Investors

Ķīnas investori iepērkas Eiropā 


Jānis Šķupelis, 08.10.2014

Foto: AFP

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jau vairākkārt runāts par to, ka līdz ar Ķīnas ekonomisko un politisko ambīciju augšanu, šīs valsts investori pastiprināti cenšas ieguldīt dažādos ārvalstu aktīvos. Interesanti, ka Ķīna kā lielisku izdevību iepirkties lētāk pēdējo gadu laikā izmantojusi bēdīgi slaveno eirozonas parādu krīzi, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Financial Times apkopotie dati liecina, ka vēl tikai 2010. gadā Ķīnas ārvalstu tiešo investīciju kopējā vērtība Eiropas Savienībā (ES) bija aptuveni 6,1 miljards eiro, kas bija tikpat, cik tādām valstīm kā Indija vai Nigērija. Jau 2012. gada beigās Ķīnas kopējā ārvalstu investīciju vērtība ES sasniedza 27 miljardus eiro jeb kopš 2010. gada līmeņa šis skaitlis vairāk nekā četrkāršojies. Interesanti, ka Deutsche Bank aprēķini liecina – laika posmā no 2008. līdz 2013. gadam aptuveni 80% no Ķīnas nākušās investīcijas uz ES bijušas tieši no šīs valsts valdības kontrolētajiem uzņēmumiem.

Sevišķi populāri Ķīnas investīciju galamērķi ir Portugāle, Spānija, Grieķija un Apvienotā Karaliste. Ķīnu eirozonas perifērijas valstīs interesē pārsvarā enerģētikas uzņēmumi un dažādas ar kuģniecību saistītas kompānijas. Piemēram, gan Grieķija, gan Portugāle, lai lāpītu savus budžeta caurumus, pēdējo gadu laikā īstenojušas dažādas privatizācijas programmas. Šo aktīvu pircējs bieži vien izrādījies neviens cits kā Ķīnas investors. Portugāles gadījumā aptuveni 45% no valsts trīs gadu ilgušās privatizācijas programmas kopējiem piesaistītajiem līdzekļiem (9,2 miljardiem eiro) bijuši Ķīnas ieguldījumi. Ķīnai Portugālē pieder jau liela daļa šīs valsts elektrības ražotāju un elektrības tīklu operētāju akcijas. Ķīna nesmādē arī eirozonas perifērijas bankas un apdrošinātājus.

Citas izpētes kompānijas Heritage Foundation apkopotie dati liecina, ka Ķīnas investīcijām šogad ir tendence nobāzēties Itālijā – 2014. gadā uz šo valsti Ķīnas tiešās investīcijas aizplūdušas jau aptuveni 3,5 miljardu eiro vērtībā (arī Itālija Ķīnā cer uz enerģijas ražotājiem).

Savukārt Apvienotajā Karalistē ķīniešiem, šķiet, lielāka interese ir par dažādiem ar pārtikas nozari saistītiem uzņēmumiem. Šovasar britu restorānu ķēdi PizzaExpress iegādājās Ķīnas kompānija Hony Capital.

Visu rakstu Ķīnas investori iepērkas Eiropā lasiet trešdienas, 8. oktobra, laikrakstā Dienas Bizness (8. lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru