Finanses

Mārciņai iet kā pa viļņiem

, 11.04.2014

Jaunākais izdevums

Mārciņai šī nedēļa aizvadīta kā pa viļņiem, norāda SEB bankas valūtu eksperts Andris Lāriņš.

Otrdien publicētie ražotāju dati pozitīvi pārsteidza (apjomu pieaugums gadā +2,7%, mēnesī +0,9%), kas izraisīja mārciņas cenas lēcienu un eiro atkāpāszem 0,8252 mārciņu atzīmes.

Trešdien pozitīvo noskaņojumu atbalstīja tirdzniecības deficīta dati (izmaiņas no -9,46 uz -9.09 miljardiem mārciņu).

Savukārt Starptautiskais Valūtu fonds (SVF) šonedēļ paaugstināja Lielbritānijas IKP izaugsmes prognozi no 2,5% uz 2,9%. Anglijas CB savā šīsnedēļas sapulcē kārtējo reizi nolēma neko nemainīt, bāzes procentu likme 0,5%,tirgus atbalsts saglabāts 375 miljardu mārciņu apjomā.

Šāds rezultāts izraisīja mārciņas vērtības pavājināšanos un eiro ceturtdien atgriezās virs 0,827 mārciņu atzīmes.

Nākošnedēļ gaidāmi inflācijas un darba tirgus dati.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Mārciņa krīt, tomēr varētu sasniegt sešu gadu augstāko līmeni

Žanete Hāka, 19.08.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lielbritānijas mārciņa drīzumā varētu testēt sešu gadu augstāko līmeni pret dolāru, uzskata Barclays Plc eksperti.

Šomēnes mārciņas vērtība sarukusi par 1%, kas ir sliktākais rezultāts starp lielākajām valūtām. Kopš 15. jūlija, kad tā sasniedza 1,7192 dolāru līmeni, kas ir augstākā atzīme kopš 2008. gada oktobra, mārciņas vērtība ir sarukusi par 3,2%.

Augustā Anglijas Bankas vadītājs Marks Karnijs uzsvēra, ka bankas pārstāvji uzmanību vērsīs vājajam algu kāpumam, spriežot par likmju celšanu, taču pirmdien viņš Sunday Times atzinis, ka lēmums celt likmes varētu tikt pieņemts pirms algu kāpuma atgūšanās.

Barclays eksperti paredz, ka Anglijas Banka cels likmes novembrī. Tāpat tiek lēsts, ka mārciņa līdz nākamā mēneša beigām varētu sasniegt 1,71 dolāra līmeni un pat to pārspēt.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Britu izstāšanos no ES daudzi gaida, uzpērkot mārciņas un šīs valsts akcijas, spēle - riskanta.

Jau vairāk nekā trīs gadus finanšu tirgus dalībniekiem jāmēģina stūrēt pa ķēpīgajiem Brexit ūdeņiem. Tiesa gan, jau pavisam drīz – galējais datums noteikts 31. oktobris – būtu jātop zināmam šī procesa iznākumam. Pēdējo dienu laikā Brexit sāgu aptvēris zināms optimisms, ko ataino tas, ka cena palēkusies gan sterliņu mārciņai, gan citiem britu aktīviem. Pietiekami daudzi tirgus dalībnieki Apvienotās Karalistes sarunās ar Eiropas Savienību (ES) aktīvi mēģina saskatīt cerību uz pēdējā brīža vienošanos.

Pamatā, šķiet, vērojama spēle uz to, ka Brexit iznākums būs ar vienošanos par tālāku abu reģionu sadarbību. Tas daļai liek izdarīt attiecīgas spekulācijas jeb mēģināt cenu atgūšanās vilcienā ielēkt jau laicīgi. Neskaidrība par britu izstāšanos no ES ilgstoši metusi ēnu pār dažādiem šīs valsts finanšu aktīviem. Ja beidzot šie mākoņi vismaz daļēji pagaisīs, tad tas var raisīt zināmu atvieglojuma nopūtu. Citiem vārdiem sakot, finanšu tirgiem ne vienmēr var piedēvēt pacietību, un jau tagad dzirdami dažādi vērtējumi, kuri būs uzvarētāji no tā, ka nematerializēsies sliktākais Brexit scenārijs. Tādējādi tirgus dalībnieki metušies laicīgi pārcenot britu aktīvus, kas lielā mērā nozīmē daļu No-Deal (arī vienošanās atlikšanas) risku izņemšanu no vienādojuma.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Lielbritānijas mārciņa sasniedz sešu nedēļu augstāko atzīmi

Žanete Hāka, 25.01.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Trešdien Lielbritānijas mārciņa pret dolāru sasniedza sešu nedēļu augstāko atzīmi, liecina Bloomberg dati.

Valūtas vērtība pieauga līdz 1,2598 dolāriem, kas ir augstākais līmenis kopš 14.decembra. Tas lika vairākiem īstermiņa investoriem slēgt pozīcijas. Tādējādi mārciņa izmantoja dolāra vājuma brīdi.

Bloomberg Dollar Spot indeksa vērtība samazinājās par 0,2%, un dolāra vērtība saruka pret visām 10 lielākajām valstu valūtām.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Mārciņas vērtība četru gadu augstākajā līmenī

Žanete Hāka, 28.04.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirmdien Lielbritānijas mārciņas vērtība pret dolāru sasniedza četru gadu augstāko atzīmi, jo spēcīgākas ekonomikas perspektīvas un apvienošanās un pārņemšanas darījumu vilnis veicināja pieprasījumu pēc šīs valūtas, liecina Bloomberg dati.

Mārciņa pirmdien piedzīvoja straujāko kāpumu gandrīz divu nedēļu laikā, tirgus dalībniekiem gaidot otrdienas datus, kas varētu uzrādīt, ka Lielbritānijas ekonomika pirmajā ceturksnī augusi straujākajā tempā kopš 2010. gada.

Rezultātā mārciņas vērtība pakāpās par 0,2% līdz 1,6841 dolāram, kas ir lielākais kāpums kopš 16. aprīļa. Iepriekš mārciņa sasniedza 1,6854 dolāru atzīmi, kas ir augstākais līmenis kopš 2009. gada novembra. Savukārt mārciņas kurss pret eiro būtiski nemainījās un bija 82,35 pensi.

Bloomberg aptaujātie ekonomisti paredz, ka Lielbritānijas IKP pirmajā ceturksnī audzis par 0,9%, salīdzinot ar 0,7% iepriekšējā ceturksnī. Tā būtu spēcīgākā izaugsme kopš 2010. gada otrā ceturkšņa.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Eksperti: Visticamāk, Lielbritānija paliks Eiropas Savienībā

Žanete Hāka, 09.05.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Visticamāk, Lielbritānija tomēr paliks Eiropas Savienībā (ES). Pēc referenduma Lielbritānijā 23.jūnijā būs vērojams pozitīvs atsitiens akciju cenās un Lielbritānijas mārciņas vērtībā, prognozē Swedbank Latvijā galvenais ekonomists Mārtiņš Kazāks.

Pašlaik mārciņas kurss ir ap 0,785 par vienu eiro un tuvākā mēneša laikā, gaidot referendumu, tas varētu vēl nedaudz pavājināties. Swedbank ekonomisti prognozē, ka pēc referenduma mārciņas vērtība pieaugs līdz 0,75 un varētu svārstīties ap šo atzīmi gada otrajā pusē. Sagaidāms, ka Anglijas Banka sāks celt bāzes likmes 2017.gada pirmajā ceturksnī, uzskata eksperti.

Swedbank lēš Brexit varbūtību ap 40%. Financial Times Lielbritānijas iedzīvotāju interneta un telefona aptauju regulārs apkopojums rāda «palikt» nelielu pārsvaru par «izstāties» (attiecīgi 46% un 43%), bet šī starpība ir ļoti maza. 10% no iedzīvotājiem vēl nav izdomājuši, kā balsos (2016.gada 3.maija apkopojums). Dažādas aptaujas un aplēses vērtē Lielbritānijas izstāšanas iespējamību no 20% līdz 40%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

Investorus garlaiko notikumi, kam iepriekš tika veltīta vislielākā uzmanība

AFI Investīcijas padomes priekšsēdētājs Deniss Pospelovs (tulkoja Žanete Hāka), 25.06.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirms mēneša es rakstīju, ka investorus garlaiko tie sižeti, kas pagājušajā sezonā izskanēja visskaļāk. Brexit, tirdzniecības kari, Federālo Rezervju sistēmas (FRS) sanāksme – nekas no šiem notikumiem nepiesaistīja skatītājus, un arī informācijas aģentūru analītiķi īpaši necentās izspiest ko interesantu.

Par ko gan runāt, ja pat tādi godājami mediji kā Bloomberg un Reuters, šķiet ar lielu interesi apsprieda iespējamo Troņu spēļu sēriju, bet ne pasaules politikas un ekonomikas perspektīvas. Šķita, ka neviens nespēj atdzīvināt interesi par otrajā plānā aizejošajiem sižetiem un aktieriem. Bet...

