Ražošana

Papildināta - Lauksaimnieki vērtē EK kļūdas atzīšanu kā «pozitīvu žestu»; lielu ieguvumu gan nebūs

Sandra Dieziņa, Gunta Kursiša, 29.10.2013

Foto: SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas lauksaimnieki Eiropas Komisijas (EK) pieļauto kļūdu aprēķinos par tiešā atbalsta apjomiem un apjomiem 21 eirocenta apmērā vērtē kā pozitīvu žestu, tomēr vērā ņemamu ieguvumu no tā zemnieki nejutīs, Db.lv pauda Latvijas Sēklaudzētāju asociācijas priekšsēdētāja Sanita Zute. Zemnieku Saeimas pārstāvji pauda, ka jebkurā gadījumā, vai tie būtu 196 vai 195,79 euro/ha, 2019. gadā Latvijas lauksaimnieki šādas summas nesaņems.

[Papildināta ar Zemnieku Saeimas komentāru]

Arī Latvijas Augļkopju asociācijas vadītāja Māra Rudzāte uzskata, ka 21 eirocenta par hektāru izmaiņas būtiskus uzlabojumus nedos.

Saskaņā ar 7. un 8. februāra Eiropadomes lēmumu Latvijai, Lietuvai, Igaunijai un Rumānijai 2019. gadā būtu jāsaņem atbalsta maksājumi lauksaimniekiem precīzi 196 eiro (138 lati) par hektāru apmērā. Savukārt saskaņā ar iepriekš EK veiktajiem aprēķiniem Latvijai, Lietuvai, Igaunijai un Rumānijai 2019. gadā tiktu paredzēti tikai 195,79 eiro par hektāru. Tagad EK apliecina, ka savos aprēķinos pieļāvusi kļūdu - Zemkopības ministre Laimdota Straujuma no ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisāra Dačana Čološa ir saņēmusi vēstuli, kurā Eiropas Komisija apliecina, ka nepieciešams veikt precizējumus aprēķinos par ES Kopējās lauksaimniecības politikas tiešā atbalsta apjomiem un maksājumiem, kas pienākas Latvijai, Lietuvai, Igaunijai un Rumānijai.

«Jebkurā gadījumā izmaiņas «uz augšu» ir patīkamas, jo tās attiecināmas uz vairāku gadu ilgu periodu,» norādīja S. Zute.

«Latvijai pieejamie finanšu resursi pieaugs pakāpeniski, sasniedzot maksimumu tikai 2019. gadā. Jāatceras, ka no tiešmaksājumu aploksnes dalībvalstij ir jānodala nauda gan jaunajiem lauksaimniekiem 2% apmērā, gan mazo lauksaimnieku shēmai (pašlaik tiek lēsts 5% apmērā), gan atsevišķiem ar ražošanu saistītiem maksājumiem, tādējādi samazinot to apjomu, ko kā pamatmaksājumu saņems lauksaimnieks par katru ha. Rezultātā, par hektāru maksājums pieaugs ļoti pakāpeniski sākot no 97 euro/ha 2015.gadā un beidzot ar 152 euro/ha 2019.gadā. Tiesa, arī tas ir pie nosacījuma, ja pieteikto hektāru skaits paliek šī gada līmenī un ja tiek izpildītas prasības attiecībā uz tā dēvēto «zaļošanu» saimniecībā,» Db.lv norādīja Zemnieku Saeimas pārstāvji.

Eiropas Savienības tiešie maksājumi lauksaimniekiem 2014.gadā saruks par 4,001079%, uzsvēra Zemnieku Saeimas pārstāvji.

Db.lv jau rakstīja, ka, Zemkopības ministrijas speciālistiem atklājot kļūdaino aprēķinu, zemkopības ministre Laimdota Straujuma oktobra vidū nosūtīja vēstuli EK un ES Padomes prezidējošās valsts – Lietuvas – lauksaimniecības ministram, kurā aicināja veikt izmaiņas tiešo maksājumu neprecīzajos aprēķinos, lai pilnībā ieviestu Eiropadomes lēmumu.

Tagad, lai tiktu nodrošināta Eiropadomes lēmuma pilnīga ieviešana, EK ir apņēmusies precizēt savus aprēķinus un virzīt jautājuma izskatīšanai un apstiprināšanai š.g. 18. novembra ES lauksamniecības un zivsaimniecības ministru padomē.

Komentāri

Pievienot komentāru