Lai pilnībā apmaksātu Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecību, papildus nepieciešami 16 miljoni eiro 

Lai pilnībā segtu izmaksas par Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas jaunā korpusa būvniecību, Veselības ministrija (VM) lūgs nākamā un aiznākamā gada valsts budžetā šim mērķim paredzēt kopumā 16 062 374 eiro.

LETA, 2015. gada 30. marts plkst. 17:07

Foto: LETA

Kā VM norāda informatīvajā ziņojumā par Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības un iekārtošanas finansējuma jautājumiem, kuru rīt, 31.martā, plānots skatīt valdības sēdē, papildu finansējums nepieciešams lietus ūdens novadīšanas kolektora izbūvei, līguma izpildei ar būvnieku SBRE, valsts galvotā aizdevuma daļas kompensēšanai, kura tika zaudēta Latvijas Krājbankas maksātnespējas rezultātā, kā arī jaunu slimnīcas iekārtu un aprīkojuma iegādei.

Lietus ūdens kolektora izbūvei nākamajā gadā nepieciešams 385 587 eiro liels papildu finansējums. Kā teikts ziņojumā, problēmas ar kolektora izbūvi radušās jau vairākus gadus iepriekš. Pirms tam bijis plāns, ka notekūdeņu novadīšana notiktu caur zemes gabalu Mārupes ielā 19, tomēr šai zemei mainījies īpašnieks, kurš vairs nepiekrīt kolektora izbūvei savā īpašumā.
VM norāda, ka problēmai ticis meklēts risinājums un pieņemts lēmums realizēt variantu, kas sastāv no divām kārtām. Pagaidu risinājums paredzēja būvdarbu sākotnējā periodā gruntsūdeņus novadīt ierobežotā apjomā pilsētas kanalizācijas tīklā, kā arī no būvbedres atsūknēt gruntsūdeņus un caur zemesgabalu Mārupes ielā 19 novadīt tos uz Mārupīti.

Savukārt pastāvīgais risinājums paredz lietus ūdens novadīšanu pilsētas tīklā Kārļa Ulmaņa gatvē. Šis risinājums ir dārgāks, nekā sākotnēji tika plānots, ņemot vērā skiču projektā noteikto. VM ziņojumā norāda, ka pagaidu risinājuma un jaunā pastāvīgā risinājuma realizācijai papildus nepieciešamais finansējums nebija paredzēts sākotnējā piedāvājumā, tāpēc tas uzskatāms par papildus nepieciešamu būvniecības darbiem, kurus pēc būtības nebija iespējams paredzēt.

Ziņojumā teikts, ka jau sākotnēji līgums par būvdarbu veikšanu ar SBRE tika parakstīts ar deficītu 786 067 eiro apmērā. Tādēļ arī šo summu paredzēts segt no nākamā gada valsts budžeta. Tāpat no nākamā gada valsts budžeta finansējuma VM plāno segt "Latvijas Krājbankā" ieguldītos un zaudētos 6 322 872 eiro no slimnīcas valsts galvotā aizdevuma. Tomēr, ja šo summu izdotos atgūt, informatīvais ziņojums paredz, ka slimnīcai to nāktos ieskaitīt valsts budžetā.

Tāpat VM lūgs 2017.gada valsts budžetā paredzēt 8 567 848 eiro slimnīcas iekārtu un aprīkojuma iegādei.
Ministrija uzsver, ka vairāk nekā 16 miljoni eiro noteikti, pieņemot, ka Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) projektu izmaksas tiks atzītas par atbilstošām un apmaksātas. Ja tā nenotiks, papildus nepieciešamais finansējums slimnīcas jaunā korpusa funkciju nodrošināšanai pieaugs līdz vairāk nekā 42 miljoniem eiro.

VM vērš uzmanību -, ja papildu finansējums netiks piešķirts, jaunā korpusa telpas netiks uzceltas, kā arī nebūs iespējams pienācīgi aprīkot un nodrošināt korpusa pilnīgu funkcionalitāti. Savukārt daļēja jaunā korpusa pirmās kārtas telpu izmantošana var palielināt slimnīcas izmaksas, jo nebūs iespējams pilnībā atbrīvot esošos korpusus un tos izmantot citu darbību veikšanai.
Tāpat, ja slimnīca papildu vajadzības finansēs no pašu līdzekļiem, kritiski samazināsies līdzekļi veselības aprūpes nodrošināšanai, uzskata VM. Šādi tiktu radīta nepieciešamība samazināt veselības aprūpes pakalpojumu klāstu un apjomus, tādējādi palielinot pacientu rindas un samazinot pieejamību.