Ja aktieru trupā ir neparastas personības, kurām nepavisam nepatīk, ja viņus aizmirst, un viņiem pat ir iespēja ietekmēt sižetu, tad sensācijas var rasties jebkurā brīdī. Mums uz lielās pasaules politikas skatuves ir šādas personības. Galvenais ziņu radītājs ir Donalds Tramps, kurš atkal nevēlējās, lai viņa vārds izzustu no laikrakstu un žurnālu pirmajām lappusēm, un pavisam negaidīti saasināja attiecības ar Ķīnu. Kopumā man šķiet, ka ASV prezidenta nosaukuma priekšā būtu jāpievieno papildu tituls – piemēram, Misters Pārsteigums vai fondu tirgiem - Misters Svārstīgums. Donalds Svārstīgums Tramps! Vēl piektdien, 3.maijā, Tramps optimistiski novērtēja sarunas ar Ķīnas delegāciju par tirdzniecības vienošanās noslēgšanu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Otrdien Lielbritānijas mārciņas vērtība pret dolāru saruka zem 1,245 dolāru līmeņa, reaģējot uz jaunākajiem datiem, kas uzrādīja ekonomikas izaugsmes bremzēšanos, raksta Bloomberg.

Eksperti norāda, ka mārciņa pēdējos deviņus mēnešus ir ļoti vāja.

«Mārciņa patlaban ir tāda valūta, kurai vērojamas sekojošas tendences – tiklīdz riska apetīte samazinās, tirgus dalībnieki spriež par ģeopolitisko risku, ekonomisko risku, Brexit risku un uz jautājumu: «ko darīt», atbild: «pārdosim mārciņu»,» noskaņojumu raksturo Banco Santander valūtu stratēģis Stjuarts Benets.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Spriež, kad britu mārciņas cena noslīdēs līdz paritātei gan ar eiro, gan ASV dolāru

Viens no lielajiem nezināmajiem, kas var ietekmēt Eiropas ekonomikas nākotni, ir tas, kā atrisināsies Brexit process. Abu britu potenciālo nākamo premjeru retorika liek domāt, ka ir paaugstināta iespējamība tam, ka Apvienotā Karaliste pamet Eiropas Savienību (ES) bez kādas vienošanās. Tas nozīmētu haosu, un attiecīgi daži pirms 31. oktobra, kad vajadzētu būt zināmam lēmumam par Brexit likteni, jau laicīgi mēģina «pamest kuģi» un finanšu tirgū ieņem nogaidošākas pozīcijas. Neskaidrība par šī procesa gala iznākumu ir milzīga un, politiķiem strīdoties, kurš ir lielāks «brexiters», par to nākas samaksāt sterliņu mārciņai. Pamatā tiek klāstīts – ja vienošanās līdz oktobra beigām netiks panākta, briti tāpat pametīs ES.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Reaģējot uz Anglijas Bankas lēmumu papildināt savu monetārās stimulēšanas programmu, mārciņas vērtība sarukusi, tādēļ valūta atkal atguvusi savu sliktākās valūtas titulu, raksta Bloomberg,

Šonedēļ mārciņas vērtība saruka par 0,9% līdz 1,2962 dolāru vērtībai, bet pret eiro – par 1,4% līdz 86,06 pensiem par eiro. Šajā gadā mārciņa pret dolāru jau sarukusi par 12%.

Rezultātā mārciņai ir sliktākais rezultāts starp 32 pasaules lielākajām valūtām.

Mārciņa zem sitiena nonāca jau 23.jūnijā, kad briti nobalsoja par Eiropas Savienības pamešanu. Tas licis būvniecības un pakalpojumu sektora noskaņojumam pasliktināties līdz 4,5 gadu zemākajam līmenim.

Brexit licis arī Anglijas Bankai pirmo reizi septiņu gadu laikā pazemināt procentu likmi un palielināt parādzīmju iegādes programmu par 60 miljardiem mārciņu līdz 435 miljardiem mārciņu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Finanšu tirgū ir augsts stresa līmenis, kas mārciņai nenāks par labu

Žanete Hāka, 19.08.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lielbritānijas referendumam ir arī dažas negaidīti pozitīvas sekas, jaunākajā valūtu apskatā norāda AS SEB banka Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

Visticamāk, lētā mārciņa ir daļēji palīdzējusi mazumtirdzniecībai.

