Visas trīs Baltijas valstis, kuru ekonomiskā izaugsme ir viena no visstraujākajām Eiropas Savienībā (ES), sagaida mīksta ekonomiskā piezemēšanās, ko nodrošinās šo valstu monetārā politika, apgalvo viena no lielākajām ASV bankām JPMorgan.
Bankas un kredītreitingu kompānijas kā Standard & Poor's un Goldman Sachs apgalvojušas, ka Igaunijas, Latvijas un Lietuvas smagās ekonomiskās piezemēšanās iespēju palielina strauji pieaugošais inflācijas līmenis un lielais tekošā konta deficīts.
Straujā ekonomiskā izaugsme Baltijas valstīs sākās tad, kad tās pievienojās ES 2004. gadā. Lētie kredīti citās valūtās palielināja pieprasījumu pēc importa precēm, palielinājās tekošā konta deficīts, un inflācijas līmenis sāka palielināties vairāk nekā trīs reizes ātrāk nekā vecajās ES valstīs.
Igaunijas ekonomiskā attīstība, kas bija otra straujākā ES, pagājušajā gadā bija 11,4%, taču šā gada trešajā ceturksnī nekustamā īpašuma tirgus atvēsināšanās, kā arī ražošanas un mazumtirdzniecības samazināšanās ietekmē tās izaugsme samazinājās līdz 6,4%. Latvijas un Lietuvas ekonomiskā izaugsme šā gada trešajā ceturksnī bija attiecīgi 11,1% un 10,8%.
Gada inflācija šā gada oktobrī Latvijā bija 13,2%, Igaunijā 8,5% un Lietuvā 7,6%.
Galvenie riski šajās valstīs ir iekšzemes pieprasījums, kas sevišķi Latvijā un Lietuvā joprojām saglabājas liels, kā arī strauja algu palielināšana, kas palielina iespēju, ka arī turpmāk inflācijas līmenis pieaugs straujos tempos.
J. Cebeci uzskata, ka Baltijas valstu ekonomikas tempi samazināsies, un ekonomikas piezemēšanās būs atkarīga no šo valstu valdībām.