Ekonomika

GIVEN ekspansijai izvēlas obligāciju emisiju

Jānis Goldbergs, 30.03.2023

Grenardi un GIVEN uzņēmumu līdzīpašniece un arī produktu veidotāja Alīna Spriņģe.

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

GIVEN ir juvelierizstrādājumu tirdzniecības tīkls, kuru dibināja uzņēmuma Grenardi īpašnieki Ainārs un Alīna Spriņģi, pēdējos gados uzsācis pamatīgu paplašināšanos visās Baltijas valstīs. Lai sasniegtu paplašināšanās mērķus, veikta obligāciju emisija ar Signet Bank atbalstu.

Par to arī Dienas Biznesa jautājumi Grenardi un GIVEN uzņēmumu līdzīpašniecei un arī produktu veidotājai Alīnai Spriņģei.

Pastāstiet, lūdzu, uzņēmuma izveidošanās stāstu: sākumā Grenardi, pēc tam GIVEN?

Grenardi sākās jau 2000. gadā, kad tika izveidots viens neliels veikaliņš Mežciemā. Pirmsākumā šo veikalu mans vīrs Ainārs Spriņģis izveidoja savai mammai Lilijai, un tas vairāk raksturojams kā hobija pasākums Lilijai, nevis kā nopietna tirdzniecības tīkla izveides iecere. Viņa ar šo veikalu darbojās gadus četrus, līdz brīdim, kad Ainārs, būdams pieredzējis uzņēmējs, saprata, ka šajā nozarē slēpjas labs biznesa potenciāls. Līdztekus viņam radās iespēja ieguldīt privātus līdzekļus uzņēmuma attīstībā. Laika gaitā Grenardi attīstījās par veikalu tīklu ar vairāk nekā 20 veikaliem Baltijā, un uzņēmuma portfolio bija vairāki pasaulē atzīti itāļu zīmoli un teicama reputācija savā nozarē. Taču 2017. gadā menedžmentam šķietami pietrūka nākotnes skatījuma un no finanšu puses bija redzams, ka uzņēmuma attīstība sāk stagnēt.

Latvijā var būt labi attīstīts kapitāla tirgus 

Signet Bank jau četrus gadus intensīvi nodarbojas ar alternatīva finansējuma piesaistīšanas risinājumu...

Lēmums par izmaiņām bija jāpieņem. Tā rezultātā 2017. gada nogalē mans vīrs pārņēma Grenardi vadību savās rokās un aicināja mani pievienoties uzņēmuma vadības komandai. Tobrīd es jau biju izveidojusi savu rotu zīmolu Spring by Spring, kas uzrādīja lieliskus rezultātus, un daudzus nozares procesus biju jau patstāvīgi apguvusi un iepazinusi, kas savukārt būtiski atviegloja manu turpmāko darbošanos uzņēmumā. Līdz tam brīdim Grenardi piedāvāto rotu klāsts sastāvēja no dažādiem segmentiem – sākot ar sudrablietām par ļoti pieejamām cenām un beidzot ar izsmalcinātu zīmolu rotām. Tādējādi mērķauditorija bija tik plaša, ka komunikācija ar klientiem bija apgrūtināta. Apzinājāmies, ka ir nepieciešams skaidri definēt Grenardi pozicionējumu, un 2018. gadā izveidojām jaunu attīstītības stratēģiju. Tā radās ideja par GIVEN – jaunu, vizuāli pievilcīgu konceptu, kas piedāvā gaumīgas rotas par draudzīgām cenām.

Grenardi sortiments tika pārdalīts – plašāka patēriņa rotu klāsts nonāca GIVEN uzņēmumā, bet zīmolu prece palika Grenardi. Jau 2018. gada nogalē GIVEN koncepts bija rūpīgi izstrādāts un daļa no Grenardi veikliem pārtapa par GIVEN.

Tātad šobrīd segmenti ir sadalīti? Kādus jaunumus var atrast Grenardi?

Tagad katrs uzņēmums strādā savā segmentā, iet līdzi laikam un īsti nekonkurē. Grenardi rotu klāstu pamatā veido pārstāvētie zīmoli no dažādām pasaules valstīm. Mēs nemitīgi strādājam pie tā, lai mūsu klientiem būtu lieliska izsmalcināto rotu izvēle. Tā, piemēram, 2022. gadā uzsākām sadarbību ar ikonisko zīmolu Pomellato, un pavisam drīz mūsu zīmolu portfolio papildinās vēl viens pasaulslavens zīmols – Roberto Coin. Turklāt Grenardi ir arī virkne ar pašu izveidotiem zīmoliem, kā arī izgatavojam rotas pēc individuāla pasūtījuma. Esam mainījušies arī vizuāli – 2022. gadā savas durvis ir vēris jaunā koncepta Grenardi salons T/C SPICE. Šī gada otrajā ceturksnī tiks atvērti vēl trīs šāda koncepta saloni. Savukārt GIVEN, kā minēts iepriekš, strādā plašāka patēriņa segmentā un sniedz rotāšanās un dāvināšanas prieku plašākai auditorijai. GIVEN preču klāstā ir gan sudraba rotas, gan 9 karātu zeltlietas, visdažādākie rotakmeņi, tostarp jaunums – rotas ar moisanītiem, kas ir gandrīz vienlīdz cieti un tikpat mirdzoši kā briljanti, gan daudzi citi unikāli piedāvājumi un savi rotu zīmoli. Rūpējoties par dabu, tiecamies uz to, lai katram cilvēkam būtu iespēja iegādāties īstu juvelierizstrādājumu ar paliekošu vērtību, nevis bižutēriju, kas, kā likums, neizbēgami nonāk atkritumu kaudzē. Pavisam drīz prezentēsim savu jauno lolojumu – rotu zīmolu STARDUST, kurā būs pieejami lieliskas kvalitātes laboratorijā audzētu briljantu izstrādājumi.

Ģimenes uzņēmumā arī darbinieki parasti ir daļa no ģimenes. Kā cilvēki pārdzīvoja sadalīšanu?

Mēs abi ar vīru degām par šo jauno stratēģiju, tomēr, kad sākām runāt par to, kurus veikalus nodalīt no Grenardi un nodot GIVEN, tad iekšējās cīņas bija diezgan nopietnas. Cilvēkiem īsti nebija ticības, ka kaut kas tāds nostrādās. Proti, būs pilnīgi jauns vārds, dizains, komunikācija, un tas strādās! Turklāt apzināti GIVEN likām klāt by Grenardi, lai nodrošinātu atpazīstamību. Es teiktu, ka kvalitāte ir tā pati, apkalpošana perfekta un ir zinoši pārdevēji. GIVEN šobrīd ir nedaudz vairāk par četriem gadiem. Pa šiem gadiem ir izveidoti 66 veikali, no kuriem 44 ir Latvijā, 10 Lietuvā un 12 Igaunijā. Beigās jau mūsu cerības ir piepildījušās, un tieši GIVEN šis straujāk augošais un stratēģiskais uzdevums ir paveikts – izveidot Baltijas lielāko juvelierizstrādājumu tirgotāju. Esam lielākie nozarē Baltijā gan pēc veikalu skaita, gan pēc apgrozījuma, un tas ir panākts četros gados.

Ja stratēģijas pirmais punkts izpildīts, vai ir tālāki uzdevumi, ir vēl, kur plesties?

Mēs noteikti esam līderi Latvijā, bet par tādiem vēlamies kļūt arī Lietuvā un Igaunijā. Šajā jomā ir diezgan tāls ceļš ejams. Mēs aktīvi attīstāmies, ir skaidrs pilsētu un tirdzniecības centru saraksts, kuros mēs vēlētos nonākt. Mēs intensīvi būvējam tīklu tieši šobrīd.

Tieši šobrīd, kad lasītāji saņem Dienas Biznesu, atveram divus veikalus Tartu. Galamērķis ir panākt, lai GIVEN veikals būtu 30 minūšu attālumā no pircēja. Latvijā pilsētās tas ir sasniegts. Lietuvā un Igaunijā ir daudz darāmā.

Pirkumi internetā šobrīd taču kļūst aizvien populārāki, vai pie rotām tas nedarbojas?

Mēs jūtam, ka interneta pārdošana pieaug, tomēr rotaslietas ir tāda prece, kuru nepielaikojot cilvēkam grūti izvēlēties. Tāda reiz ir cilvēka daba – ja runa ir par rotu pirkšanu, tad cilvēki vēlas to darīt klātienē, piemērīt, paskatīties spogulī, kā tas izskatās. Internetā pārdošana notiek, ir rīki, kas palīdz noteikt izmērus, ir atpakaļ atdošanas iespējas, tomēr labāk strādā klātienes iepirkšanās. No tā arī izriet mūsu stratēģijas pamats – izveidot katram pircējam pieejamu veikalu.

Pēdējie trīs gadi, kas ir daļa no jūsu uzņēmuma straujās attīstības, ir pagājuši saspringtā laikā, kad interneta pārdošanai bija liela nozīme. Kā tad klājās pandēmijas laikā?

Taisnība, attīstības plānus neatcēlām tādēļ, ka sākās pandēmija. Pārdošanas apjomi interneta vidē būtiski pieauga. Tajā pašā laikā, paraugoties uz kopējiem skaitļiem, tas nekompensēja veikalu pārdošanu. Pandēmija un tad vēl trešais gads kara zīmē. Ir bijušas kolektīvā gan bažas, gan bailes par nākotni, tomēr, pateicoties Aināra pārliecībai par to, ka tikai darot var kaut ko sasniegt, esam visu šo pārmaiņu laiku spējuši izmantot izaugsmei un attīstībai. Priecājamies, ka mums ir profesionāla, spējīgu cilvēku komanda, kura kā labi saliedēts mehānisms virzās uz mērķiem.

