Enerģētika

Lietuva: Igauņu enerģijas kompānijām jābeidz apvainot Latvijas un Lietuvas uzņēmumus

Dienas Bizness, 08.11.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tā vietā, lai vainotu citus un draudētu pamest Latvijas un Lietuvas tirgu, Igaunijas enerģijas kompānijām vajadzētu pielikt vairāk pūļu, lai uzlabotu kopīgo elektroenerģijas tirgu, citējot Lietuvas enerģētikas ministru Jaroslavu Neveroviču, ziņoja ERR News.

Apvainojumi, ka Lietuvas elektroenerģijas tirgus nav caurspīdīgs un ka elektroenerģijas tirgotāji darbojas ar biznesu pārsvarā ārpus elektroenerģijas biržas, nav patiesi, Igaunijas medijam uzsvēra Lietuvas ministrs.

Igaunijas enerģētikas kompānijai Eesti Energia nevajadzētu vainot kaimiņvalstu uzņēmumus, bet gan vairāk sadarboties, lai uzlabotu kopīgo tirgu, pauda J. Neverovičs. «Pirms mēs pilnībā saskaņojam savus tirgus ar Zviedriju, Somiju un Poliju, mums vajadzētu samazināt cenu svārstības savā tirgū,» Lietuvas enerģētikas ministrs pauda, uzsverot, ka ir bezjēdzīgi vainot citus cenu izmaiņās, jo tās ietekmē tirgus.

Jau vēstīts, ka Igaunijas valstij piederošā Eesti Energia un pārvades sistēmas operators Elering pieteicis karu Latvenergo. Saskaņā ar igauņu uzņēmumu pausto, Latvenergo izmanto negodīgas tirdzniecības praksi. Uzņēmumi uzskata, ka Latvenergo importē lētu subsidēto enerģiju Igaunijā un pārdod to klientiem tā vietā, lai pārdotu to elektroenerģijas biržā.

Db.lv jau rakstīja, ka Igaunijas uzņēmuma Eesti Energia meitas sabiedrība Latvijā Enefit apturējusi jaunu līgumu slēgšanu Latvijā un Lietuvā elektroenerģijas pārdošanai ar fiksētu cenu. Šāds lēmums pieņemts pēc Baltijas valstu pārvades sistēmas operatoru atceltās iespējas fiksēt elektroenerģijas pārrobežu pārvades izmaksas, kas, pēc uzņēmuma domām, rada neprognozējamus cenu riskus tirgotājiem un liek patērētājiem pārmaksāt par elektroenerģiju. Visi līdz šim noslēgtie elektroenerģijas tirdzniecības līgumi paliek spēkā un fiksētas cenas produkta piedāvājumi tiks atjaunoti pēc pārrobežu pārvades problēmu novēršanas, informē Enefit.

Šī gada 3. jūnijā Baltijas valstu pārvades sistēmas operatori – Augstsprieguma tīkls, Elering un Litgrid – atcēla iespēju fiksēt izmaksas elektroenerģijas pārvadei no Igaunijas uz Latviju. Kā skaidroja Eesti energia meitasuzņēmums Enefit, šī lēmuma rezultātā pārvades izmaksas tiek noteiktas katrai dienai atsevišķi un nav prognozējamas ilgākā laika termiņā.

Komentāri

Pievienot komentāru