Pēc jūlija datiem Lielbritānijas mazumtirdzniecības apjomi mēneša laikā pieauguši par 1,4% (vidēji gaidīja +0,2%), bet gada laikā par 5,9%. Šie ir pirmie dati pēc referenduma, bet te gan jāņem vērā, ka šie dati parasti mēdz būt arī ļoti svārstīgi.

Dati ceturtdien pacēla mārciņas vērtību, bet saglabājas risks, ka pozitīvā ietekme uz mārciņu var būt īslaicīga. Pēc paviesošanās virs 0,87 mārciņu atzīmes nedēļas sākumā, eiro cena pēc britu mazumtirdzniecības datu publicēšanas atkāpās uz 0,86 mārciņu līmeni. Mārciņa kopš pagājušā gada nogales pret ārējās tirdzniecības groza valūtām ir zaudējusi aptuveni 18% savas vērtības, jo cenā ir ierēķināts daudz negatīvu lietu. Šāds vērtības kritums varētu būt arī pārspīlēts, bet tā kā uz politiskās skatuves vēl joprojām nav skaidrības, finanšu tirgū ir augsts stresa līmenis, kas mārciņai nākamajās nedēļās nenāks par labu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Eksperts: Mārciņa atkal ir «zirgā»

Žanete Hāka, 13.02.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēc Anglijas Centrālās bankas inflācijas atskaites publicēšanas mārciņas vērtība sasniegusi pēdējo septiņu gadu augstāko līmeni, norāda SEB bankas valūtu eksperts Andris Lāriņš, piebilstot, ka mārciņa atkal tādējādi ir zirgā.

Eiro paslīdēja zem 0,737 mārciņu atzīmes.

Anglijas Banka uzskata, ka inflācija sasniegs plānoto 2% līmeni divu gadu laikā un šāda prognoze atkal no jauna uzjundīja diskusijas par iespējamo procentu likmju paaugstināšanu nākamā gada sākumā.

Tuvākajā laikā naftas cenu uzvedības dēļ sagaidāmi negatīvi inflācijas rādītāji, bet pēc centrālās bankas vadītāja vārdiem tas nenozīmēas, ka ekonomika nokļuvusi deflācijā, saka eksperts. Centrālā banka paaugstinājusi arī savas ekonomikas izaugsmes prognozes.

Tādējādi izskatās, ka mārciņa ir saņēmusi labu bāzi vērtības kāpumam, piebilst A. Lāriņš.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tirgus dalībnieku uzmanības centrā visu pagājušo mēnesi turpināja būt ar Brexit saistītie jautājumi. Tas nozīmējis, ka oktobra skatījumā britu sterliņu mārciņa tās cenas izmaiņu ziņā bijusi viena no «sliktākajām» pasaules valūtām, liecina Bloomberg apkopotie dati, otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Piemēram, mārciņas cena ASV dolāros oktobrī saruka par 6% un paslīdēja zem 1,22 ASV dolāru līmeņa. Savukārt eiro cenai mārciņās izdevās palielināties par 4%, un drīzumā liels brīnums var nebūt situācija, kad Eiropas kopējās valūtas vērtība atrodas virs 90 pensu līmeņa.

Pašlaik tirgus dalībnieki daudz spekulē, ka Apvienotā Karalistes attiecības ar Eiropas Savienību tiks sarautas straujāk (britu pieeja vienotajam Eiropas tirgum tiks ziedota lielākas imigrācijas kontroles labā), un līdz ar šādu situāciju mārciņu iegāde daudziem liekas visai nepievilcīgs pasākums. Ja būs vērojams tā saucamais «Hard Brexit» scenārijs, tad potenciāli lielāki izaicinājumi varētu gaidīt arī britu ekonomiku, un neskaidrība par nākotni aug.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iespējams, pēc gada jau tiks apspriesta situācija, kad par vienu ASV dolāru var nopirkt vairāk nekā vienu britu sterliņu mārciņu.

Eiro un ASV dolāra paritāti šogad jau sagaidījuši esam. Tiesa gan, no lielajām valūtām kādu šādu paritāšu stāsts ar to var arī nebeigties. Tirgus dalībnieki nu sākuši zīmēt tādu situāciju, ka arī britu sterliņu mārciņas cena kādā brīdī noslīd līdz vienam ASV dolāram.

