Atpūta

Piektdienas intervija ar Microsoft Latvia vadītāju Ēriku Eglīti

Lelde Petrāne, 08.05.2015

Arī Amerikā ir Rīga

Foto: no personīgā arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Microsoft Latvia vadītājs Ēriks Eglītis. «Esmu Microsoft Latvia vadītājs. Tas nozīmē, ka pārstāvu uzņēmumu Latvijā un Latviju uzņēmumā, kuram 119 pasaules valstīs ir aptuveni 120 000 darbinieku, 640 000 sadarbības partneru un 1,4 miljardi Windows ierīču lietotāju. Latvijā uzņēmuma pārstāvniecība ir jau 15 gadus – aktīvi līdzdarbojamies IT nozares stiprināšanā sadarbībā ar mūsu vairāk nekā 500 partnerorganizācijām,» skaidro Ē. Eglītis.

Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Īsā atbilde: man patīk!

Nedaudz izvēršot: cilvēka mūžu veido nejaušību un apzinātu rīcību sakritības laikā un telpā. Kad 14 gadu vecumā ieguvu programmējamo kalkulatoru un pirmo programmēšanas pieredzi, nevarēju iedomāties, ka kādreiz vadīšu šāda mēroga uzņēmuma pārstāvniecību Latvijā. Tomēr visas manas apzinātās izvēles ir vijušās ap IT nozari, palaikam tajās iejaucoties arī kādai nejaušībai. Tomēr nejaušības neatnāktu, ja nebūtu līdzdalības nozares notikumos - ja gribi cerēt uz vinnestu, ir jānopērk loterijas biļete!

Microsoft sevī nes tās vērtības un misiju, kuru tam šūpulī ir ielikuši dibinātāji. Šīs vērtības un misija – palīdzēt cilvēkiem un organizācijām sasniegt vairāk – saskan ar manu pārliecību un aicinājumu. Tas pat lielu grūtību brīžos ļauj paskatīties uz tām caur citu prizmu un atgūt pārliecību par to, ka jebkuras grūtības ir pārejošas.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Latvija kopumā ir interesants fenomens – esam ārkārtīgi pašpietiekami un izturīgi. Tas, ko es saucu par «viensētnieka gēnu», acīmredzot ir ļāvis mums izdzīvot un pārdzīvot ļoti grūtus laikus – deportācijas, karus, okupācijas, invāzijas, impērijas. Mēs varam būt izkaisīti pa pasauli, bet esam praktiski neiznīcināmi.

Tai pašā laikā mums ir grūti apvienoties kaut kam ilgstošam, paliekošam, apvienot resursus kopīgiem mērķiem. Ceru, ka mums tomēr izdosies attīstīt arī savu sadarbības spēju un radošumu, un tai brīdī, kad Saule vairs neļaus cilvēcei pastāvēt uz šīs planētas, latvieši vēl būs, un jauns «Noasa šķirsts» mūs aizvedīs no šīs Saules sistēmas.

Latvijas IT nozarē gribētos redzēt spēcīgāku to daļu, par kuru (pārāk reti) lasām, piemēram, engadget.com. Mani patiešām iepriecina tie nozares pārstāvji - gan jauni, gan jau pietiekami pieredzējuši cilvēki, kuri domā pāri robežām, redz lietas plašākās kopsakarībās, pamana jaunās iespējas un nenobīstas no saviem sapņiem. Es ļoti ceru, ka mums Latvijā būs arvien vairāk šādu cilvēku un uzņēmumu.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Mani patiešām iepriecina Microsoft spēja gan ietekmēt globālos IT procesus, gan pielāgoties tiem procesiem, ko ietekmē citi. Mūsdienu pasaulē, kura praktiski nav iedomājama bez IT risinājumiem, kuras iņ un jaņ ir vispārēja mobilitāte un mākoņtehnoloģijas, kur valda nepārtrauktas pārmaiņas, Microsoft ir viens no tiem drošajiem balstiem, par kuru tu zini: tas nepazudīs, uz to varu paļauties. Priecājos, redzot, ka arī Latvijā esam viens no pārmaiņu flagmaņiem, piemēram, virzot produktīvas mobilitātes ideju – ar katru gadu arvien vairāk Latvijas uzņēmumu iesaistās mūsu aizsāktajā iniciatīvā – «Strādā jebkur!» dienā, kas šogad notiks 28. maijā.

