Nodokļi

FM: Nākotnē varētu pieaugt uzņēmumu ziedojumi sabiedriskā labuma organizācijām

LETA, 05.07.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Finanšu ministrija (FM) prognozē, ka nākotnē varētu pieaugt uzņēmumu ziedojumi sabiedriskā labuma organizācijām, izmantojot uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atvieglojumus, teikts otrdien valdības uzklausītajā informatīvajā ziņojumā.

Ziņojumā teikts, ka šobrīd uzņēmumi vēl neizmanto UIN atvieglojumus pilnā apmērā, tādējādi pastāv potenciālas iespējas veicināt ziedojumu pieaugumu.

Nākotnē tiek prognozēts ziedoto summu pieaugums, jo turpina samazināties līdz 2017.gada 31.decembrim gūtās nesadalītās peļņas apmēri, kas daļai komersantu liedza piemērot atlaidi par pārskata gadā aprēķinātajām dividendēm. To apliecina arī turpmāko gadu UIN ieņēmumu prognozes.

Kopš 2018.gada sabiedriskā labuma organizācijām ziedoto summu apmēri, kā arī to īpatsvars kopējos ieņēmumos ir samazinājušies, taču sabiedriskā labuma organizāciju kopējo ieņēmumu apmērs pēdējos gados saglabājas līdzīgā apjomā, pieaugot īpatsvaram no saņemtajām dotācijām un citiem ieņēmumiem.

FM informatīvajā ziņojumā teikts, ka laika posmā no 2020. līdz 2022.gadam jau tika palielināta UIN atlaides apmēra intensitāte ziedotājiem. Reaģējot uz joprojām zemo komersantu ziedojumu apmēru sabiedriskā labuma organizācijām, lai radītu papildus stimulus komersantiem un veicinātu ziedoto summu apmēra pieaugumu, 2022.gada 24.martā tika pieņemti grozījumi UIN likumā, kas ļauj piemērot minēto UIN atvieglojuma apmēra intensitāti ziedotājiem bez laika perioda ierobežojumiem, vienlaikus nosakot, ka tie netiek uzskatīti par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem.

Minēto grozījumu fiskālā ietekme pēc negūto ieņēmumu metodes tiek vērtēta trīs miljonu eiro apmērā gadā.

Šā brīža UIN regulējums paredz trīs dažāda veida atvieglojumus ziedojumu veicējiem, vienlaikus nodrošinot pietiekamu to atbalsta intensitāti. Kā populārākais ziedojumu apmēra ziņā ir atvieglojums, kas samazina taksācijas periodā par pārskata gadā aprēķinātajām dividendēm aprēķināto UIN.

FM ziņojumā teikts, ka Latvijas UIN sistēma paredz plašāku atvieglojumu klāstu, kā kaimiņvalstī Igaunijā, kur pastāv divi šāda veida atvieglojumi, kas ļauj vien neiekļaut ziedotās summas ar UIN apliekamajā bāzē, bet nepastāv atlaide par aprēķināto UIN.

UIN nodokļu atvieglojumu saistībā ar ziedotām summām negatīvā fiskālā ietekme pēc negūto ieņēmumu metodes 2019. un 2020.gadā tiek vērtēta attiecīgi 7,1 miljona eiro un 8,6 miljonu eiro apmērā. Tādējādi arī valsts no savas puses faktiski piedalās sabiedriskā labuma organizāciju finansēšanā, secina FM.

Ņemot vērā šā brīža plašo UIN atvieglojumu politiku attiecībā uz ziedotām summām, ziedojumu apmēra pieauguma veicināšana nav risināma ar UIN politikas instrumentu palīdzību, uzskata FM.

Komentāri

Pievienot komentāru