Igaunijas Finanšu inspekcija apsver iespēju sākt tiesvedību pret Danske Bank Igaunijas filiāli 

Igaunijas Finanšu inspekcija tur aizdomās Dānijas bankas «Danske Bank» Igaunijas filiāli par maldināšanu un apsver iespēju sākt pret to tiesvedību par naudas atmazgāšanu.

LETA, 27.2.2018

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Inspekcija norādījusi, ka 2014.gadā veikusi «Danske Bank» Igaunijas filiālē pārbaudes, kurās konstatēti plaši, ilgstoši un sistemātiski naudas atmazgāšanas novēršanas normatīvu pārkāpumi. Tā arī atklājusi, ka «Danske Bank» filiāle nav pienācīgi analizējusi savu klientu - uzņēmumu «Lantana Trade LLP».

«Danske Bank» Igaunijas filiāle minēto pārbaužu laikā nav sniegusi pietiekamus pierādījumus, ka veikta bankas iekšējā analīze, kurā būtu atklājušās aizdomas par «Lantana Trade LLP» patiesā labuma guvēju. Bezdarbība attiecībā uz minēto kompāniju ir viena no pretenzijām, ko Finanšu inspekcija izvirzījusi bankai.

Iespējamā finanšu uzraudzības iestādes maldināšana uzraudzības procedūras gaitā uzskatāma par nopietnu pārkāpumu, ja pašai «Danske Bank» bija papildu informācija par savu klientu, kuru tā pārbaudes laikā nesniedza. Inspekcija apsver iespēju sākt attiecīgu pārbaudi.

Kā pastāstījusi Finanšu inspekcijas pārstāve Pireta Laksone, paredzamā tiesvedība nebūtu atklāta, tādēļ inspekcija nesniegs sīkākus komentārus par to, vai un kad tā varētu sākties.

Kā ziņots, Dānijas laikraksts «Berlingske» un britu avīze «Guardian» vēstīja, ka «Lantana Trade LLP» 2013.gadā nepatiesi ziņojis Lielbritānijas Uzņēmumu reģistram, ka tam ir zems apgrozījums un tas neveic aktīvu darbību. Taču patiesībā caur kompānijas kontiem ik dienu plūdis liels naudas apjoms. Šā uzņēmuma konts bankā «Danske Bank» atklāts 2012.gada nogalē un darbojies 11 mēnešus.

Lai gan «Danske Bank» jau 2013.gadā bijusi informēta par iespējamu noteikumu pārkāpšanu un naudas atmazgāšanu, sīka izmeklēšana par Igaunijas filiāles darbību tika uzsākta tikai 2017.gadā.

«Lantana Trade LLP» patiesā labuma guvēju identitāte tika slēpta aiz Māršala salu un Seišelu salu ārzonas firmām.

Kā liecināja informācija, kas nesen nonāca Dānijas laikraksta «Berlingske» rīcībā un kurā tas dalījās ar ASV bāzēto nevalstisko organizāciju - Korupcijas un organizētās noziedzības izpētes centru («The Organized Crime and Corruption Reporting Project», OCCRP) - un britu avīzi «Guardian», «Danske Bank» Igaunijas filiāle sākumā nav spējusi noteikt, kas kontrolē aizdomīgos maksājumus veikušo uzņēmumu, bet vēlāk acīmredzot konstatēta saistība ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina ģimenes locekļiem un ar Krievijas Federālo drošības dienestu (FDD) saistītām personām.

«Danske Bank» Igaunijas filiāles darbiniekiem aizdomas radušās pēc kādas netiešas norādes, kas saņemta no Krievijas, un viņi konstatējuši, ka «Lantana» bijusi cieši saistīta ar Krievijas banku «Promsberbank», kas savu licenci zaudēja 2015.gadā - tajā pašā gadā, kad tika likvidēta «Lantana». Viens no šīs bankas padomes locekļiem bija Putina brālēns Igors Putins, kurš bija arī Krievijas bankas «Russkij Zemeļnij bank» padomē. Šī banka jau bija iesaistīta vērienīgā naudas atmazgāšanas shēmā.

Viens no «Promsberbank» akcionāriem bija Aleksandrs Grigorjevs - baņķieris ar FDD sakariem un viens no vērienīgās Krievijas naudas atmazgāšanas shēmas radītājiem. Viņš saistībā ar naudas atmazgāšanu tika aizturēts 2015.gadā. Vēl viens akcionārs bija Aleksejs Kuļikovs, kurš 2016.gadā tika aizturēts saistībā ar liela mēroga krāpniecību.

Tevi varētu interesēt

Danske Bank Latvijā 2017. gadā no pamata biznesa guva peļņu pirms uzkrājumiem 3,7 miljonu eiro...

2017.gada 1.ceturksnī Danske Bank Latvijā no sava pamata biznesa guva peļņu pirms...

2016.gada deviņos mēnešos Danske Bank Latvijā no sava pamata biznesa guva peļņu...

Danske Bank noslēgusi līgumu ar Kurbads grupas uzņēmumiem par finansējuma piešķiršanu...

Sekmīgi noslēgusies AS Danske Bank klientu - privātpersonu pakalpojumu pārcelšana uz AS...

Nepalaid garām

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

No šīs sadaļas

Nākamajā nedēļā 30% jeb aptuveni 300 ABLV Bank darbinieku zaudēs darbu, sacīja...

ABLV Bank otrdien preses konferencē informē par pašlikvidācijas procesa sākšanu....

Bankas ABLV likvidācija Latvijas ekonomikai varētu maksāt apmēram 0,8% no IKP....

Latvijas trešās lielākās bankas darbības apturēšana būtiski neapdraud valsts kredītreitinga...

FKTK ne ilgāk kā 30 dienu laikā izskatīs saņemto informāciju un izvērtēs ABLV Bank spēju izpildīt tās saistības pret kreditoriem.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas noteiktie ierobežojumi AS «ABLV Bank» neietekmē AS Baltic...

Bankas akcionāri šo neērto jautājumu noņēma no dienaskārtības un atrisināja daudzus potenciālus juridiskus šķēršļus.

Krīzes situācija, kas izveidojusies ap banku ABLV Bank var ietekmēt bankas sadarbības...

Latvijā strādājošās ABLV Bank darbības izbeigšana rada 8 miljardu eiro vērtu jautājumu valsts...