Finanses

Krājaizdevu sabiedrības peļņu audzējušas par vairāk nekā trešdaļu

Žanete Hāka, 06.08.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada pirmajā pusgadā Latvijas krājaizdevu sabiedrības kopumā nopelnīja 253 tūkstošus eiro jeb par 38% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, kad peļņa sasniedza 183 tūkstošus eiro, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) operatīvā informācija.

Peļņas pieaugumu nodrošināja gan augošais kredītportfelis, kuram līdzi auga arī procentu ienākumi no kredītiem (par 3,6%), gan arī izdevumu sarukums nedrošu kredītu uzkrājumiem (par 39,4%). Savukārt procentu izdevumi par piesaistītajiem līdzekļiem joprojām zemo procentu likmju ietekmē turpināja sarukt (par 5,8%). Pārskata periodā ar peļņu strādāja 17 krājaizdevu sabiedrības kopā nopelnot 285 tūkstošus eiro, savukārt pārējo 16 sabiedrību zaudējumi kopā sasniedza 32 tūkstošus eiro.

Galvenais krājaizdevu sabiedrību ienākumu avots bija procentu ienākumi no krājaizdevu sabiedrību biedriem izsniegtajiem kredītiem (64%), savukārt būtiskākie sabiedrību izdevumu posteņi - administratīvie izdevumi, izdevumi uzkrājumiem nedrošiem parādiem un procentu izdevumi par noguldījumiem, jūnija beigās veidoja attiecīgi 39,7%, 36,1% un 17% no kopējiem sabiedrību izdevumiem.

Krājaizdevu sabiedrību darbības galvenais virziens ir savu biedru kreditēšana. Biedriem izsniegto kredītu atlikums 2014. gada 2. ceturkšņa laikā pieauga par 167 tūkstošiem eiro jeb 1,1% un jūnija beigās bija 15,5 miljoni eiro. Jūnija beigās 62,5% no krājaizdevu sabiedrību kredītportfeļa bija novērtēti kā standarta, 32% – kā uzraugāmie un 5,6% bija zemstandarta, šaubīgo un zaudēto kredītu kopsumma (marta beigās attiecīgi – 62,4%; 31,8% un 5,8%). Izveidoto speciālo uzkrājumu apmērs nedrošiem parādiem jūnija beigās veidoja 7,3% no kopējā sabiedrību kredītportfeļa (marta beigās – 7,5%).

Lielākais sabiedrību piesaistīto līdzekļu avots ir biedru noguldījumi – to atlikums pārskata ceturkšņa laikā pieauga par 1 miljonu eiro jeb 7% un jūnija beigās sasniedza 16,2 miljoniem eiro.

Latvijas kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību kopējais aktīvu apmērs otrajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, pieauga par 3%, jeb par 646 tūkstošiem eiro un jūnija beigās bija 22,2 miljoni eiro.

Kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību kapitāla pietiekamības rādītājs saglabājās augsts un jūnija beigās bija 20,2% (noteiktā minimālā kapitāla pietiekamības prasība ir 10%).

Komentāri

Pievienot komentāru