Latvenergo tiešie ieguldījumi vides aizsardzības pasākumos katru gadu pieaug. 2005. gadā tie sasniedza 3.84 milj. latu. Par šiem līdzekļiem stiprināti Daugavas krasti, atjaunoti zivju resursi, apsaimniekoti atkritumi, sakārtotas piesārņotās teritorijas un veikti ikgadējie vides aizsardzības pasākumi.
Zivju resursiem nodarītā zaudējuma kompensēšanai Latvenergo katru gadu iemaksā Latvijas zivju resursu aģentūrai gandrīz 400 000 latu. Tālāk šie līdzekļi tiek novirzīti Daugavas krastos esošo zivjaudzētavu atbalstam.
Latvenergo kopš 1998. gada finansē krastu nostiprināšanas darbus, ko veic Vides projekti, šajā laikā dažādos projektos ir ieguldīti 3,5 miljoni latu.
Līdzekļus Vides projektiem energokompānija piešķir, lai ierobežotu Daugavas HES ūdenskrātuvju krasta eroziju HES darbības ietekmes zonā un uzturētu drošā ekspluatācijas kārtībā Rīgas HES ūdenskrātuves un inženieraizsardzības būves. Vides projekti veic paredzēto darbu, nosaka vides sakārtošanas veidu un apjomu, aprēķina nepieciešamās izmaksas un saskaņo ar komisiju, kurā ir pārstāvji no Ekonomikas, Vides un Zemkopības ministrijas, Latvenergo un Rīgas, Ogres, Aizkraukles un Jēkabpils pašvaldībām. Šādu kārtību nosaka Ministru kabineta 1998. gada noteikumi Nr. 310.
Vides projektu pārstāvis Guntars Jansons 22. novembrī izbraukuma seminārā pa Daugavas krastu vides objektiem stāsta, ka "Krastu novrošanas rezultāti rāda, ka nepieciešams regulārs darbs gan vietās, kur krasti jau nostiprināti, gan tur, kur šādus darbus nepieciešams veikt. Pašvaldības šādiem projektiem naudu neatvēl, bet ir gadījumi, kad zemes īpašnieki paši saviem spēkiem veic krastu nostiprināšanu".
"Daugavas hidroelektrostacijas ir kļuvušas par upes neatņemamu sastāvdaļu un to darbības rezultātā ir stipri mainījies upes raksturs. Pateicoties veiktajiem pasākumiem ir izdevies ne tikai nodrošināt iedzīvotāju drošību un uzturēt drošā ekspluatācijas kārtībā HES-u hidrotehniskās būves, bet arī saglabāt vairākus kultūrvēsturiskus pieminekļus," atzina AS Latvenergo valdes loceklis Aigars Meļko.
Katru gadu tiek apsekoti agrāk nostiprinātie krastu posmi:
Lielvārdes parkā, Kokneses zviedru kapos, Kokneses pilsdrupās, Kokneses baznīcai, Daugmales pagastā pie pieminekļa "Gara spēkam un brīvībai", pie mājām "Līčupes" Daugmales pag., "Puļpāni" Sēlpils pag., "Priži" Krustpils pag., Pļaviņu pilsētas stāvkrastā, mājās "Madaras" Aizkraukles pag., "Veclīči" Daugmales pag. un Birzgales pag. saimniecības "Krūmiņi" apkārtnē.
Krastu deformēšanos ietekmē upes dabiskā izgraušana, ūdenskrātuves līmeņa svārstības un novērota arī cilvēku ietekme, piemēram, atpūtnieku un makšķernieku transporta ietekmējošā darbība.
Ņemot vērā apdraudējumu apdzīvotām un vēsturiskām vietām, jaunus krastu stiprināšanas projektus nepieciešams uzsākt Ķeguma pilsētas saimniecībai "Sudrabiņi" piegulošajā joslā, Lielvārdes pilsētas saimniecības "Smailītes" teritorijā un Lindes parkā Birzgales pagastā.
Tuvākajos 10 gados Vides projekta plānotie darbi šajā jomā varētu izmaksāt 800 - 900 tūkstošus latu katru gadu.
Kontaktinformācija:
Guntars Jansons, valsts SIA Vides projekti
projektu vadītājs
Andris Siksnis, AS Latvenergo
Komunikācijas un marketinga departamenta
Ārējās komunikācijas daļas vadītājs