Latvija ir tik maza, ka mums ir salīdzinoši grūtāk piesaistīt globālo kompāniju finansējumu sabiedriski nozīmīgiem projektiem, kāds bija, piemēram, publisko bibliotēku datorizācijas «Gaismas tīkla» projekts, jo jākonkurē ar lielo valstu iniciatīvām.

Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Noteikti - jā. Sociālie tīkli ir mūsdienu «daudzkanālu komunikācijas» realitāte, un mēs to nevaram ignorēt. Mums pat ir speciāli rīki, piemēram, Yammer, kuri dod iespēju uzņēmumiem risināt dilemmu: kā panākt cilvēku produktīvu iesaisti caur sociālo tīklu tehnoloģijām darba pienākumu veikšanā, tai pašā laikā neierobežojot darbinieka privātumu.

Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku?

Nenoliedzami – izjūtam grūtības piesaistīt kvalitatīvus darbiniekus, redzam, ar kādām grūtībām saskaras mūsu partneri, un – cik sarežģītās situācijās mēdz nonākt mūsu klienti kvalificētu kadru trūkuma dēļ. Tomēr mūsu speciālistu kvalitāte ir ļoti augsta – ne velti Accenture, Atea, Cabot, Cytek, First Data, Tele2, Tieto, un citi «IT-intensīvi» uzņēmumi Latvijā izvieto lielu daļu savu struktūrvienību.

Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā?

Ir jāpaskatās spogulī un jāatbild sev uz diviem jautājumiem: vai mana misija šai dzīves posmā ir «palīdzēt katram cilvēkam un uzņēmumam sasniegt vairāk»? Vai manas dzīves vērtības ir godīgums un integritāte, atklātība un cieņa pret citiem, lieli izaicinājumi, aizrautība, atbildība, paškritiskums? Ja atbilde ir «jā» – droši jāpiesakās, un agri vai vēlu atradīsies veids, kā pievienoties mūsu komandai.

Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Runājot par Latviju, mūsu tuvākais mērķis ir veicināt izpratni par mākoņtehnoloģiju sniegtajām iespējām produktivitātei biznesā, valsts pārvaldē un izglītībā.

Raugoties ilgtermiņā – gan uzņēmumam, gan man pašam personīgi ļoti svarīgi ir palīdzēt Latvijā izveidot tādu izglītības sistēmu un saturu, kas ļaus mums būt konkurētspējīgiem jaunajā digitālajā ekonomikā pasaules mērogā. Esmu pārliecināts, ka tas ir paveicams, ja mums visiem ir skaidrs mērķis un vēlēšanās to sasniegt.

Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Mana pirmā darba pieredze ir zināmā mērā kurioza – vēl vidusskolas laikā gribēju būt skaitļošanas operators, dabūju darbu veselības nozares skaitļošanas centrā, bet izrādījās, ka biju kļuvis nevis par skaitļošanas, bet par datu ievades operatoru. Ilgi tur nenoturējos..

Pirmā nopietnā darba pieredze bija Latvijas Universitātes skaitļošanas centrā – sāku programmēt gan uz personālajiem, gan lieldatoriem. Viens no interesantiem projektiņiem – uzprogrammēju tolaik populāro spēlīti «čūska» lieldatoram – tas bija diezgan sarežģīti, jo tehnoloģija ir kardināli atšķirīga, bet man vismaz bija interesants izaicinājums kursa darbam.

Ir gadījušās arī dažas «afēras» – īsu brīdi vedām datorus no Vācijas uz Maskavu pārdošanai – astoņdesmito - deviņdesmito gadu mijā, kooperatīvu ziedu laikos – tas bija tāds diezgan riskants projekts.

1991. gadā nonācu Software House Riga, tagadējā Exigen; pēc tam - dažādos amatos IBM Latvia, Lattelecom, Latvijas pastā, Samsung Electronics, līdz 2011. gadā kļuvu par Microsoft Latvia vadītāju.

Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Vārds Microsoft ir divu jēdzienu – microcomputer un software apvienojums, norādot uz kompānijas darbības virzienu – programmēšanu mikrodatoriem (mūsdienās tos sauc par personālajiem datoriem), un uzņēmuma logo arī ataino šo nosaukumu. Laika gaitā logo attīstījies, un šobrīd līdz ar vārdu Microsoft tas ietver arī operētājsistēmas Windows jeb «logu» elementus.

Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Īsti nekādu noslēpumu mums nav. Iespējams, ne visi zina, ka Microsoft Latvia dzimšanas diena ir 1.aprīlī – joku dienā :) !

Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Latvijā ir vairākas lietas, pie kurām tiek strādāts jau gadiem, kas attīstās pareizā virzienā, bet tiek ieviestas ļoti lēnām, piemēram, oficiālā elektroniskā adrese. Mans novēlējums būtu ar šādām lietām virzīties uz priekšu drusku ātrāk.

Ir paveikts pietiekami liels darbs ilgtermiņa mērķu apzināšanā un nospraušanā, bet pagaidām vēl nav panākts sistemātiskums šo ilgtermiņa mērķu sasniegšanas realizācijā. Piemēram, Nacionālais attīstības plāns izveidots ir, bet šķiet, ka tas nekalpo par mērauklu, pret ko novērtēt aktuālos lēmumus mūsu likumdošanā.

Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Biju ļoti iespaidots par mūsu pašu Airdog puišu panākumiem – kā viņi spēja izveidot produktu, nopozicionēt, piesaistīt finansējumu, izmantojot crowdsourcing metodi, kaut gan šajā nišā ir ļoti asa konkurence!

Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Ēšana man īsti nerūp, bet svarīga būtu laba sabiedrība. Ja atļauts pasapņot pāri visām robežām, tad ideāla kompānija būtu tādi ļaudis kā Bils Geitss, Stīvs Džobss, Alberts Einšteins, Gandijs – izcilas personības, kas katrs savā jomā sasniedzis neiedomājami daudz.

Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Mani ļoti uzrunājusi Hermaņa Heses Sidharta, kas stāsta par personības attīstību kā nebeidzamu procesu. Svarīgākais laikam ir tas, nevis, cik daudz tu uzzini vai izlasi, bet kādus secinājumus izdari no iegūtās informācijas, kā to spēj izmantot. Man patīk lēnām, bet pamatīgi apgūt jaunus konceptus, līdz tie patiešām kļūst par ieradumiem un domāšanas veidu. Piemēram, esmu izlasījis vairākus desmitus grāmatu par biznesa vadības labāko praksi, bet neviena no tām atsevišķi nav veidojusi kopīgo priekšstatu par to, kā pareizi vadīt uzņēmumu. Tikai, savienojot personīgo pieredzi ar daudzu autoru domām, var nonākt pie tā modeļa, kas ir vispiemērotākais pašam, un apzināties tās jomas, kuras vēl joprojām jāturpina attīstīt.

Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Man patīk golfs. Lai labi spēlētu golfu, tev ir jābūt labā fiziskā un mentālā formā. Katrs sitiens ir mazs sprintiņš, kurā tu ieguldies visā pilnībā, bet spēle kopumā izvēršas kārtīgā maratonā. Golfs pulcē cilvēkus, kuriem šāda pieeja ir saistoša, un ir ļāvis man iepazīties ar daudziem ļoti interesantiem cilvēkiem.

Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Loterijās neesmu piedalījies, tāpēc grūti iedomāties šādu situāciju. Droši vien noziedotu labdarībai vai ieguldītu kādā attīstības projektā.

Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Interesants kuriozs gadījās tolaik, kad strādāju Software House Riga. Tolaik taisījām vienus no pirmajiem web serveriem Latvijā. Lai internets strādātu un lietotājiem nebūtu jāizmanto garas un sarežģītas IP adreses, ir izveidots īpašs domēna vārdu serviss, kas «iztulko» IP adreses vienkāršos formulējumos – piemēram, Microsoft.com vai Draugiem.lv. Domēna vārdu servisa sistēma ir stingri hierarhiski organizēta, lai pasaules interneta tīklā neieviestos haoss. Mēs, veidojot savu domēna vārdu servisu, kļūdaini piešķīrām tam globālu atbildības zonu, un tas, vienkārši sakot, sāka «uzurpēt varu» šajā stingrajā hierarhijā. Beidzās ar to, ka saņēmām brīdinājuma zvanu no atbildīgās organizācijas pašā Amerikā tūlīt pārtraukt šādu destruktīvu darbību, vai arī mūsu domēna vārdu serviss tiks pilnībā bloķēts, un mācību – rūpīgāk iedziļināties tajā, ko dari.

Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Sapņot lielus sapņus, nebaidīties izkāpt no komforta zonas. Un neaizmirst brīdi pa brīdim paskatīties uz sevi no malas. Tad izdosies panākt ļoti daudz!

Komentāri

Pievienot komentāru