Plastmasas maisiņu maksa var vairot to patēriņu 

No 2019. gada 1. janvāra tirdzniecības vietās bez maksas plastmasas maisiņus patērētājiem neizsniegs, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus. Rezultātā šo maisiņu patēriņš varētu ievērojami pieaugt

Māris Ķirsons, 12.09.2018

Foto: Evija Trifanova/LETA

Tik paradoksālu situāciju rāda Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde, kurā tika vētīti grozījumi Iepakojuma likumā.

Maisiņi, kuru materiāla biezums nesasniedz 15 mikronus, arī turpmāk tirdzniecības vietās būs pieejami bez maksas.

Jāatgādina, ka izmaiņas sagatavotas, lai ierobežotu vienreizlietojamo plastmasas maisiņu pieejamību tirdzniecības vietās, tiem piemērojot maksu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotajā anotācijā norādīts uz pētījumu, kurā konstatēts, ka kopējais svars un daudzums plastmasas iepirkumu maisiņiem, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003 kilogramus, 2015. gadā, salīdzinot ar 2010. gadu, ir palielinājies par 57%. Savukārt maisiņu, kuru viena maisiņa svars ir lielāks par 0,003 kilogramiem, lietošana ir palielinājusies par 35% šajā periodā.

Likumprojektā ietvertais ierobežojums attiecināms uz visu veidu plastmasas iepirkumu maisiņiem neatkarīgi no to materiāla biezuma. Kā izņēmumu plānots noteikt tikai ļoti vieglās plastmasas maisiņus, kuri nepieciešami higiēnas nolūkos vai paredzēti vaļējas pārtikas iepakošanai, lai novērstu pārtikas izšķērdēšanu. Maisiņi, kuru materiāla biezums nesasniedz 15 mikronus, arī turpmāk tirdzniecības vietās būs pieejami bez maksas.

«Vai tante, atnākot uz veiklu pēc kartupeļiem ar savu maisiņu un tajā ielasot vajadzīgo vienu kilogramu produkta, tos izbērs pie kases un pēc tam atkal savāks savā maisiņā, ja masiņi produkiem būs par maksu?» Saeimas deputāts Ivars Zariņš vēlējās praktiski zināt, kā darbosies iecerētā kārtība. Savukārt klātesošo speciālistu atbilde pārsteidza ne tikai jautātāju, bet arī citus klātesošos. Proti, bezmaksas plastmasas maisiņi jau būs tāpat, kā tie ir pašlaik, tikai plānāki un kilograma vietā varēšot tajos ievietot vien pusi kilograma. «Tas nozīmē, ka tantei viena kilograma kartupeļu iegādei pašlaik viena maisiņa vietā vajadzēs divus, bet tas nozīmē, ka no vārdiem par zaļāku vidi un mazāk plastmasas maisiņu iegūsim pilnīgi pretējo – kaut arī plānāku, bet plastmasas maisiņu daudzums būs lielāks,» secināja I. Zariņš.

Visu rakstu Plastmasas maisiņu maksa var vairot to patēriņu lasiet 12. septembra laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums