Šodien, 20.martā valdība apstiprināja Labklājības ministrijas izstrādātās prasības pusceļa mājas pakalpojuma sniedzējiem.
Tās paredz grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Prasības sociālo pakalpojumu sniedzējiem.
Izstrādātās prasības norāda kārtību, kādā tiek realizēta sociālā rehabilitācija pusceļa mājās. Noteikts, ka tajās strādā sociālie darbinieki, sociālie rehabilitētāji vai sociālie aprūpētāji. Tāpat norādīts, kādam jābūt pusceļa māju iedzīves nodrošinājumam, kā arī kādas ir tās sadzīves un pašaprūpes iemaņas un to apjoms, kas cilvēkiem jāapgūst.
Prasības nosaka arī nepieciešamību izstrādāt katra cilvēka sociālās rehabilitācijas plānu, kā arī, izbeidzot sociālās rehabilitācijas kursu, sagatavot kopsavilkumu par šī plāna izpildes gaitu un atzinumu par cilvēka piemērotību patstāvīgai dzīvei vai dzīvei grupu mājā (dzīvoklī). Tāpat noteikta arī nepieciešamā dokumentācija.
Pusceļa mājā cilvēki ar garīgās attīstības traucējumiem var iemācīties sadzīvē nepieciešamās iemaņas - kā gatavot, ēst, mazgāt veļu, apkopt sevi - lietas, par kurām pašiem nebija jāgādā, dzīvojot aprūpes centrā. Tajās ir arī speciālas darbnīcas, kurās var apgūt arī darba iemaņas, piemēram, šuvēja, kurpnieka un pavāra palīga amatā. Uzturēšanās pusceļa mājā ir pārejas un adaptācijas posms tiem cilvēkiem, kuri šobrīd uzturas specializētajos sociālās aprūpes centros (SAC), taču var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi arī ārpus to sienām, nepieciešamos pakalpojumus saņemot dienas centros u.c. pašvaldību iestādēs, līdzīgi kā tas ir daudzviet citur pasaulē.
Kad cilvēks būs gatavs patstāvīgai dzīvei, viņš pārcelsies uz grupu dzīvokli vai māju, kur kopā ar citiem bijušajiem aprūpes centra klientiem sāksies viņa jaunā dzīve.
Grozījumos arī konkretizētas prasības sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniedzējiem, kas sniedz pakalpojumus redzes un dzirdes invalīdiem. Tāpat papildinātas noteiktās prasības cilvēku tirdzniecības upuru sociālās rehabilitācijas sniedzējiem, no psihoaktīvām vielām atkarīgu personu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniedzējiem un profesionālās rehabilitācijas pakalpojumu sniedzējiem.
Prasības pamatā attiecas uz sniedzamajiem aprūpes pakalpojumiem, rehabilitācijas speciālistiem un telpām.
Šobrīd darbojas arī trīs pusceļa mājas - Jelgavā (pie Sociālās aprūpes centra (SAC) Jelgava), Kalupē (SAC Kalupe Daugavpils rajonā) un Rūjā (SAC Rūja Jeru pagastā Valmieras rajonā) , kurās prasmes patstāvīgai dzīvei apgūst 60-70 cilvēki. Šogad darbu sāks vēl trīs pusceļa mājas - Grobiņas pagastā Liepājas rajonā (pie SAC Iļģi), Ropažos un Allažos (pie SAC Ropaži un Allaži Rīgas rajonā).
Tādējādi gada beigās pusceļa mājas būs katrā Latvijas reģionā. To izveidi un aprīkošanu finansē Eiropas reģionālās attīstības fonds, valsts un pašvaldības.
Informāciju sagatavoja:
Lelde Rāfelde, Komunikācijas departamenta direktore, 7021666, 26136160, [email protected]
Ilze Boluža, sabiedrisko attiecību speciāliste, 7021665, 26186178, [email protected]