Par ekskluzivitātes principa neievērošanu Forum Cinemas no repertuāra izņem divas filmas 

Viens no lielākajiem kinoteātriem Latvijā «Forum Cinemas» pirms dažādām dienām no sava repertuāra izņēmis Andreja Ēķa režisēto komēdiju «Klases salidojums» un filmu studijas «Rija» jaunāko veikumu multfilmu «Lote un pazudušie pūķi».

Db.lv, 14.02.2019

Kadrs no Andreja Ēķa režisētās komēdijas «Klases salidojums»

Avots: Klases salidojums/Facebook

Filmu veidotāji par situāciju ir sašutuši, tikmēr kinoteātrī skaidro – šāds lēmums saistīts ar kino industrijā piekoptā ekskluzivitātes principa neievērošanu, tā trešdien informēja «LNT ziņas».

Komēdiju par 40 - gadnieku krīzi uz lielajiem ekrāniem visos kinoteātros plānots sākt rādīt šodien, 14. februārī. Tomēr filmas veidotājus pirms dažām dienām pārsteidza kinoteātra «Forum Cinemas» ziņa, ka tas Latvijā veidoto komēdiju «Klases salidojums» pēkšņi izņēmis no sava repertuāra, noņemot arī visus ar filmu saistītos informatīvos plakātus un pusceļā pārtraucot jau sākto biļešu tirdzniecību.

Filmas režisors Andrejs Ēķis par šo situāciju ir sašutis. «Es neesmu izmisis, varbūt tikai izbrīnīts un sašutis,» viņš atzina. Filmas producents Kristians Alhimionoks norāda, ka vēl nav saņēmis oficiālu skaidrojumu šādai pēkšņai kinoteātra rīcībai. «Mēs īsti nezinām, kas notiek. Mums nav sniegts nekāds paskaidrojums, bet katrā ziņā tas ļoti interesanti precedents Latvijā, es teiktu, nebijis,» atzina filmas producents. Tikmēr A.Ēķis īsti negrib ticēt, ka tā varētu būt cenzūra par labu ārvalstu kinolentēm. Otrs minējums - plaukstošajā Latvijas filmu industrijā saasinājusies cīņa par filmu izplatīšanu - arī «Klases salidojuma» izplatīšana vairs netika uzticēta «Forum Cinemas», bet citai kompānijai.

«Forum Cinemas» vadītājs Normunds Labrencis LNT Ziņām skaidroja, ka šāda situācija radās, jo, viņuprāt, pārkāpti kino industrijā sen labi zināmi darbības principi, ka sākotnēji filmu piedāvā ekskluzīvi tikai kinoteātriem, un filma netiekot iekļauta repertuārā, ja tā vispirms tiek piedāvāta izrādīšanai citās platformās. «Šāda situācija mums ir pirmo reizi. Līdz pat pēdējam brīdim meklējām risinājumu un kompromisu, tomēr to neizdevās panākt,» tā viņš, piebilstot, ka šī neesot vēršanas ne pret latviešu kino, ne filmu izplatītāju.

Multfilmas «Lote un pazudušie pūķi» producents Vilnis Kalnaellis pieļāva, ka kinoteātris pārtraucis sadarbību, jo multfilma pirms tam rādīta video platformās. Bet «Klases salidojuma» veidotāji atzina, ka filma jau tiek rādīta «Lattelecom» platformā «Shortcut», jo uzņēmums palīdzējis filmas veidošanas procesā. Par to, cik lieli zaudējumi filmas veidotājiem nodarīti saistībā ar atteikšanos to rādīt vienā no lielākajiem Latvijas kinoteātriem, pagaidām neesot aplēsti. Taču potenciālos zaudējumus «Platforma film» cer kompensēt ar filmas panākumiem citos kinoteātros, tam pamatu dodot arī filmas reklāmas video vairāk nekā 380 tūkstoši skatījumi.

Jaunākais izdevums