Vai šobrīd internetā tirdzniecība turpina pastāvēt kā viens no attīstības virzieniem?

Protams! Tā nav zaudējusi aktualitāti un GIVEN gadījumā veido aizvien nozīmīgāku daļu no pārdotā apjoma. Visticamāk, nākotnē interneta pārdošanas apjomi turpinās pieaugt, vienlaikus paturot prātā, ka klātienes tirdzniecībai rotu gadījumā vienmēr būs nozīmīga vieta.

Kas ir tie produkti, ko izvēlas pirkt internetā, un kādas ir metodes, lai apietu pielaikošanu?

Pērk visa veida izstrādājumus. Mūsu tīmekļa vietnēs ir gan izmēri, gan dimensijas, gan mērogi, lai cilvēki var priekšstatīt, ko viņi redz ekrānā. Patiesībā no priekšstata par lielumu vai par izmēriem var gūt diezgan labu skaidrību. Turklāt cilvēki bieži zina savus izmērus. Mums ir arī instrukcijas, kā cilvēki var noteikt izmērus mājas apstākļos. Riska kļūdīties finansiālā izteiksmē nav, jo var atdot atpakaļ pirkumu, ja rota neder. Ir pat klienti, kuri apzināti pērk uzreiz divas vienādas rotas ar dažādiem izmēriem un vienu pēc tam atgriež atpakaļ. Ja vien rocība ļauj uz dažām dienām iesaldēt kādu daļu naudas, tad tas arī ir viens no veidiem, kā interneta pirkuma gadījumā minimizēt kļūdas iespēju. Tāpat ir paņēmiens, ko cilvēki izmanto, – atnāk uz veikalu, izpēta rotas un dodas mājās apspriesties. Otro reizi uz veikalu nenāk, bet pērk internetā. Starp citu, tas darbojas arī otrādi. Izpēta internetā un uz veikalu pielaikot nāk jau konkrētu izvēlētu rotu. Saprotams, ka visu šo izvēļu nodrošināšanai mums ir vesela IT nodaļa, kas nodarbojas ar pārdošanu internetā.

Jebkura paplašināšanās prasa finansējumu, un straujas paplašināšanās gadījumā ar pašu līdzekļiem vairs nepietiek. Kādus finansējuma avotus esat izmantojuši vispār, kādus pēdējā laikā?

Sākotnēji, pirmos trīs gadus, GIVEN pamatā tika attīstīts par pašu līdzekļiem. Vēlāk nolēmām piesaistīt papildu ārējo finansējumu, jo uzņēmuma stratēģija paredzēja strauju attīstību. Diemžēl Latvijas lielās bankas nav pietiekami atsaucīgas finansēt jaunus un ambiciozus uzņēmumus. Te arī nāca ideja pamēģināt obligāciju tirgu, kas veiksmīgi izdevās ar Signet Bank palīdzību. Obligāciju pirmais laidiens notika 2021. gadā, un 2022. gadā emitējām otro obligāciju laidienu.

Kam jūsu gadījumā bija nepieciešami papildu līdzekļi – veikalu atvēršanai vai preču iegādei?

Lielākā daļa finansējuma tiek izmantota krājumu – preču iegādei. Vairāk nekā 80% no mūsu krājumiem veido izstrādājumi no zelta. Zeltam ir ļoti augsta likviditāte, tas ir biržas produkts. Līdz ar to zelts kā nodrošinājums obligācijām kalpo lieliski. Ja paraugāmies uz mūsu krājumu struktūru – cik daudz mums krājumos ir zelta, tad tas būtiski pārsniedz emitēto obligāciju vērtību.

Vai esat kādreiz izmantojuši banku kreditēšanu un vai ir iespēja salīdzināt finansējuma veidus pēc to iegūšanas un apkalpošanas kritērijiem?

