Vislabākais dzirkstošais vīns iznāk no baltajām ogām, rabarberiem, āboliem. Mājās darītu ābolu šampanieti galdā ceļ arī premjera rīkotajās vakariņās.
Galvenais pluss vīna darīšanā ir tieši radošais process, uzskata SIA Vīni.lv īpašnieks vīndaris Normunds Labrencis. Ar vīna darīšanu viņš nodarbojas jau apmēram deviņus gadus; kopš pagājušā gada, kad likumdošana beidzot izrādīja pretimnākšanu mājas vīna darītājiem, darbošanās kļuvusi nopietnāka.
Vīna darīšanai Normunds izmanto Latvijā audzētus ķiršus, ābolus, jāņogas, avenes, upenes, aronijas, pīlādžus, arī rabarberus. «Rabarberi ir it kā parasta lieta, taču rabarberu vīns ir augstu novērtēts pat tradicionālajās vīna zemēs, piemēram, Portugālē – kā laba alternatīva klasiskajam vīnogu vīnam,» stāsta vīndaris. Ļoti tuvs īstajam vīnogu vīnam esot arī balto jāņogu vīns. Klasisko vīnogu vīnu Normunds taisa maz – kopā šogad esot kādi 70 litri, ne vairāk. Galvenā problēma ir tajā, ka Latvijā nav attīstījusies vietējam klimatam piemērotu vīnogu šķirņu audzēšana, un vīna darīšanai piemērotas vīnogas sameklēt nav vienkārši.
Vīna tapšanas laiks aizņem vairākus mēnešus. Pirmā rūgšana siltākā laikā aizņem mēnesi, vēsākā – divus. Pēc tam vēl tam savus trīs – četrus mēnešus esot jānostāvas, un tad jau svaigais vīns esot gatavs. Vieglam gaišajam vīnam tas esot ideāls termiņš. Savukārt sarkanvīns – jo tas ilgāk nostāvas, jo labāk.
Līdz šim vislabāk vīndarim izdevies ķiršu portvīns. Šo dzērienu novērtējuši visi, to saviem viesiem labprāt iepērk arī Mārtiņa Rītiņa restorāns Vincents. Vīndara sortimentā ir arī dzirkstošie vīni – īpaši ar to, ka raudzēti pudelē atbilstoši labākajām dzirkstošo vīnu un šampanieša darītāju tradīcijām. «Tā ir klasiskā dzirkstošā vīna darīšanas metode, kad gāze veidojas pašā pudelē, nevis tā, ka to vienkārši «piešauj» pie aparāta un salaiž iekšā burbuļus – tā dara ar limonādēm, tā top arī visi lētie divu latu šampanieši. Klasisko dzirkstošo vīnu var atpazīt pēc augstākas cenas, tam ir cita vērtība un cita garša,» stāsta Normunds.