Straujš mārciņas cenas gāziens tās attiecībās ar ASV dolāru turpinās jau kopš 2021. gada vēlīnā pavasara. Tad par vienu mārciņu varēja dabūt aptuveni 1,42 ASV dolārus. Attiecīgi šī septembra pirmajā pusē tie bija vairs tikai 1,15 ASV dolāri. Šāda valūtu vērtību izmaiņa daļēji rāda to, ko cilvēku masa domā par viena vai otra reģiona ekonomikas izredzēm. Mārciņas ziņā visai interesants varētu būt tas cenas līmenis, pie kura daudzi ir noenkurojuši savus pieņēmumus par daudzmaz normālu tās cenu. Iespējams, ir tā, ka jau ļoti ierasts ir tas, ka mārciņa ir spēcīga valūta.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Lielbritānijas mārciņa sasniegusi divu gadu augstāko līmeni

Žanete Hāka, 10.12.2013

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mārciņa divu gadu augstākajā līmenī; Lielbritānijas mārciņas vērtība pret dolāru pieaugusi līdz vairāk nekā divu gadu augstākajam līmenim pēc tam, kad jaunākie dati liecināja, ka mājokļu cenas pieaugušas līdz vairāk nekā desmit gadu augstākajam līmenim, raksta Bloomberg.

Mārciņa sasniedza 1,6466 dolāru atzīmi, kas ir augstākais līmenis kopš 2011. gada augusta.

Pēdējo sešu mēnešu laikā mārciņas vērtība ir pakāpusies par 5,8%, kas ir labākais rezultāts starp desmit attīstīto valstu valūtām.

Lielbritānija pēdējo mēnešu laikā uzrāda labākus rezultātus nekā citas ES valstis, tomēr Anglijas Bankas vadītājs Marks Karnijs uzsvēris, ka ekonomikas atveseļošanās procesam jānotiek vēl kādu laiku, lai tā būtu pietiekami spēcīga, lai izturētu augstākas procentu likmes.

Viņš norādījis, ka Lielbritānijas centrālās bankas politika ir bijusi efektīva, turot zemas īstermiņa procentu likmes un stimulējot ekonomiku.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Mārciņa ir labās pozīcijās, lai sasniegtu jaunas cenu virsotnes

Žanete Hāka, 31.07.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiro šonedēļ mēģināja atgriezties zem 0,70 mārciņu atzīmes, informē SEB bankas valūtu eksperts Andris Lāriņš.

Mārciņai atbalstu deva otrā ceturkšņa Lielbritānijas ekonomikas dati. Ceturkšņa laikā reģistrēts 0,7% pieaugums, bet gada laikā - 2,6%. Lai arī mēneša beigās mārciņas pozīcijas nedaudz pavājinājās, kopumā mārciņa ir labās pozīcijās, lai sasniegtu jaunas cenu virsotnes, uzskata eksperts.

Laba ekonomikas veselība aktualizē diskusijas par mārciņas procentu likmju paaugstinājuma tuvošanos.

Ja fanošana par mārciņas procentu likmju paaugstināšanu pastiprināsies, tad eiro varētu nokļūt zem pēdējo reizi 2007. gada oktobrī redzētās 0,69 mārciņu atzīmes (pirms 2 nedēļām tam pietrūka 0,003 mārciņas).

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pašmāju un Briseles spiediens pēc lielākas skaidrības par aiziešanu no ES solās nest augļus, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Britu mārciņa, kas šogad ir viena no nestabilākajām valūtu tirgū, no vērtības zemākajiem punktiem oktobrī visai konsekventi rāpjas augšup. Iemesli ir vairāki, bet praktiski visi saistīti ar mājieniem, ka drīz sekos precīzāki valdības plāni par Brexit un ka šis process nenozīmēs attiecību spēju saraušanu. Valūtu tirgus analītiķi spriež, ka mārciņas svārstīgums paredzami atgriezīsies janvārī, kad Augstākajai tiesai ir jāpaziņo lēmums, vai Brexit ir vai nav iespējams, apejot tā apspriešanu un apstiprinājumu parlamentā.

Sabiedriskā gaisotne ap gaidāmo spriedumu (proti, tā pārsūdzību no valdības puses; spriedums pats ir prasītājiem labvēlīgs) ir nokaitēta, un viena no prasības ierosinātājām, investīciju menedžere Džīna Millere ir saņēmusi nāves draudus un bijusi spiesta personīgās drošības vajadzībām iztērēt dažus desmitus tūkst. mārciņu. Premjere Terēza Meja tikmēr paliek nelokāma savā apņēmībā par Brexit, lai ko tas arī nozīmētu. Tāda politiskā griba ir redzama pat premjeres oficiālās rezidences interjerā, ievērojis laikraksts Financial Times. No priekšgājēja Deivida Kemerona tur nav palicis nekā, ieskaitot bildes pie sienām, un vienīgais attēls, kas karājas rezidences uzgaidāmajā telpā, ir uzruna, ko T. Meja teica 13. jūlijā pie Dauningstrītas 10 durvīm jau kā premjere. Viņas īsā kandidēšanas kampaņa ir ietverama nu jau slavenajos vārdos, ka «Brexit nozīmē Brexit, un mēs to pataisīsim par veiksmi».

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

Britu mārciņas vērtība nestabila pirms Breksita balsojuma, biržu indeksi pieaug

LETA--AFP, 12.03.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Britu mārciņas vērtība pirmdien bija nestabila pirms otrdien gaidāma parlamenta balsojuma par «Breksita» vienošanos, bet pasaules biržu indeksi pieauga.

Volstrītas indeksi izbeidza piecas dienas ilgušu kritumu, lai gan tirdzniecības sesijas sākumā krasi samazinājās «Boeing» akcijas cena, reaģējot uz aviokompānijas «Ethiopian Airlines» lidmašīnas «Boeing 737 8 MAX» katastrofu Etiopijā, kurā svētdien gāja bojā visi 157 cilvēki šajā lidmašīnā.

Lielbritānijas parlaments gatavojas otrdien atkārtoti balsot par premjerministres Terēzas Mejas panākto «Breksita» vienošanos, kuru deputāti ar lielu balsu vairākumu janvārī noraidīja.

«Mēs esam 24 stundas pirms Mejai nozīmīgā Breksita balsojuma, un tiek baumots, ka [viņa] varētu zaudēt šo balsojumu ar lielāku pārsvaru nekā iepriekšējo,» sacīja «Oanda» analītiķis Dīns Poplvels. «Kā bija gaidāms, sterliņu mārciņa turpina būt nestabila.»

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Ar quattro pār inflāciju

Andris Lāriņš, SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs, 03.11.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

ASV FRS vadība 2.novembrī kārtējo reizi paaugstināja ASV dolāra bāzes procentu likmi. Jaunais bāzes procentu likmju koridors ir 3,75%-4,00% (grafikos bieži attēlo koridora augšējo atzīmi).

Vienlaicīgi ASV FRS turpinās savu aktīvu mazināšanu. Vēl martā ASV FRS aktīvi bija pārsnieguši 8,96 triljonus ASV dolāru, bet līdz oktobrim aktīvi jau samazināti par vairāk nekā 242 miljardiem dolāru.

Globālā ietekme

ASV dolāram šobrīd vērojams straujākais procentu likmju kāpums kopš septiņdesmito gadu beigām. Tas nevar neatstāt būtiskas sekas uz globālo finanšu tirgu. Pēc BIS (Bank for International Settlements) šī gada otrā ceturkšņa datiem parāds ASV dolāros ārpus ASV pārsniedz 13 triljonus dolāru, bet ASV iedzīvotāji, uzņēmumi un valdības institūcijas aizņēmušās 66,8 triljonus dolāru. 75 bāzes punktu paaugstinājums šādam dolāru kredītu apjomam procentu izmaksas pasaulē sadārdzina par aptuveni 50 miljardiem dolāru mēnesī (vairāk nekā 8 miljardi ārpus ASV un ap 42 miljardiem dolāru ASV). Protams, viss parāds netiek pārfinansēts vienā dienā un procentu likmju paaugstināšanas ietekme uz tirgu pilnā apmērā būs jūtama tikai vairāku mēnešu laikā. Svarīgi atzīmēt, ka pie parāda apkalpošanas izmaksu pieauguma ārpus ASV vēl jāpieskaita klāt ASV dolāra vērtības kāpums. ASV dolāra indekss šogad kāpis par vairāk nekā 17%. Šo indeksu rēķina kā dolāra vērtības izmaiņas pret valūtu grozu kurā ietilpst eiro (58%), Japānas jena (14%), britu mārciņa (12%), Kanādas dolārs (9%), Zviedrijas krona (4%) un Šveices franks (4%).

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lielbritānija 2017. gadā ieviesīs jaunu vienas mārciņas monētu, lai mazinātu viltošanas iespējamību, raksta Bloomberg.

Jaunu dizainu nolemts ieviest, jo pašreizējo modeli iecienījuši viltotāji, izplatot tirgū miljoniem viltojumu.

Jaunās mārciņas pamatā būs 12 stūru 3 peniju modelis, kas tika ieviests apgrozībā 1937. gadā, bet no apgrozības izņemts 1971. gadā. Tādējādi tā būs viena no visdrošākajām monētām pasaulē, norāda Londonas Valsts kase. Patlaban viena mārciņa maksā 1,66 ASV dolārus.

Pēdējo divu gadu laikā ik gadu apgrozības tiek izņemti vairāk nekā divi miljoni viltotu vienas mārciņas monētu, liecina Karaliskās kaltuves dati.

Vienā monētas pusē būs Karaliene Elizabete II, bet par to, kas būs otrā pusē, tiks rīkots publisks konkurss, informē Valsts kase.

Komentāri

Pievienot komentāru
Viedokļi

Viedoklis: Devalvācija Ķīnā veicinās juaņas ietekmi pasaulē vai vispārēju haosu

Džons Hārdijs (John J. Hardy), starptautiskās tiešsaistes investīciju bankas Saxo Bank valūtu stratēģijas vadītājs, 12.08.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ķīnas Centrālās bankas lēmums devalvēt nacionālo valūtu izsaucis plašu rezonansi globālajos valūtu un aktīvu tirgos. Šis solis var gan nostrādāt par labu Ķīnai un palīdzēt juaņai nokļūt pasaules galveno rezervju valūtu pulciņā, gan izraisīt vispārēju haosu.

Ķīnas Centrālā banka šonedēļ devalvēja Ķīnas nacionālo valūtu juaņu par teju 2%, kam sekoja atkārtota vērtības pazemināšana par 1,62%, kā arī paziņoja par ievērojamu valūtas kursa režīma liberalizāciju. Ikdienas valūtas kursa noteikšanas metodoloģijā tika viestas būtiskas izmaiņas, paredzot tirgus noteiktas svārstības. Lai gan teorētiski šis ir brīvi peldošs valūtas kurss ar svārstību koridoru, tā darbība realitātē mēdz būt pilnīgi atšķirīga. Skatīsimies, cik brīvi Centrālā banka ļaus valūtas kursam svārstīties katru stundu un katru dienu.

Vienlaikus Ķīnas Centrālās bankas spertais devalvācijas solis rada vairākus jautājumus: kāpēc, kāpēc tieši tagad un ko tas turpmāk nozīmēs tirgiem un globālajai ekonomikai? Jāizceļ divus iemeslus, no kuriem pirmais - Ķīna jau sen strādā pie valūtas kursa politikas liberalizācijas ar mērķi paplašināt juaņas izmantošanu globālajos finanšu darījumos ar tirdzniecības partneriem. Ķīna juaņas iekļaušanu Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) starptautiskajā atsauču valūtu grozā uzskata par stūrakmeni turpmākam progresam attiecībā uz plašāku juaņas izmantošanu un papildu finanšu un politisko varu, ko tā varētu nest.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Eksperts: Pirmais ceturksnis valūtu tirgū būs riskants karuselis

Žanete Hāka, 18.01.2017

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No spraigiem pieņēmumiem par ASV politikas veidošanos prezidenta Trampa vadībā līdz Eiropas Savienības eksistenciālajiem jautājumiem saspringtajā Eiropas vēlēšanu kalendārā – valūtas darījumu veicējiem ir daudz steidzamu jautājumu, ko apsvērt attiecībā uz gaidāmo gadu, informē Saxo Bank valūtu stratēģijas vadītājs Džons Hārdijs.

USD vērtības prognozētājiem ir pienākuši grūti laiki, jo 2017. gada ieskaņā ASV dolārs kļūst salīdzinoši dārgs, dolāra indeksam pat sasniedzot jaunu augstāko līmeni pēdējo 13 gadu laikā. Īsumā, jauna stimula gaidās paaugstinājušās procentu likmes un Federālo rezervju sistēmas likmju kāpumi ātri pielāgosies jebkurai tautsaimniecības izaugsmei un galu galā arī apgrūtinās kredītus un palēninās visas iesāktās darbības. Neskaidrais faktors šajā situācijā ir laiks – vai jau pirmajā ceturksnī būs manāma traucēkļu veidošanās, vai arī mēs nepietiekami novērtējam šā cikla spēju paplašināties uzticības atjaunošanās rezultātā? Tirgotājiem kā vienmēr būs jāsaglabā modrība.

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

Britu mārciņas vērtība krītas Breksita saspīlējuma dēļ, biržu indeksi pārsvarā kāpj

LETA/AFP, 13.03.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Britu mārciņas vērtība otrdien kritās, ko noteica saspīlējums jautājumā par «Breksita» vienošanos, bet ASV un Eiropas pasaules biržu indeksi lielākoties pieauga.

Lielbritānijas parlaments otrdienas vakarā atkārtoti noraidīja premjerministres Terēzas Mejas panākto «Breksita» vienošanos.

Britu mārciņas vērtība pirms tam otrdien kritās, kad valdības augstākais tieslietu padomnieks Džefrijs Kokss paziņoja, ka Mejas pirmdien panāktas «Breksita» vienošanās izmaiņas nav mainījušas juridisko risku, ka Lielbritānija «uz nenoteiktu laiku un nebrīvprātīgi» iestrēgtu tā sauktajā pagaidu risinājumā Īrijas robežas jautājumā.

«Sterliņu mārciņa strauji kritās pēc Koksa paziņojuma,» sacīja «ThinkMarkets» analītiķis Naīms Aslams.

«Viņa viedoklis bija vissvarīgākais; tagad, kad viņš licis saprast, ka jaunākais darījums ir maznozīmīgs, durvis ir plati atvērtas sterliņu mārciņas kritumam.»

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Mārciņas cena pakāpusies uz eiro vājuma rēķina

Žanete Hāka, 21.03.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Neskatoties uz ekonomikas izaugsmes prognožu paaugstināšanu, Lielbritānijas valdība turpina taupības politiku, kas bremzē mārciņas cenas izaugsmes iespējas, norāda SEB bankas eksperts Andris Lāriņš.

Tomēr mārciņas cena šonedēļ pakāpās uz eiro vājuma rēķina. Pēc dolāra procentu likmju nākotnes prognožu korekcijas iepriekšējo nedēļu eiro cenas kāpums ir aprāvies un eiro nonāca zaudētājos vairākās frontēs.

Patlaban mārciņa turas ap 0,835 eiro līmeni.

Šonedēļ publicētie dati parādīja, ka bezdarba līmenis Lielbritānijā janvārī saglabājies 7,2% līmenī, bet tirdzniecības bilance pasliktinājusies līdz 9,79 miljardiem mārciņu. Nākošnedēļ tirgus pievērsīs uzmanību mājokļu cenu datiem, inflācijas rādītājiem, oficiālajiem pagājušāgada pēdējā ceturkšņa IKP datiem un mazumtirdzniecības datiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Mārciņa - Lielbritānijas un ES attiecību ķīlniece

Žanete Hāka, 19.02.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lielbritānijā šī nedēļa bija samērā piepildīta ar ekonomikas datiem, jaunākajā valūtas tirgus apskatā norāda SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

Janvārī gada inflācija pakāpās līdz 0,3%, bet mēneša inflācija pazeminājās uz mīnus 0,8%.

Bezdarba līmenis pakāpies līdz 5,1%. Mazumtirdzniecības apjomi pēc janvāra datiem mēneša laikā pieaugusi par 2,3%, bet gada laikā - par 5,2%, kas ir augstāki rādītāji nekā tika gaidīts.

Nākošnedēļ tiks publicēti koriģētie IKP dati, saka eksperts.

Pozitīvie mazumtirdzniecības un valsts sektora parāda dati nedēļas beigās nespēja uzmundrināt mārciņu. Mārciņa joprojām ir Lielbritānijas un ES attiecību ķīlniece, kas šonedēļ eiro vērtību pārsvarā turēja starp 0,77 un 0,78 mārciņu atzīmēm.

Komentāri

Pievienot komentāru
Investors

Mārciņas vērtība pieaug līdz deviņu mēnešu augstākajam līmenim

Žanete Hāka, 14.03.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mārciņas vērtība, reaģējot uz Lielbritānijas parlamenta balsojumu, ceturtdien pieauga, sasniedzot augstāko līmeni kopš pērnā gada jūnija, liecina tirgus dati.

Mārciņas vērtība ceturtdien palielinājās līdz 1,338 dolāriem, salīdzinot ar 1,3064 dolāriem trešdien.

«Šis ir liels ieguvums mārciņai – balsojums, izvēloties racionālus ekonomiskus apsvērumus, nevis politiku, un tādējādi samazinot riska prēmiju,» norāda Arkera analītiķis Virajs Patels.

Pēdējā laikā, sekojot parlamenta balsojumiem un pārstāvju izteikumiem, mārciņa svārstījās starp zaudējumiem un ieguvumiem. «Šis ir nozīmīgs brīdis mārciņai. Ne vienmēr būs vērojams mārciņas pieaugums, taču šim lēmumam būtu jāsniedz spēcīgs atbalsts tālākam vērtības pieaugumam,» saka eksperts.

Komentāri

Pievienot komentāru