No ekonomikas smagās piezemēšanās glābt varētu lielo kultūras objektu būvniecības sākšana.
To Db konferencē Biznesa prognozes 2008, jautāts, ko valdība varētu darīt, ja piepildīsies pesimistiskākās ekspertu prognozes un Latvijā nākamgad sāksies strauja patēriņa krišanās, atzina Ministru prezidents Aigars Kalvītis.
Būtu jāiepludina līdzekļi
«Tad patīk tas kādam vai nepatīk, jāsāk lielo objektu būvniecība. Nelielā ekonomikā, kāda ir Latvijā, arī divu - trīs lielu projektu īstenošana dos efektu,» tā premjers A. Kalvītis. Strauja patēriņa un tautsaimniecības izaugsmes tempu sarukuma gadījumā valstij tautsaimniecībā būtu jāiepludina ievērojami finanšu līdzekļi, lai stimulētu ekonomisko attīstību. Šo gadu valdība plāno beigt ar aptuveni 60 milj. Ls - 70 milj. Ls lielu budžeta pārpalikumu, nākamo gadu - ar 163 milj. Ls lielu budžeta pārpalikumu. Ja nākamgad izdosies no- slēgt Lattelecom pārdošanas darījumu, tas valstij varētu dot vēl aptuveni 400 milj. Ls lielus ieņēmumus. Minētie līdzekļi tad varētu tikt iepludināti ekonomikā, atzina A. Kalvītis. Db jau vairākkārt ( piem., 5.10.2007.) vēstījis, ka, sākot no 2008. gada, valdība ieplānojusi veidot ilgtermiņa stabilizācijas rezerves fondu, kurā tiks ieskaitīti visi valsts pamatbudžeta ieņēmumi, kas pārsniegs gadskārtējā budžeta likumā plānotos, kā arī privatizācijas ieņēmumi.
Jāpievēršas eksportam
«Tas būtu vienkāršākais risinājums, bet daudz labāk būtu, ja valsts sarežģītā situācijā vairāk stimulētu tos, kas var radīt pamatu patēriņam nākotnē, proti, rūpniecības nozari. Latvijas Nacionālā bibliotēka ir tīrs naudas «apēšanas objekts», koncertzāle varbūt mazāk, tomēr galvenais akcents būtu jāliek uz rūpniecības attīstības stimulēšanu, piemēram, kredītgarantiju izsniegšanu,» komentējot iespēju, ka ekonomiskā izaugsme varētu tikt stimulēta, īstenojot lielo kultūras būvju celtniecības projektus, norāda ekonomiste Raita Karnīte. Viņasprāt, Latvijas ekonomikai ir «jānomierinās» un iekšzemes kopprodukta pieauguma tempi varētu samazināties, bet, lai radītu stabilu ekonomisko pamatu nākotnei, vairāk uzmanības jāpievērš eksporta veicināšanai. «Piemēram, ir jāpalīdz ar jaunu eksporta tirgu atrašanu, izvēršot ārējo ekonomisko pārstāvniecību darbību. Jāveicina ir ne tikai būvniecība, bet arī rūpniecības un pakalpojumu eksports,» uzsver ekonomiste.
Ar pāris par maz
Savukārt būvkompānijas PBLC valdes priekšsēdētājs Jānis Lancers uzskata, ka lielo kultūras objektu būvniecības uzsākšana varētu būt viens no būtiskiem būvniecības nozares stimuliem. «Pašlaik, krītoties būvniecības apmēriem Latvijā, mēs riskējam pazaudēt daudz labu speciālistu, kas var aizbraukt strādāt uz ārzemēm. Iespēja strādāt lielos un prestižos būvobjektos varētu būt viens no veidiem, kā šos speciālistus noturēt, tādēļ es esmu ar abām rokām «par» to būvniecību,» viņš teica. Tomēr, pēc PBLC valdes priekšsēdētāja domām, ekonomikas «glābšanai» būs nepieciešami vēl citi pasākumi. «Tik strauji nobremzējot hipotekāro kreditēšanu, būtībā tika veicināts vēl lielāks patēriņš, jo cilvēki to naudu, ko varbūt būtu ieguldījuši mājokļa iegādē, tagad vienkārši iztērē veikalā,» norāda PBLC valdes priekšsēdētājs. Viņaprāt, pašreizējā ekonomiskajā situācijā valstij ir jāsāk domāt par to, kā atdzīvināt hipotekāro kreditēšanu un līdz ar to arī jaunu mājokļu būvniecību, pie tam atrodot mehānismus, kas vienlaikus ļautu ierobežot nekustamā īpašuma spekulantu aktivitātes, bet neliegtu vidusmēra patērētājiem iegādāties dzīvokļus.
Prognozes nav spožas
Ārvalstu ekspertu prognozes par ekonomiskās situācijas attīstību Baltijas valstīs - Latvijā, Lietuvā un Igaunijā pašlaik ir visai pesimistiskas. Tā, piemēram, Danske Bank vakar izplatītā paziņojumā prognozējusi, ka finansiālais satraukums Baltijas valstīs, tostarp Latvijā palielināsies un pieaug iespēja, ka īstenosies smagās piezemēšanās scenārijs. Danske Bank bažījas, ka nākamgad visās trīs Baltijas valstīs inflācijas pieaugums būs mērāms divciparu skaitļos. Šīs nedēļas sākumā investīciju banka Goldman Sachs publiskoja pārskatu, kurā Baltijas valstu ekonomikām prognozētas «sāpīgas korekcijas». Tas izraisījis kārtējo baumu vilni par iespējamu Baltijas valstu nacionālo valūtu devalvāciju. Tomēr Latvijas finanšu ministrs Oskars Spurdziņš intervijā ziņu aģentūrai Reuters norādījis, ka neredz iemeslu lata devalvācijai, gan nenoliedzot, ka pastāv ekonomikas smagās piezemēšanās risks, vēstī BNS. Tiesa, Latvijā strādājošie baņķieri, tostarp Ziemeļvalstu lielākās bankas Nordea Latvijas filiāles vadītājs Valdis Siksnis jau iepriekš Db (09.11.2007.) bija optimistiskāki, prognozējot, ka ekonomiku gaida tā dēvētā mīkstā piezemēšanās un patēriņa cenu pieauguma tempu tendences varētu sākt parādīties 2008. gada otrajā un trešajā ceturksnī.