Jā, mēs esam izmantojuši bankas kreditēšanu un varam salīdzināt priekšrocības. Būtiskākā priekšrocība bankas kredītam ir izmaksas – tās ir zemākas, salīdzinot ar obligācijām. No citiem aspektiem skatoties, obligācijām ir virkne citu priekšrocību, piemēram, bankas kredītlīnijas pagarina reizi gadā, tas nozīmē, ka ar pieejamo finansējumu un nosacījumiem vari droši rēķināties tikai gadu. Obligāciju gadījumā termiņu nosaka emitents pats, un tas parasti ir vairākus gadus garš, kas ļauj plānot uzņēmuma attīstību ilgākos laika nogriežņos. Parasti obligāciju gadījumā var piesaistīt būtiski lielāku finansējumu, kā tas būtu bankas gadījumā. Arī no atskaitīšanās viedokļa obligāciju gadījumā viss ir vienkāršāk – ir skaidri zināms, kādas atskaites ir jāsagatavo, kādi nosacījumi jāievēro. Savukārt bankas mēdz mainīt spēles noteikumus, pieprasot arvien jaunas atskaites un prasības. Vienā vārdā sakot, obligācijas ir dārgāks finansējums, bet stipri vienkāršāk administrējams.

Kas bija jāpaveic, lai emitētu obligācijas? Cik aizņēma laika sagatavošanās?

Gatavošanās emisijai mums aizņēma divus mēnešus intensīva darba. Jāteic gan, ka mēs jau iepriekš bijām veikuši dažus priekšdarbus, piemēram, ilgtermiņa attīstības stratēģijas izstrādi, finanšu prognožu sagatavošanu, uzlabojumus iekšējos procesos.

Kas ir izmainījies uzņēmuma ikdienā, kopš esat kļuvuši par publisku uzņēmumu?

Būtiskākās izmaiņas ir saistītas ar grāmatvedību un atskaitēm. Reizi ceturksnī gatavojam un biržā publicējam atskaites par uzņēmuma rezultātiem. Esam ieviesuši atskaišu gatavošanu atbilstoši starptautiskajiem grāmatvedības standartiem.

Sakiet, vai zīmola atpazīstamībai Baltijas tirgū bija kāda nozīme investoru piesaistē, vai arī tam nav īpašas nozīmes?

Domāju, ka tam ir liela nozīme. Mums ir zināms, ka starp investoriem ir arī mūsu klienti, un tas ir lieliski, jo liecina par to, ka mums uzticas un atzinīgi novērtē. Domāju, ka mūsu priekšrocība ir, ka esam savas nozares eksperti, mums ir milzīga pieredze, turklāt neesam kāds virtuāls bizness, proti, jebkurš investors var apmeklēt kādu no mūsu 66 veikaliem visās Baltijas valstīs un fiziski aplūkot, kur esam ieguldījuši viņa investētos līdzekļus.

Kā veidojat attiecības ar investoriem, vai domājat arī par kādu lojalitātes programmu tiem, kuri iegulda veikalu attīstībā?

Jā, mēs plānojam izveidot īpašu lojalitātes programmu GIVEN investoriem. Tā tiks ieviesta vienlaicīgi ar mūsu nākamo obligāciju emisiju, kas atšķirībā no esošajām emisijām būs atvērtā tipa, un tai varēs pievienoties būtiski lielāks investoru loks.

Vai ir plāni nākotnē iziet ārpus Baltijas tirgus robežām?

Jā, esam ļoti ambiciozs uzņēmums. Mēs noteikti raugāmies dažādos virzienos un ticam, ka spējam sasniegt pavisam jaunu līmeni.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Signet Bank jau četrus gadus intensīvi nodarbojas ar alternatīva finansējuma piesaistīšanas risinājumu attīstīšanu, izmantojot obligāciju un akciju emisijas, ko piedāvā kapitāla tirgus.

Visa 2023. gada garumā Dienas Bizness sadarbībā ar Signet Bank stāstīs Latvijas uzņēmēju veiksmes stāstus, attīstot ilgtspējīgu uzņēmējdarbību un veicinot Latvijas ekonomikas attīstību.

“Mēs gribam veicināt Latvijas uzņēmumu straujāku izaugsmi un pieeju plašākām finansējuma iespējām. Kapitāla tirgus nodrošina iespējas gan uzņēmējiem straujāk audzēt savu biznesa vērtību, gan investoriem gūt lielāku atdevi no sava kapitāla,” uzsākot sarunu ar Dienas Biznesu, saka Signet Bank valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons.

Signet Bank nav ļoti pazīstama tirgū. Vai varat pastāstīt, ar ko banka atšķiras no citām Latvijā strādājošām bankām?

Droši vien galvenā atšķirība ir mūsu fokuss nevis uz tradicionālajiem bankas produktiem, bet uz individuālu risinājumu meklēšanu katram klientam. Mūsu fokuss ir uzņēmējs. Daudziem no tiem ir nepieciešams finansējums savu plānu attīstībai – un mēs spējam piedāvāt ne tikai klasiskus bankas kredītus, bet arī alternatīvus finansējuma veidus – akciju un obligāciju emisijas, privāto akcionāru piesaistīšanu, mezanīna finansējumu vai riska kapitāla piesaistīšanu. Citiem uzņēmējiem ir brīvs kapitāls, ko tie vēlas investēt, lai gūtu ienākumus, – šeit mēs piedāvājam gan investīcijas starptautiskajos kapitāla tirgos, gan arī dalību vietējo uzņēmumu finansēšanas produktos – pamatā obligāciju un akciju emisijās. Mēs savedam kopā uzņēmējus, kam ir nepieciešams finansējums, ar uzņēmējiem, kuriem ir brīvs investējamais kapitāls. Un darām to efektīvi, rūpīgi strukturējot darījumus un pārvaldot riskus.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Obligāciju emisija dos iespēju būvēt modernāko noliktavu Latvijā

Jānis Goldbergs, 01.03.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Amber Beverage Group ir strauji augošs uzņēmums, kas nolēmis būvēt pilnībā automatizētu noliktavu Latvijā, par finansējuma piesaistes mehānismu izvēloties obligāciju emisiju ar Signet Bank atbalstu.

Par grupu, tās izaugsmi, projektu un finansējuma piesaistes mehānisma izvēli Dienas Bizness izjautāja grupas valdes priekšsēdētāju Jekaterinu Stuģi.

Pastāstiet, lūdzu, īsumā par Amber Beverage Group pamatbiznesu, vēsturisko izaugsmi.

Amber Beverage Group tika izveidota 2014. gadā kā daļa no SPI Group. Šobrīd bez mums SPI grupā ietilpst arī stipro alkoholisko dzērienu koncerns Stoli Group, vīna koncerns Tenute del Mondo un nekustamo īpašumu kompānija Towers Construction Management, kuru zināmākais objekts ir Zunda Torņi Rīgā, Raņķa dambī.2014. gadā izveidojot Amber Beverage Group, koncernā tika apvienoti četri Baltijas uzņēmumi – trīs no tiem pārstāvēja alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecības segmentu, savukārt Latvijas balzams - ražošanu. Veidojot vienotu uzņēmumu grupu, visas atbalsta funkcijas centralizējām vienkopus un koncentrējām uzņēmumu darbību uz pamatbiznesu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nupat noslēgusies latviešu ģimenes uzņēmuma LINEN (SIA L.J. LINEN) slēgtā obligāciju emisija, kas dos papildu iespējas agroproduktu tirdzniecības namam Āzijā.

Par uzņēmuma pirmsākumiem, ambīcijām, ceļu pretī izaugsmei un realizācijas instrumentiem Dienas Bizness izjautāja uzņēmuma īpašniekus un vadītājus Jāni un Zani Kuļikovskus.

Kas ir uzņēmums LINEN, kā tas radies? Nosaukumā - lini...

J.K.: Izņemot nosaukumu, ar liniem nav nekāda sakara. Mēs esam agroproduktu tirgotāji. Proti, Eiropā, Āzijā, Āfrikā un citviet LINEN nodrošina individuāli pielāgotus piegādes ķēžu risinājumus lopbarības, mājdzīvnieku barības, biodegvielas u.c. ražotājiem. Darbojamies vairāk nekā 46 valstīs un esam starp top pieciem šīs industrijas uzņēmumiem Eiropā.

Tad nosaukums kā radās?

J.K.: Uzņēmums tiešām tika dibināts ar mērķi tirgot lina audumu no Baltijas uz Āfriku, tomēr tas neizdevās. Savukārt izdevās citas lietas. Mēs nemainījām nosaukumu, vienkārši turpinājām darboties.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Investīciju fonds A3E Capital dibināts 2012. gadā Maltā, bet tā pamatlicēji ir latvieši, un fonds līdztekus investīcijām jaunattīstības valstīs investē arī Latvijā.

Kādēļ tieši obligācijas, kāds labums no fonda darbības ir investoriem un kāds ir tā ienesīgums, Dienas Bizness jautāja vienam no fonda dibinātājiem Aldim Reimam.

Kā nolēmāt izveidot savu ieguldījumu fondu? Iepriekš esat vadījis banku, tās arī ir investīcijas, ieguldījumi.

