Mana pieredze: Pasaules mobilo tehnoloģiju tirgū ienāk, reģistrējot kompāniju ASV 

Lai piekļūtu maksas mobilo lietojumprogrammu tirgum, uzņēmumu Tiny Solutions reģistrē ASV.

Anda Asere, 2014. gada 11. marts plkst. 7:38

«Es izstrādāju videonovērošanas programmatūru, ko var lietot mobilajā telefonā. To var izmantot bērnu, dzīvnieku, vecu cilvēku novērošanai,» stāsta Aleksejs Vasiļjevs, Tiny Solutions, LLC līdzīpašnieks. Agrāk viņš strādāja uzņēmumos, kur izstrādāja videonovērošanas sistēmas korporatīvajiem klientiem, bet pirms dažiem gadiem nolēma pievērsties savam biznesam.

Alekseja uzņēmums izstrādājis divas lietojumprogrammas – Baby Monitor for IP Camera, kas paredzēta iPhone telefoniem, un tinyCam Monitor, kas piemērota mobilajiem tālruņiem ar Android operētājsistēmu. Lietojumprogramma Android mobilajiem telefoniem esot populārāka, jo tā izstrādāta agrāk nekā programma iPhone tālruņiem. Tā kā iPhone aplikācija tika izstrādatā vēlāk, tirgus bija vairāk piesātināts, bija grūtāk tajā iespiesties. Taču, neskatoties uz to, ka Android tirgus ir lielāks, cilvēki vairāk pērkot aplikācijas iPhone viedtālruņiem, jo šo telefonu īpašnieki ir maksātspējīgāki. «Vēl labāka maksātspēja ir Blackberry lietotājiem – tie ir cilvēki, kuri īpaši neuztraucas par aplikācijas nopirkšanu par dažiem dolāriem,» viņš saka.

Vienkāršiem cilvēkiem

«Pasaulē ir daudzas un dažādas videonovērošanas sistēmas, bet lielākoties tās domātas korporatīviem mērķiem. Manas programmas ir vairāk paredzētas gala patērētājam, cilvēkam, kam ir tikai telefons un kamera. Daudzi nevēlas pirkt dārgas, sarežģītas sistēmas,» saka Aleksejs.

Vaicāts, vai ir padomā vēl kādas aplikācijas, viņš atbild, ka ir iespējas attīstīties šo pašu aplikāciju ietvaros un uzlabot tās, piedāvājot papildpakalpojumus. Piemēram, ar rīka palīdzību esot iespējams novērot cilvēka pulsu. «Bērns guļ, un, ja mainās pulss, programma ziņo par to. Esmu par to lasījis un varu to teorētiski izdarīt. Vēl domāju par to,» viņš saka.

Tāpat ir iespējams izstrādāt arī tādu lietojumprogrammu, kas ar videonovērošanas palīdzību atvieglotu mašīnas novietošanu stāvvietā. Viens telefons kalpo par kameru, bet otrs rāda video, kas redzams aizmugurē. Tas varētu būt lēts risinājums, jo specializētie rīki maksā no 500 eiro.

Vairāki miljoni

Alekseja izstrādātās lietojumprogrammas maksā četrus dolārus, bet ir arī bezmaksas versija bez papildiespējām, piemēram, tai nav ieraksta funkcijas, tā nereaģē uz skaņu. «Korporatīvie risinājumi maksā vairākus tūkstošus, klients ir tikai viens vai daži, bet es par četriem dolāriem pārdodu daudziem. Šis ir cits mērogs,» viņš saka.

Šobrīd abām lietojumprogrammām ir vairāki simti tūkstoši pastāvīgo lietotāju, bet tās lejupielādējuši vairāki miljoni lietotāju. Neko vairāk par uzņēmuma finansiālajiem panākumiem Aleksejs nestāsta, vien atklāj, ka dažus mēnešus pēc aplikācijas palaišanas tirdzniecībā ienākumi no tās pārsniedza izstrādes un programmēšanas izmaksas. «Izdevīgs bizness, varu tam pilnībā nodoties,» viņš saka.

Lai izstrādātu pirmo lietojumprogrammu tinyCam Monitor, Aleksejam bija nepieciešams pusotrs gads un viņš to darīja paralēli savam toreizējam pamatdarbam. Uzprogrammēt spēlīti būtu krietni ātrāk, šis esot sarežģītāks process. Tādēļ, lai ko tādu darītu, ir jāzina, vai izdosies, vai ir vērts to uzsākt. Aleksejs vēroja potenciālos konkurentus un viņu produktus un secināja – ja konkurents bieži publicē jaunu lietojumprogrammu, ir skaidrs, ka tas ir izdevīgi, visdrīzāk, ar to var nopelnīt.

Algotu darbu Aleksejs pameta pēc lietojumprogrammas publikācijas, redzot, ka ir samērā daudz lietotāju un finansiāla izaugsme. Lai arī viņa nodarbe daudziem varētu šķist vilinoša, Aleksejs teic, ka šobrīd strādā septiņas dienas nedēļā.

Gatavi maksāt

Aplikācija ir vairākās valodās – angļu, krievu, spāņu, vācu, franču. «Valoda ir svarīga. Mums tā ir arī korejiešu valodā, bet pircēju ir maz. Iespējams, tas saistīts ar mentalitāti, varbūt viņiem šādi risinājumi nešķiet pareizi,» spriež Aleksejs.

