Tirdzniecība un pakalpojumi

Maijā VID pastiprināti kontrolēs lietotu auto tirdzniecības vietas

Dienas Bizness, 15.05.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ņemot vērā līdzšinējos kontroles pasākumos konstatētos pārkāpumus, kā arī, lai samazinātu negodīgu komercpraksi lietoto transportlīdzekļu tirdzniecības vietās, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sadarbībā ar Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD), biedrību Auto asociācija un Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC) ir uzsācis vairākas aktivitātes ar mērķi sakārtot lietoto transportlīdzekļu tirdzniecības vietu darbību.

To ietvaros VID veic gan preventīvus, gan kontroles pasākumus lietotu transporta līdzekļu tirgotājiem, kā arī sadarbībā ar CSDD, biedrību Auto asociācija un PTAC ir sagatavoti priekšlikumi Ministru kabineta noteikumu Nr.876 Transportlīdzekļu un to numurēto agregātu tirdzniecības noteikumi pilnveidošanai, kas stingrāk reglamentēs kārtību, kādā transportlīdzekļi tiks pieņemti tirdzniecībā, kā arī būs noteiktas obligātas prasības dokumentu noformēšanai tirdzniecības vietā u.c.

Jau 2014.gada nogalē un 2015.gada sākumā, veicot nodokļu kontroles pasākumus vairākās lietoto transportlīdzekļu tirdzniecības vietās, VID konstatēja būtiskus pārkāpumus, kā rezultātā lietoto transporta līdzekļu tirdzniecības nozarē strādājošajiem nodokļu maksātājiem ir uzsākti kontroles pasākumi.

Kopumā nozarē identificētie pārkāpumi liecina par negodprātīgu saimniecisko darbību, gūto ieņēmumu neuzrādīšanu pilnā apmērā, kā arī par nelegālo nodarbinātību un, iespējams, arī aplokšņu algu izmaksu.

Tādēļ VID jau maija mēnesī un arī turpmāk visā Latvijas teritorijā veiks nodokļu kontroles pasākumus lietotu transportlīdzekļu tirgotājiem. Kontroles pasākumu laikā uzmanību VID pievērsīs tieši tirdzniecības vietas iekārtošanai, tirdzniecībā pieņemtu transportlīdzekļu reģistrēšanai, grāmatvedības uzskaitei, darījumu apliecinošu dokumentu izsniegšanai un ieņēmumu uzskaitei, jo līdz šim konstatēts, ka tirdzniecības teritorijās, kas pie tam ne vienmēr ir skaidri norobežotas, atrodas gan tirdzniecībā pieņemti transportlīdzekļi, gan tirdzniecībā nepieņemti un nereģistrēti transportlīdzekļi; grāmatvedība netiek kārtota atbilstoši normatīvo aktu prasībām, netiek uzrādīti visi darījumi un no tiem gūtie ieņēmumi, netiek izsniegti darījumu apliecinoši dokumenti, nav noformētas darba tiesiskās attiecības u.c.

VID vērš uzmanību, ka izstrādātie grozījumi paredz tirdzniecības teritorijas platības m 2 deklarēšanu un vairākas izmaiņas akta par pieņemšanu tirdzniecībā noformēšanā. Lai stiprinātu patērētāju aizsardzību un drošību, grozījumi paredz arī to, ka tirdzniecībā pieņemtam transportlīdzeklim aiz priekšējā stikla būs jānovieto informācija par transportlīdzekļa 1.reģistrācijas gadu, nobraukumu, pārdošanas cenu, informāciju par tehnisko stāvokli. Priekšlikumi paredz arī to, ka papildus aktam par pieņemšanu tirdzniecībā transportlīdzekļa īpašnieks ar transportlīdzekļa tirgotāju noslēdz rakstisku līgumu, kurā nosaka pārdošanas cenu u.c.

Komentāri

Pievienot komentāru