Es darbojos finanšu pasaulē jau vairāk nekā 30 gadus. Pirmos 20 gadus aizvadīju Latvijas banku sektorā. Pats savām rokām izveidoju pašreizējās BluOr Bank priekšteci Baltikums banku un vadīju to 10 gadus līdz 2011. gadam. Tad kopā ar bijušajiem bankas kolēģiem nolēmām izveidot savu investīciju fondu. Galvenā argumentācija bija tāda, ka pat bankas prezidents nav tās īpašnieks, bet ir tikai algots darbinieks, savukārt man bija vēlme izveidot savu biznesu jomā, kuru ļoti labi pārzinu. Banku bizness pēc 2008. gada krīzes kļuva aizvien garlaicīgāks, regulācijas un prasības pieauga. Esmu matemātiķis, beidzu LU Fizikas un matemātikas fakultāti, un tādēļ finanšu tirgi man vienmēr ir likusies ļoti interesanta sfēra. Salīdzinot ar galvenajām banku aktivitātēm, tādām kā, piemēram, klientu piesaiste un kreditēšanas bizness, kas ir zema riska, tomēr garlaicīgs process, investīcijas finanšu tirgos ir daudz aizraujošāka nodarbe. Ideja par fondu mums ar kolēģiem brieda jau ilgstoši, bet pie idejas realizācijas mēs ķērāmies 2011. gadā. Uzskatu, ka finansista karjerā kļūt par investīciju fonda, kaut neliela, īpašnieku noteikti ir solis augšup. Es pats šobrīd esmu profesionāli ļoti apmierināts, jo daru to, kas man patīk, kopā ar kolēģiem, kuri man patīk, un esmu vidē, kas man patīk. Būtiski, ka neesmu ne no viena atkarīgs, un savs fonds ir daudzu finansistu un baņķieru sapnis, ko nereti dzirdu no ārvalstu kolēģiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šī gada oktobrī ir noslēgts AJP Capital fonds Solar Core Plus, sasniedzot nepieciešamo investoru daudzumu. Kopā ar partneriem fonds attīstīs industriāla mēroga saules enerģijas parkus Baltijā ar kopējo mērķa jaudu virs 50 MW, kam būs nepieciešami vairāk nekā 75 ha saules paneļiem klātas zemes.

Investīcijas atjaunīgajā enerģijā ir īpaši svarīgas saistībā ar ES dalībvalstu centieniem samazināt enerģētisko atkarību un pasaules centieniem cīnīties pret klimata pārmaiņu draudošajām negatīvajām sekām. Fonds Solar Core Plus ir sākums AJP Capital un investoru investīcijām šajos enerģētiskās neatkarības un ilgtspējības centienos. Tas ir pirmais no atjaunīgās enerģijas un aprites ekonomikas fondiem, ko AJP Capital plāno nākotnē izveidot.

“Mēs esam pateicīgi saviem investoriem par lēmumu veikt ilgtspējīgas investīcijas, izmantojot mūsu fondu. Mēs esam īpaši priecīgi, ka Signet Bank ir pievienojusies fondam kā vadošais institucionālais investors, sniedzot ne tikai savu finansiālo ieguldījumu, bet arī, dodot mums iespēju, izmantot bankas pieredzi finansējuma piesaistē un strukturēšanā," komentē AJP Capital valdes loceklis Didzis Bērziņš.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Linen emitē obligācijas divu miljonu eiro vērtībā

Db.lv, 15.12.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas uzņēmums Linen (SIA “L.J.Linen”), kas nodrošina klientu vajadzībām pielāgotas agroproduktu tirdzniecības ķēdes, debitējis kapitāla tirgū, emitējot obligācijas 2 miljonu eiro vērtībā.

Nodrošinātās obligācijas ar dzēšanas termiņu divi gadi piedāvātas gan privātajiem, gan institucionālajiem investoriem slēgta piedāvājuma veidā.

Obligācijas plānots iekļaut “Nasdaq Riga” alternatīvajā tirgū “First North” nākamā gada pirmajā pusē. Obligāciju emisijas rezultātā piesaistītie līdzekļi tiks izlietoti apgrozāmo līdzekļu finansēšanai, uzņēmuma attīstībai un pozīciju nostiprināšanai tirgū Eiropas un Āzijas reģionos.

Linen pamatdarbība ir agroproduktu – lopbarības, mājdzīvnieku barības, biodegvielas, kosmētikas un mēslojumu - sastāvdaļu tirdzniecības globālā mērogā. Dzīvnieku izcelsmes izejvielu tirdzniecības jomā Linen ir viens no vadošajiem uzņēmumiem Eiropas Savienībā un stabili iekļaujas piecu Eiropas Savienībā lielāko uzņēmumu vidū, kas ES nodrošina šāda veida izejvielu eksportu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Viens no veiksmīgākajiem elastīgo maksājumu risinājumu nodrošinātājiem Baltijā, ESTO, savā pirmajā darbības gadā Latvijā ir spējis sasniegt vairākus nozīmīgus mērķus. To starpā var minēt veiksmīgi uzsākto sadarbību ar “Bolt”, kā arī faktu, ka ar ESTO starpniecību desmitiem tūkstošu klientu norēķinājušies ar komersantiem vairāku miljonu eiro vērtībā.

Kā jau iepriekš minēts, viens no lielākajiem panākumiem – izmantojot ESTO maksājumu risinājumus, tika veikti aptuveni 55 000 unikāli darījumi ar dažādiem tirgotājiem, iegādājoties preces kopumā par 5,2 miljoniem eiro.

