Hansabank Markets
Aizvadītajā nedēļā eiro – dolāra kurss svārstījās robežās no 1.288 līdz 1.305 USD. Lai gan negribīgi, bet tomēr palēnām eiro nācās zaudēt dolāram, un ceturtdienas pievakarē EUR/USD bija vairs tikai 1.2879 dolāri, kas izrādījās arī nedēļas zemākais līmenis. Tomēr piektdien EUR/USD atguvās, un līdz ar to nedēļu eiro noslēdza, maksājot 1.294 dolārus. Atskatoties uz aprīli, jāteic, ka dolāra pozīcijas ir nedaudz sašūpojušās. Aprīļa sākumā, EUR/USD bija ~1.285, bet trešās dekādes sākumā ‘uzlēca’ virs 1.31 USD. Iemesls dolāra nelielajam vājumam iespējams ir meklējams pieaugošajās bažās par to, vai ASV ekonomikas tempi ir pietiekoši strauji, lai veicinātu dolāru procentu likmju augšupeju. Jāatzīmē, ka starpbanku tirgū procentu dolāru likmes jau vairākas nedēļas ir stagnācijā, jo tirgus dalībnieki ir neziņā par tālāko ASV centrālās bankas procentu likmju politiku. Tādēļ jo nozīmīga būs nākamās nedēļas otrdiena, kad FRS tiksies lai lemtu par dolāra bāzes procentu likmes izmaiņām (šobrīd 2.75%). Tāpat tradicionāli liela uzmanība tiks veltīta pavadošajam komentāram, kurā varētu tikt sniegtas norādes par tālāko politiku.
Jāpiebilst, ka joprojām tirgu iespaido tā sauktais Ķīnas faktors. ASV atkārtoti ir aicinājusi Ķīnu izvērtēt tās patreizējo valūtas politiku, kuras pamatā ir juaņas piesaiste dolāram pēc ekonomiski pārāk zema kursa. Šobrīd ir pieaugušas spekulācija, ka Ķīna patiešām varētu reaģēt uz daudzkārtējiem aicinājumiem, jo šobrīd vāja nacionālā valūta veicina ekonomikas pārkašanas risku. Tomēr šobrīd visi izteiktie minējumi balstās tikai uz baumām. Pirmais solis juaņas kursa atbrīvošanā varētu būt valūtu kursa svārstību koridora palielināšana, kas patiesībā nozīmētu dolāra vērtības kritumu. Bez tam, dolāra vērtība samazinātos ne tikai pret juaņu, bet arī pret virkni citu Āzijas valūtu.
Nedēļas pirmajā pusē mārciņa pret dolāru pavājinājās (minimums trešdien pie 1.8987 GBP/USD). Tomēr ceturtdien un piektdien mārciņas kurss pret eiro būtiski uzlabojās, un uz šī fona arī mārciņas – dolāra kurss pieauga, piektdien pārsniedzot pat 1.916 dolārus. Lata valūtas kurss pret eiro saglabājās nemainīgs. Savukārt dolāra- lata kurss precīzi atspoguļoja dolāra globālās izmaiņas: no nedēļas sākuma 53.2 santīmiem, kurss pakāpās līdz pat 54 santīmiem ceturtdien.