Ministrija uzskata, ka, nesaņemot papildu finansējumu, slimnīcai nāksies samazināt cilvēkresursu izdevumus, kas jau patlaban ir katastrofāli zemi un nepietiekamā finansējuma dēļ netiek risināti jau vairākus gadus.
Izvērtējot papildu aizdevumu ņemšanu, VM secina, ka papildu aizdevumu uzņemšanās slimnīcai nav atbalstāma un tas kopumā palielinās slimnīcas saistību apjomu, kas negatīvi ietekmēs slimnīcas finanšu stabilitāti, pazeminās likviditātes rādītājus un spēju pildīt uzņemtās finanšu saistības.

Sākotnēji tika paredzēts, ka jaunā korpusa būvniecībai nepieciešams 67 301 747 eiro liels finansējums, no kura lielāko daļu jeb 53 344 698 bez pievienotās vērtības nodokļa veido būvdarbu izmaksas. Tomēr, piešķirot papildu 16 miljonus eiro, slimnīcas jaunā korpusa izmaksas sasniegs vairāk nekā 83,3 miljonus eiro.

Kā ziņots, lai nezaudētu ERAF un valsts budžeta līdzfinansējumu 24 723 465 eiro apmērā, VM iecerējusi sadarbībā ar Finanšu ministriju izstrādāt iesniegumu un līdz 30.jūnijam iesniegt to Eiropas Komisijai, lai arī par nepabeigtu un nefunkcionējošu korpusu ERAF segtu būvniecības izmaksas. VM norāda, ka šāda iespēja pastāv, balstoties uz pamatnostādnēm par finansējuma saņemšanu no ERAF, Eiropas Sociālā fonda un Kohēzijas fonda.

Šādā gadījumā slimnīcas jaunā korpusa pirmās kārtas būvdarbi, kā arī aprīkojuma, medicīnas iekārtu, mēbeļu ārstu birojiem un laboratorijām uzstādīšana un informācijas tehnoloģiju infrastruktūras izveide būtu jāpabeidz ne vēlāk kā 2017.gada 31.martam. Savukārt slimnīcai un būvniekam SBRE būtu jānodrošina, ka būvdarbi tiek pabeigti līdz nākamā gada 31.maijam.
Jau ziņots, ka deformāciju dēļ kopš 11.februāra Rīgas pilsētas būvvalde apturējusi Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecību. 23.februārī darbu sāka ekspertu komisija, kas vērtē iespējamos risinājumus, lai varētu atsākt būvdarbus. Atzinums par objektā konstatēto deformāciju novēršanas pasākumiem būvniekiem jāiesniedz līdz aprīļa sākumam.
Stradiņa slimnīcas jauno korpusu būvē pilnsabiedrība SBRE. 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2015. gada 30. marts plkst. 15:12

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) rīcībā nodoto ēku apdrošināšana gadā izmaksās...

2015. gada 30. marts plkst. 14:58

Pēc Lieldienām paredzēts sākt ceļa seguma rekonstrukcijas būvdarbus Vidzemes šosejā (A2)...

2015. gada 30. marts plkst. 13:08

Normatīvajos aktos paredzēts noteikt atbildību cilvēkiem piedalīties evakuācijā un pamest ēku,...

2015. gada 30. marts plkst. 12:59

Balts ātrvilciens pēc gadiem «Rail Baltica» ceļā trauksies no Tallinas uz Varšavu....

2015. gada 30. marts plkst. 9:57

Latvijas ezeros atrodamā zemes dzīļu resursa sapropeļa izmantošanas iespējas nav apgūtas...

2015. gada 27. marts plkst. 15:17

Divi uzņēmumi iesnieguši sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojā, kurā apstrīd Siguldas...

2015. gada 27. marts plkst. 14:40

Rīgas cirkā ir sākta ēkas kupola nestspējas fiziskā pārbaude ar astoņu tonnu...

2015. gada 27. marts plkst. 14:34

Nacionālās bibliotēkas jaunā ēka atzīta par pērnā gada labāko sabiedrisko jaunbūvi Latvijā...

2015. gada 27. marts plkst. 14:04

Jūrmalas pilsētas domes izsludinātajā pludmales nogabalu nomas tiesību izsolē piedāvātas 25 nogabalu...

2015. gada 27. marts plkst. 11:00

Rīgas pilsētas būvvalde atgādina, ka no 15. aprīļa līdz 30. jūnijam Rīgas...