Aktīvais kredītportfelis pieauga par vairāk nekā 1,3 miljoniem eiro un ESTO piesaistīja 154 jaunus tirgotājus Latvijā. Daži no pazīstamākajiem: elkor.lv, ideal.lv, evelatus.lv, membershop.lv, bigbox.lv, stokker.lv, veloprofs.lv, gintaromebeles.lv, pranamat.lv, weekendshoes.lv, grenardi.lv, given.lv.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pienācis laiks mainīt likumu Par iedzīvotāju ienākumu nodokli un likumu Par valsts sociālo apdrošināšanu, jo, rodoties arvien jaunām platformām, kuras dod iespēju veikt gadījuma darbus pēc pieprasījuma, mainās arī veids, kā tiek veikta uzņēmējdarbība un saņemti ienākumi.

Tādēļ būtu svarīgi pilnveidot likumdošanu, lai arī personas, kas izmanto šāda tipa platformas, iegūtu sociālās garantijas, uzskata sertificēts nodokļu konsultants, abill.io platformas līdzdibinātājs Matīss Kodoliņš.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 25.oktobra numurā lasi:

Statistika

Eksporta importa bilances negatīvie rekordi

Tēma

Biznesam bez valsts palīdzības energokrīzi pārvarēt būs grūti

Kā neatkarīgā Latvija pārvarēja 1939./1940. gada enerģētisko krīzi

Aktuāli

Cilvēku mazāk, parādu vairāk

Meža nozares dzinējspēks

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Birža "Nasdaq Riga" ir sākusi iekļaušanas procedūru zivju konservu ražotāja SIA "Banga Ltd" obligāciju iekļaušanai biržas alternatīvā tirgus "First North" Obligāciju sarakstā, teikts biržas paziņojumā.

Obligāciju sarakstā plānots iekļaut 1000 obligācijas. Kopējais emisijas apjoms ir 2,5 miljoni eiro. Obligāciju dzēšanas datums ir 2025.gada 9.maijs.

"Nasdaq Riga" valdes lēmums par obligāciju iekļaušanu un tirdzniecības uzsākšanu tiks paziņots nekavējoties pēc tā pieņemšanas.

Jau ziņots, ka "Banga Ltd" 2022.gada maijā emitēja nodrošinātās obligācijas 2,5 miljonu eiro apmērā, kuras 12 mēnešu laikā plānots iekļaut biržas "Nasdaq Riga" alternatīvajā tirgū "First North".

Obligācijas piedāvātas investoriem slēgta piedāvājuma veidā.

Kompānijā norāda, ka pēdējos 10 gadus "Banga Ltd" mērķtiecīgi investēja attīstībā, pielāgojot un uzlabojot ražotni atbilstoši Eiropas Padomes direktīvu prasībām, kā arī ražošanas darbību padarot ilgtspējīgāku un videi draudzīgāku, piemēram, uzstādot Kurzemē lielāko saules paneļu parku pašpatēriņam.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Amber Beverage Group emitē 30 miljonu eiro obligācijas noliktavas finansēšanai

Db.lv, 27.04.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Alkoholisko dzērienu ražošanas un izplatīšanas kompānija SIA "Amber Beverage Group" emitējusi četru gadu obligācijas 30 miljonu eiro apmērā, informē uzņēmuma pārstāvji.

Vienlaikus investoru pieprasījums pēc obligācijām pārsniedza 45 miljonus eiro.

"Amber Beverage Group" izpilddirektore Jekaterina Stuģe informē, ka obligāciju emisijā piesaistītie līdzekļi tiks izmantoti, lai Rīgas ostas teritorijā uzbūvētu modernu pilnībā automatizētu loģistikas centru 24 000 kvadrātmetru platībā.

Obligāciju emisija dos iespēju būvēt modernāko noliktavu Latvijā 

Amber Beverage Group ir strauji augošs uzņēmums, kas nolēmis būvēt pilnībā automatizētu...

J.Stuģe prognozē, ka, īstenojot projektu, par 30% tiks palielināta "Amber Beverage Group" noliktavu kapacitāte Latvijā, tai palielinoties no 25 000 līdz 35 000 palešu vietu, kā arī tiks uzlabota kopējā koncerna darbības efektivitāte.

Loģistikas centrā tiks izmantota mūsdienīga un jaudīga noliktavas vadības sistēma. Noliktavas tehnoloģiskos risinājumus piegādās "Jungheinrich".

Kompānijā turpina izskatīt dažādas uzņēmumu iegādes darījumu iespējas.

Obligāciju emisija tika veikta sadarbībā ar "Signet Bank".

Bankas valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons norāda, ka "Amber Beverage Group" obligāciju emisijā piedalījās vairāk nekā 100 privāto un institucionālo investoru no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas: "Tas parāda Baltijas kapitāla tirgus milzīgo potenciālu dažāda lieluma un nozaru uzņēmumiem piesaistīt finansējumu savu attīstības plānu realizācijai".