Lielākā daļa pircēju ir ASV. «Tur cilvēki vieglāk pieņem inovāciju, gatavi izmēģināt ko jaunu un samaksāt par to,» spriež Aleksejs. Vēsturiski ASV tirgus esot aktīvāks mobilo lietojumprogrammu pirkšanā, un pēdējā laikā arī citās valstīs šī tradīcija iesakņojas, taču ne tik aktīvi kā Amerikā.

Vai lietojumprogrammu pērk arī no Latvijas? «Pērk, bet tie ir 0,2% no visiem pircējiem,» saka Aleksejs. Pirmajā vietā ir ASV ar 40–50% pirkumu, tām seko Vācija, Itālija, Krievija. Iespējams, būs arī klienti no Āzijas, ja pārtulkos produktu japāņu vai ķīniešu valodā.

Mobilās lietojumprogrammas ir visai lētas, piemēram, mazuļu videonovērošanas aplikācijas vidēji maksā desmit dolāru. «Par risinājumiem bērnu drošībai cilvēki ir gatavi maksāt vairāk. Četri dolāri, manuprāt, ir zelta vidusceļš. Viss atkarīgs no tirgus segmenta,» spriež Aleksejs.

Viņš novērojis, ka pircējus lielā mērā ietekmē atlaides. Ja pie aplikācijas rakstīts «sale», to pirks labāk un, ja cena samazināta uz pusi, var būt pat četras reizes vairāk pirkumu. «Mēs tā reizi pa reizei darām – Ziemassvētkos un citos amerikāniskos svētkos,» saka Aleksejs. Vaicāts, vai kāds šo knifu pateicis priekšā, viņš atbild, ka šī atklāsme nākusi ar kļūdu un mēģinājumu metodi pašu spēkiem.

Reģistrēts ASV

Uzņēmums Tiny Solutions LLC ir reģistrēts ASV. «Lai realizētu savu aplikāciju Android mobilo telefonu lietojumprogrammu tirgotavā, jābūt reģistrētām kādā no 20 valstīm, no kurām šī tirdzniecība ir iespējama. Ja neesi reģistrējis uzņēmumu kādā no tām, nevari tirgot maksas aplikācijas, vari izplatīt tikai bezmaksas versijas. Daudzas Eiropas valstis nav to vidū. Ir Vācija, Francija, u.c., bet ne Latvija. Īsti nezinu, ar ko tas saistīts, jo, tirgojot aplikācijas Apple ierīcēm, ir vienalga, kur atrodies,» saka Aleksejs. Viņš stāsta, ka kompānijas reģistrācija ASV bija vienkārša, šis process maksājis aptuveni 400 dolāru, arī grāmatvedība un nodokļu jautājumi esot saprotami. Uzņēmumu ASV varot dibināt, arī atrodoties Latvijā, nemaz nav nepieciešams uz turieni braukt. Esot arī firmas, kas palīdz ar uzņēmuma dibināšanas formalitātēm.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 13. novembris plkst. 9:50

SIA Zabbix paziņojusi par Zabbix 2.2. iznākšanu, kas ir jaunākā versija Zabbix®...

2013. gada 22. oktobris plkst. 15:08

Eiropas Savienības (ES) galvaspilsētu apelācijas tiesu prezidenti un virsprokurori pirmo reizi tiksies...

2013. gada 15. oktobris plkst. 11:30

Smadzeņu pētījumi šodien palīdzēs risināt daudzas rītdienas problēmas....

2013. gada 03. oktobris plkst. 13:16

Pārmērīgs komunikāciju tirgus regulācijas slogs gan Eiropas Savienības (ES), gan dalībvalstu līmenī...

2013. gada 05. septembris plkst. 14:16

Korejas zinātnes un tehnoloģiju institūts (Korea Advanced Institute of Science and Technology,...

Nepalaid garām

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2014. gada 07. marts plkst. 8:19

Rīgā reiz bijis daudz cepurnieku un arī dāmas devušas priekšroku cepurēm pēc...

2014. gada 05. marts plkst. 8:31

Saskatot potenciālu Pārdaugavā, Santa un Ingūna Kausiņas atver otru kafejnīcu Mierā....

2014. gada 04. marts plkst. 7:55

Kaligrāfe Kaiva Narbute meklē veidus, kā klasisko rakstīšanas mākslu padarīt mūsdienīgāku,...

2014. gada 27. februāris plkst. 7:27

Jau bērnībā Elīna Zuša veidoja herbārijus, tagad šī aizraušanās radusi jaunas...

2014. gada 26. februāris plkst. 7:32

Sociālā biznesa kompānijas Mammu līdz šim lielākais panākums ir kolekcija, kas tapusi...

2014. gada 25. februāris plkst. 7:34

Kafejnīcā Tīrā maize cep maizi un našķus cilvēkiem, 
kuri tradicionālo maizi no...

2014. gada 21. februāris plkst. 7:43

Draugiem.lv biznesa inkubatorā Idea Bits radītais drukas ārpakalpojumu sniedzējs Printful nodrošina...

2014. gada 20. februāris plkst. 7:54

Eteri Gabunijas mamma, vecmamma un vecvectēvs ir bijuši amatnieki, un viņa šo...

2014. gada 19. februāris plkst. 7:45

Divu gadu laikā tradicionālo krāsu meistars Edgars Raitums no mājražotāja pārtapis par...

2014. gada 18. februāris plkst. 7:30

«Jāliek būs uz diētas,» spriež safari parka More saimnieks Dainis Paeglītis, ar...