezgan skaidri iezīmē šā gada kopējās...

Katrs otrais kredītņēmējs Igaunijā pievērš uzmanību līguma noteikumiem, izvēloties patēriņa...

Nododot Rīgas Brīvostu valsts pārvaldībā, galvaspilsētas pašvaldība ik gadu varētu zaudēt vairāk...

Saeima ceturtdien, 12.decembrī, skatīs lēmuma projektu par Mārtiņa Kazāka ievēlēšanu par Latvijas...

Šis gads pārtikas izejvielu cenu izmaiņu ziņā ir bijis dažāds. Ir vairākas...

AS Valmieras stikla šķiedra valde vēlas nodrošinātu iespējami precīzu un atklātu informāciju...

Ventspils brīvostā īstenotajiem projektiem ir apturēta Eiropas Savienības (ES) fondu izmaksa...

Naftas giganta Saudi Aramco akcijas cena pēc tirdzniecības uzsākšanas biržā uzlēca par...