Finanses

Pasliktinājušies mājokļu kredītu nosacījumi

Žanete Hāka, 17.06.2019

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Finansējuma nosacījumi aizdevumiem mājsaimniecībām mājokļa iegādei 2019. gada 1. ceturksnī pasliktinājās, liecina Latvijas Bankas Makroekonomisko norišu pārskatā publicētā informācija.

Kredītiestādes pastiprināja kredītu standartus, kā arī paaugstināja pievienoto procentu likmi gan parastiem, gan riskantiem kredītiem mājsaimniecībām mājokļa iegādei. Eirozonas banku veiktās kreditēšanas apsekojumā signālu par stingrāku kredītu standartu piemērošanu aizdevumiem mājsaimniecībām mājokļa iegādei 2018. gada 4. ceturksnī deva viena no četrām aptaujātajām kredītiestādēm un 2019. gada 1. ceturksnī – divas.

Savukārt par pievienotās procentu likmes paaugstināšanu attiecīgajiem aizdevumiem 2018. gada 4. ceturksnī ziņoja trīs un 2019. gada 1. ceturksnī – divas no četrām aptaujātajām kredītiestādēm.

Kredītiestāžu norādītās kreditēšanas pārmaiņas atspoguļojās arī procentu likmju statistikas datos – kredītiem mājsaimniecībām mājokļa iegādei jauno darījumu eiro procentu likmes 2019. gada janvārī–aprīlī pieauga par 0,2 procentpunktiem (līdz 2,8%).

Procentu likmju kāpums saistīts galvenokārt ar kredītiestāžu bilances ierobežojumiem un finansējuma izmaksām, mazāk – ar kredītiestādes riska novērtējumu un pieļaujamo riska līmeni kredītiestādē. Minēto faktoru nozīme arī nākamajā pusgadā būs liela, tāpēc procentu likmes kredītiem mājsaimniecībām mājokļa iegādei, visticamāk, saglabāsies līdzšinējā līmenī vai pat pieaugs, prognozē Latvijas Bankas eksperti.

Komentāri

Pievienot komentāru