Pēc kompānijas pārstāvju vēstītā, "Amber Beverage Group" apgrozījums 2022.gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 365,8 miljoni eiro, bet EBITDA bija 42,3 miljoni eiro. Uzņēmumu grupa darbojas 16 valstīs.

"Amber Beverage Group" ir izveidota, starptautiskajai alkoholisko dzērienu kompānijai "SPI Group" apvienojot Baltijas uzņēmumus - "Amber Latvijas balzams" (iepriekš "Latvijas balzams"), dzērienu izplatītājus "Amber Distribution Latvia", "Amber Distribution Estonia" un "Bennet Distributors" Lietuvā, specializēto dzērienu veikalu ķēdi "Latvijas balzams veikali" Latvijā un "Darija" Lietuvā.

"Amber Beverage Group" vienīgā īpašniece ir Luksemburgas "Amber Beverage Group Holding", liecina "Firmas.lv" informācija. Savukārt "Amber Beverage Group" patiesais labuma guvējs ir miljardieris Jurijs Šeflers. Kompānija reģistrēta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls ir 10 495 660 eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #5

DB, 31.01.2023

Dalies ar šo rakstu

Nodokļu sistēmas pārskatīšana balstīsies uz topošajām nodokļu politikas pamatnostādnēm 2024.- 2026. gadam un notiks vienu reizi šīs valdības laikā, vienlaikus tās vērtējot arī no valsts finansiālajām vajadzībām, kuras būtiski pārsniedz iespējas.

To intervijā Dienas Biznesam stāsta finanšu ministrs Arvils Ašeradens.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 31.janvāra numurā lasi:

Statistika

Likvidēto svars tautsaimniecībā

Tēma

Vai malkas apkure ietekmē vēlēšanas?

Finansējums

Latvijā var būt labi attīstīts kapitāla tirgus. Signet Bank valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons

Nekustamais īpašums

Apburtā loka ceļš 13 gadu garumā valsti novedis kārtējā strupceļā

Aktuāli

Rīga – kļūdu indikators

Finanses

Kad 31,4 triljoni dolāru ir par maz

Tūrisms

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

"Nasdaq" Baltijas biržās apbalvoti "Nasdaq Baltic Awards 2023" uzvarētāji, teikts biržas paziņojumā.

Balvas tiek pasniegtas par "Nasdaq Baltic" biržās kotēto uzņēmumu izciliem sasniegumiem investoru attiecību jomā, kā arī tiek izcelti kapitāla tirgus dalībnieki un notikumi, kas ir devuši vislielāko ieguldījumu Baltijas un vietējā kapitāla tirgus attīstībā.

Lai saņemtu balvas, "Nasdaq Baltic" biržās kotētie uzņēmumi tika vērtēti, pamatojoties uz to sasniegumiem caurskatāmības, investoru attiecību un labas korporatīvās pārvaldības prakses jomā. Papildus tika izvērtēta uzņēmumu tirdzniecības aktivitāte, ņemts vērā tirgus analītiķu un investoru vērtējums.

Nominācijā par labākajām investoru attiecībām pirmo vietu ieguva Igaunijas finanšu grupa "LHV Group", bet otro un trešo vietu dalīja Lietuvas enerģētikas uzņēmuma "Ignitis grupė" un Lietuvas banka "Šiaulių bankas"

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #13

DB, 28.03.2023

Dalies ar šo rakstu

Latvijā, salīdzinot ar Lietuvu un Igauniju, nodokļi ir daudz augstāki, esam aprēķinājuši - ja mūsu tīkls būtu izveidots Lietuvā, pērn uz nodokļu rēķina vien mēs būtu ietaupījuši aptuveni 500 tūkstošus eiro. Tas rada lielu kārdinājumu izmēģināt savu veiksmi arī citās valstīs, taču mēs esam patrioti, atzīmē kafejnīcu tīkla Ezītis miglā līdzīpašnieks Ernando Gammara.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 28.marta numurā lasi:

Statistika

Igaunijā par mežu saņem vairāk

Tēma

Klimata mērķi auto nozarē neizpildāmi

Aktuāli

Inženieru trūkums sākas pamatskolas matemātikā

Finanses

GIVEN ekspansijai izvēlas obligāciju emisiju

Pakalpojumi

Tikai kopā Latvijas projektētāji ir spēks

Tiesiskā aizsardzība

Pēdējais laiks apgūt strīdus Eiropas tiesās. ES Vispārējās tiesas tiesnese Inga Reine

Uzņēmējdarbība

Pieaudzis gada pārskatu neiesniedzēju skaits

Bankas

Ne-droši kā Šveices bankā

Komentāri

Pievienot komentāru