Forbes: Kipras aizdevums – sliktāks nekā Lehman Brothers sabrukums 

ASV finanšu pakalpojumu kompānijas Lehman Brothers sabrukums bija sliktas kontroles un nepareizas rīcības rezultāts, tikmēr Kipras gadījumā Vācijas vadītie starptautiskie aizdevēji pieņēmuši lēmumu, kuru var uzskatīt par neizskaidrojami bezatbildīgāko lēmumu banku nozarē.

Jānis Rancāns, 18.3.2013

Foto: AFP/LETA

Medijs norāda, ka Kipras starptautiskais aizdevums nodrošinājis to, ka Eiropu jau vairākus gadus nomokošais ekonomiskais vārgums, turpināsies vēl ilgu laiku. Forbes kritiski vēršas pret Vāciju, kas esot dažādu ekonomikas problēmu galvenais avots. Vācijas bijusi līdzvainīga dažādu finanšu burbuļu radīšanā eirozonas krīzes skartajās vietās, taču patlaban tā ne tikai neatzīst savu vainu, bet arī uzspiež dažādus taupīšanas režīmus.

Lehman Brothers  sabrukuma laikā toreizējam ASV Valsts kases sekretāram Henkam Paulsonam gan ir attaisnojums – vispārējā panika neļāva pieņemt pareizu lēmumu, raksta Forbes. Savukārt Kipras gadījumā Vācijas, kas ir eirozonas lielākā ekonomika un lielākais problēmās nonākušo valstu glābējs, vadītie starptautiskie aizdevēji pieņēmuši neizskaidrojamāko lēmumu kopš 1930. gadiem.

Forbes arī norāda, ka uz Vāciju cenšoties izdarīt spiedienu ārpus Eiropas Savienības (ES) esošas valstis, lai Berlīne mīkstinātu savu nostāju taupības jautājumos. Patlaban šādu spiedienu cenšoties izdarīt Japāna, kurai ar Vāciju jau kopš seniem laikiem ir īpaši labas attiecības.

Db.lv jau vēstīja, ka eirozonas un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pārstāvji vienojušies Kiprai piešķirt Kiprai 13 miljardus eiro lielu aizdevumu. Saskaņā ar aizdevuma nosacījumiem, noguldījumiem Kipras bankās, kas zemāki par 100 tūkstošiem eiro, tiks piemērots vienreizēja nodeva 6,75% apmērā. Savukārt depozītiem, kas pārsniedz 100 tūkstošus eiro – 9,9% apmērā. Šādā ceļā iecerēts iegūt 5,8 miljardus eiro.

Reaģējot uz aizdevumu Kiprai, vērtspapīru tirgi darba dienu iesākuši ar kritumu. Eiropas biržu indeksi pirmdienas rītā samazinājušies – Londonas FTSE 100 piedzīvojis kritumu par 1,01%, Vācijas Dax par 1,27%, bet Parīzes Cac 40 1,37%.

 

Tevi varētu interesēt

Starptautiskā aizdevuma piešķiršana Kiprai, saskaņā ar kuru noguldījumiem bankās...

Vācijas autobūves kompānija Volkswagen Ķīnā plāno izveidot mazbudžeta automašīnu tirgu,...

Parādu krīzes nomāktajai Grieķijai tikuši uzstādīti nesasniedzami fiskālie mērķi un...

Grieķijas lielākās bankas National Bank daļas varētu pārņemt Kanādas investīciju fonds Fairfax...

Aizvadīto dienu sniega vētras Eiropā radījušas satiksmes haosu un likušas atcelt lidojumus....

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...