FOTO: TOP 500 uzņēmumu godināšanas ceremonija 

Latvijas 500 lielākie uzņēmumi pagājušajā gadā kopā apgrozījuši 31,2 miljardus eiro, kas ir jauns apgrozījuma rekords TOP 500 vēsturē

Uldis Andersons, 30.11.2018
1/104

Galerijā - TOP uzņēmumu godināšanas ceremonija 29. novembrī

Foto: Lauris Vīksne

Jauns TOP 500 rekords sasniegts arī kopējos peļņas rādītājos – 1,9 miljardi eiro. Tā liecina Dienas Biznesa un Lursoft kopdarbībā veidotā lielāko uzņēmumu saraksta rezultāti. Diezgan interesanti ir salīdzināt šos skaitļus ar pēdējās desmitgades neveiksmīgāko periodu – 2009. gadu, kas finanšu datos iezīmēja krīzes kulmināciju.

Tad TOP 500 uzņēmumi kopā apgrozīja vien 19,7 miljardus eiro, bet nopelnīja 751,1 miljonu eiro, savukārt kopējie zaudējumi sasniedza 1,47 miljardus eiro. Attiecīgi 2017. gadā kopējie zaudējumi bija vairs tikai 99,3 miljoni eiro. Patiesībā jau šī summa ir daudzkārt mazāka, jo teju puse no visa 2017. gada kopējo zaudējumu apjoma ir viena uzņēmuma «nopelns», un tā ir AS Norvik banka, kuras kontā pērn bija mīnus 43,9 miljoni eiro.

Liels solis augšup

Kopš 2009. gada TOP 500 uzņēmumu lietas ir gājušas tikai uz labo pusi. Rēķinot izmaiņas periodā kopš kritiskā 2009. gada, tās ir patiesi iespaidīgas – apgrozījums ir pieaudzis par 11,5 miljardiem eiro jeb par 58,3%, peļņa – par 1,18 miljardiem eiro jeb par 157,3%.

Tiesa, nevar noliegt, ka pēdējo četru gadu periods no 2013. līdz 2016. gadam ir bijis pat mazliet «garlaicīgs», vismaz apgrozījuma dinamikas ziņā noteikti. Uzņēmumu apjomi mazliet kritās, tad mazliet auga, bet šīs svārstības nebija lielākas par 1-2% gadā. Tiesa, nevar noliegt, ka ar visu apjomu stagnāciju vidējie peļņas rādītāji minētajā periodā gan ik gadu uzlabojās.

Pagājušais gads uz šo iepriekšējo četru gadu fona ir bijis izcils – kopējais 500 lielāko uzņēmumu apgrozījums ir pieaudzis par 2,46 miljardiem eiro jeb 8,5%, kas ir lielākais kāpums kopš 2012. gada, kad TOP 500 uzņēmumi pa visiem kopā uzrādīja 11,3% apgrozījuma pieaugumu. Attiecīgi kopējā peļņa salīdzinājumā ar 2016. gadu ir pieaugusi par 143,6 miljoniem eiro jeb par 8,03%.

Lieli un vērtīgi

Uzteicot 2017. gada lielākos un veiksmīgākos uzņēmumus, Dienas Bizness šogad pasniedza balvas 12 nominācijās un piecās apakšnominācijās. Kopā laureātu sarakstā iekļuvuši 16 uzņēmumi, no tiem visražīgākais lauru plūcējs nu jau kārtējo gadu ir AS Latvenergo, kas pērn bijis lielākais EBITDA pelnītājs, lielākais pelnītājs, lielākais valsts uzņēmums un arī vērtīgākais uzņēmums – šajā nominācijā uzvarētāju nosaka īpašs uzņēmumu novērtēšanas algoritms, kuru izstrādājusi AS Capitalia sadarbībā ar Lursoft. Latvijas vērtīgāko uzņēmumu pirmajā pieciniekā secīgi ir arī kokapstrādes uzņēmums SIA Kronospan Riga, mežu apsaimniekotājs AS Latvijas valsts meži, IT uzņēmumus SIA Mikrotīkls un telekomunikāciju uzņēmums SIA Lattelecom.

Top 500 līderu pirmais piecinieks palicis gandrīz nemainīgs – secīgi tie ir SIA Uralkali Trading, SIA Uralchem Trading, SIA Rimi Latvia, SIA Maxima Latvija un AS Latvenergo; vienīgā izmaiņa pieciniekā ir tā, ka mazumtirgotājs Rimi no 2. vietas ir noslīdējis vienu pozīciju uz leju, apmainoties vietām ar 2016. gada 3.vietas ieguvēju Uralchem Trading.

TOP 500 izdevumā kā ik gadu ir iekļauti arī 36 dažādu tautsaimniecības nozaru lielāko uzņēmumu saraksti, katras nozares trīs līderus esam izcēluši atsevišķā sarakstā (sk. klātpievienoto tabulu).

Nomainījušies 16 procenti

Uzņēmumu nomaiņa TOP 500 sarakstā pērn ir bijusi mazliet aktīvāka nekā iepriekšējos gados – kopumā lielāko uzņēmumu sarakstu papildinājuši 80 jaunpienācēji, un attiecīgi tikpat uzņēmumu sarakstu ir atstājuši. Uzņēmumu nomaiņa veido 16% no kopējā skaita; attiecīgi pirms gada šis skaitlis bija 14,6%.

Jaunpienācēju pienesums kopējā topa uzņēmumu apgrozījumā ir 1,78 miljardi eiro jeb 5,7%; jaunpienācēju peļņa savukārt ir 90,89 miljoni eiro jeb 4,96% no kopējās TOP 500 uzņēmumu peļņas.

Starp TOP 500 jaunpienācējiem līderis ir AS Luminor banka, kas izveidota 2017. gadā, apvienojot DNB banku un Nordea Bank Baltijas valstīs.

Tie 80 uzņēmumi, kas TOP 500 ir atstājuši, 2016. gadā kopā apgrozīja 2,12 miljardus eiro, bet 2017. gadā to kopējais apgrozījums sasniedza vien 714,7 miljonus eiro, protams, te jāņem vērā, ka 13 no šiem uzņēmumiem 2017. gada apgrozījums nav zināms – sarakstā ir gan likvidēti, gan reorganizēti, gan aktīvu darbību pārtraukuši uzņēmumi, savukārt četri uzņēmumi TOP 500 ir atstājuši tikai tamdēļ, ka nav savlaicīgi iesniegts 2017. gada pārskats.

Jāpiebilst, ka TOP 500 atstājušo uzņēmumu saraksts noteikti nav jāuztver kā neveiksminieku kopa – daudziem no šiem uzņēmumiem ir labi un stabili rādītāji kā apgrozījumā, tā arī peļņā, un vienīgais iemesls neiekļūšanai topā vai izkrišanai no tā ir tas, ka kāds cits ir pamanījies izaugt straujāk.

Plašāk - 30. novembra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Uz energoapgādes kompānijas Latvenergo valdes locekļa amatu pieteicies 31 pretendents, aģentūrai...

AS «Latvenergo» uztur pieteikumu par 25 miljonu eiro lielās kaitējuma kompensācijas piedziņu...

Veikalu darbinieki Polijā atraduši kokaīna pakas banānu kravās no Ekvadoras, pirmdien paziņojusi...

Aizvadītajā nedēļā Nord Pool sistēmas vidējā cena pieauga par 8 % līdz...

Rimi Baltic grupa noslēgusi līgumu par loģistikas centra būvniecību ar YIT Kausta,...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...