Nekustamais īpašums

Koknesē daudz brīvu īpašumu gaida jaunus saimniekus

Monta Glumane, 07.08.2018

Raksta foto galerijā - dažādi īpašumi Koknesē! Fotogrāfijas tapušas, Db.lv viesojoties Koknesē, tāpēc fotogrāfijām ir tikai ilustratīvs raksturs.

Foto: Ritvars Skuja,Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Koknesē šobrīd tiek piedāvāts ļoti liels skaits nekustamo īpašumu.

Kā biznesa portālam db.lv stāsta Kokneses novada domes nekustamā īpašuma speciāliste Indra Zilgalve, pašvaldībā konkrēti dati par nekustamā īpašuma tirgu Koknesē netiek uzturēti un cenu izmaiņas netiek pētītas. Pēc I.Zilgalves novērojumiem, no lauku teritorijām un mazākiem ciemiem novadā cilvēki ir ieinteresēti pārcelties uz Koknesi, un ir cilvēki arī no citām vietām, kas interesējas par iespēju dzīvot Koknesē, kas ir tuvāk, piemēram, Rīgai. Ir arī tādi, kas uz Koknesi pārceļas no galvaspilsētas.

«Koknesē pieprasīti ir dzīvokļi un cenas dzīvokļiem ir pieaugušas, kā arī tiek pirktas arī dzīvojamās mājas. Ir īpašumi, kuri ilgu laiku ir pārdošanā. Iespējams, tiem ir pārāk augsta cena,» spriež Kokneses novada domes pārstāve. Pēc I.Zilgalves stāstītā, Koknesē ir laba infrastruktūra, satiksme, iespēja tikt uz blakus pilsētām, uz Rīgu, līdz ar to cilvēki izvēlas dzīvot šeit un iegādāties īpašumus.

Pēc VAS Valsts nekustamie īpašumi sniegtās informācijas, līdzīgi kā valstī kopumā, arī Koknesē darījumu skaits pakāpeniski aug - palielinās gan reģistrēto darījumu apjoms, gan darījumu vērtība naudas izteiksmē. Turklāt šobrīd Koknesē tiek piedāvāts ļoti liels skaits nekustamo īpašumu – jaunus saimniekus meklē ap 30 īpašumiem, kas, ņemot vērā Kokneses salīdzinoši nelielo platību un iedzīvotāju skaitu, nav maz.

Kā zināms, pārsvarā īpašumu darījumi tiek veikti Rīgas un Pierīgas teritorijās, tomēr arī citviet potenciālo pircēju interese aug – tai skaitā Koknesē. Pēc VNĪ novērojumiem, pamazām izlīdzinās attiecība starp nekustamā īpašuma īres un iegādes izmaksām, jo finansējums ar banku un atbalsta projektu starpniecību kļūst arvien pieejamāks.

Dzīvokļu segmentā cenas Koknesē ir robežās, sākot no 100 līdz pat 350 eiro kvadrātmetrā, savukārt, zemi apbūves nolūkiem iespējams iegādāties, maksājot no 2 līdz 5 eiro kvadrātmetrā, informē VNĪ.

«Skaitliskā izteiksmē pēdējo piecu gadu laikā iedzīvotāju skaits Koknesē katru gadu ir mazinājies par 78 cilvēkiem. Tas, protams, būtiski ietekmē nekustamā īpašuma tirgu, jo īpašumu trūkums nav jūtams un atspoguļojas plašajā piedāvājumā – kopš 2010. gada reģistrēta tikai 21 jauna dzīvojamās platības nodošana ekspluatācijā. Novadu vadītāji gan meklē un ievieš dažādus risinājumus, lai uzlabotu vidi, veidojot to pievilcīgu iedzīvotājiem un uzņēmējiem, tomēr Koknesē būtiskākie trūkumi uzņēmējdarbības un infrastruktūras attīstībai ir darbaspēka trūkums, vietējo ceļu nepamierinošā kvalitāte un naktsmītņu trūkums,» komentē VNĪ.

Kā stāsta SIA Ober Haus Real Estate Latvia Dzīvojamo platību nodaļas vadītāja Kristīne Dubane, galvenokārt pieprasījums Koknesē un tās apkārtnē ir pēc lauksaimniecībā izmantojamām zemes platībām, sākot no viena hektāra un vairāk cenu robežās no 2500 - 3500 eiro par hektāru. Pircēji visbiežāk iegādājas lauksaimniecībā izmantojamās zemes, nelielas privātmājas par cenu līdz 30 000 eiro un dzīvokļus par cenu 10 000 – 20 000 eiro, ņemot vērā tā stāvokli.

Pēc Zemesgrāmatas datiem, 2017.gadā Kokneses pagastā tika reģistrēts 71 nekustamā īpašuma darījums, no tiem dzīvokļu darījumu skaits – 20; zemes īpašumu darījumi – 34; dzīvojamās ēkas – 17. Dzīvokļu darījumos vidējās platības – 50 kvadrātmetri, savukārt zemes darījumos – 5,3 hektāri.

Pēc SIA «Ober Haus Real Estate Latvia» novērojumiem un ņemot vērā kopējo ģeogrāfisko un ekonomisko situāciju Latvijā ārpus Rīgas un Pierīgas, arī Koknesē ar katru gadu samazinās gados jaunu, ekonomiski aktīvi un pirktspējīgu iedzīvotāju skaits. «Nekustamā īpašuma tirgus Koknesē nav aktīvs. Zemnieku saimniecības, kas uzpērk lauksaimniecībā izmantojamās zemes, ir augstā attīstības līmenī un tās rēķina zemes ražību vai to, cik ieguldot var saņemt atpakaļ. Šobrīd lauksaimniecības zemes ir sasniegušas maksimālo cenu un interesenti saprot, ka vairāk par šo cenu līmeni nevar maksāt,» saka K.Dubane. Pēc viņas novērotā, tirgū tiek piedāvāti nedaudzi ekskluzīvi īpašumi Daugavas krastos par īpašuma stāvoklim atbilstošu cenu. Tomēr pēc tiem pieprasījums ir pasīvs, šādi īpašumi dažkārt tiek tirgoti ilgāk par diviem gadiem. Šo īpašumu tirdzniecību lielā mērā ietekmē banku kredītpolitika un pircēju maksātspēja.

«Pirms dažiem gadiem bankas par zemām jeb zem tirgus vērtības esošām cenām iztirgoja savus atsavinātos banku portfeļus. Šobrīd tirgū šādi īpašumi vairs nav pieejami. Tāpēc pēdējo divu gadu laikā cenas ir pieaugušas gan dzīvokļiem, gan mājām, pat par 30-40%. Šobrīd dzīvokļa vidējā cena ir 230-320 eiro kvadrātmetrā, bez remonta un vienkāršā stāvoklī privātmāju cenas ir 20 000 - 35 000 eiro, bet labas kvalitātes un renovētas mājas maksā 75 000 - 125 000 eiro,» norāda K.Dubane.

Kā galvenos Kokneses plusus K.Dubane min darba vietas Aizkrauklē, kur īpašumu cenas ir lielākas. Tāpēc bieži vien cilvēki izvēlas par savu dzīvesvietu Koknesi, kur nekustamo īpašumu cenas ir mazākas un kura atrodas tikai aptuveni 15 kilometru attālumā no Aizkraukles. Kā plusi tiek minēti arī skolas, sākumskolas, dažādu pakalpojumu iestādes un labā auto satiksme pa Maskavas šoseju.

Kā Kokneses mīnusi tiek minēti iedzīvotāju zemā pirktspēja, kā arī tas, ka, izvērtējot situāciju, bankas īpašumu iegādei visbiežāk neizsniedz finansējumu, kas lielāks par 30 000 - 40 000 eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru