Nākamgad naftas cena saruks līdz 80 dolāriem par barelu, Vācijā iestāsies recesija un Francijas akciju indekss saruks par vismaz 40%, liecina investīciju bankas Saxo Bank ikgadējais šokējošo prognožu top 10.
Tiesa gan, iespējamība, ka kāda no šīm prognozēm piepildīsies, ir visai niecīga, raksta prnewswire.com.
«Šīs nav pesimistiskas prognozes,» norāda Saxo Bank galvenais ekonomists Stīns Jākobsens, uzsverot, ka banka apraksta kritiskus notikumus, kas var novest pie izmaiņām, un, cerams, šīs izmaiņas būs labas. Kopumā, skatoties uz vēsturi, visas izmaiņas, vai sliktas vai labas, tiek veiktas pēckrīzes brīžos pēc tam, kad iepriekšējais veids, kā tiek vadīti procesi, vairs neder.
Tās gan nav Saxo Bank oficiālās 2014. gada prognozes, bet drīzāk potenciālo risku izvērtējums, lai sagatavotu investorus sliktākajam iespējamam scenārijam, veicot ieguldījumus.
Šokējošās prognozes skaties augstāk - mūsu ērti pārlūkojamajā galerijā!
#1/10
1. ES bagātību nodoklis vēsta par atgriešanos Padomju laiku stila ekonomikā.
Satraucoties par deflācijas un nepietiekamas izaugsmes risku, Eiropas Komisija plāno ieviest nodokli ikvienam, kuru uzkrājumi pārsniedz 100 tūkstošus eiro vai ASV dolāru, lai veidotu krīzes buferi. Tādā veidā tā virzās uz totalitāru reģionu, mazinot individuālās un īpašuma tiesības.
#2/10
2. Anti ES savienība kļūs par lielāko parlamenta grupu.
Pēc EP vēlēšanām nākamā gada maijā anti-ES alianse kļūs par lielāko parlamenta grupu, izvēloties savu vadītāju. Tomēr valdībai neizdosies izvēlēties EK prezidentu, kā rezultātā atkal Eiropa iekļūs politisko un ekonomisko satricinājumu virpulī.
#3/10
3. Tehnoloģiju piecinieks nākamgad piedzīvos kritumu.
Kamēr ASV informāciju tehnoloģiju sektors tiek tirgots aptuveni par 15% zemāk nekā pašreizējais Standard&Poor’s 500 indeksa novērtējums, maza grupa akciju patlaban tiek tirgotas aptuveni 700 reižu augstāk nekā to tirgus vērtējums. Šīs kompānijas ir Amazon, Netflix, Twitter, Pandora Media un Yelp. Tas liecina par jaunu burbuli, kas radies investoriem uzskatot, ka pēc finanšu krīzes notiks strauja izaugsme.
#4/10
4. Izmisusī Japānas Banka dzēsīs valdības parādu pēc tam, kad USD/JPY kurss nokritīs zem 80 jēnām par dolāru.
Nākamgad pasaules ekonomikas izaugsme sabremzēsies, tādējādi saruks arī riskantāko aktīvu cena, liekot investoriem pievērsties jēnai, un ASV dolāra un Japānas jēnas kurss sasniegs 80 jēnas par dolāru. Japānas Banka izmisuma vadīta dzēsīs valdības parādzīmes ar vienkāršu, bet nepārbaudītu grāmatvedības triku, kas novedīs pie pilnīgas neskaidrības un potenciālas finanšu katastrofas ar nezināmiem blakusefektiem.
#5/10
5. ASV deflācija atgriezīsies.
Kaut arī patlaban vairāki rādītāji liecina, ka ASV ekonomika ir spēcīgāka, mājokļu tirgus aizvien ir vārīgs un algas būtiski neaug. Kongress janvārī atkal plāno veikt nākamo darbību ar nosaukumu: «kā iedragāt ASV ekonomiku», investīciju, nodarbinātības un patērētāju noskaņojuma rādītāji atkal pasliktināsies. Tas inflāciju nevis palielinās, bet nodzīs uz leju, un deflācija atkal kļūs par ASV Federālās Atvērtās tirgus komisijas vienu no svarīgākajiem jautājumiem.
#6/10
6. Kvantitatīvā mīkstināšanas atspoguļosies hipotēku aizdevumos.
Kvantitatīvā mīkstināšana ASV ir palīdzējusi procentu likmēm pazemināties, bet riskantāko aktīvu cenām – augt, tādējādi radot mākslīgu iespaidu par ekonomikas uzlabošanos. Tomēr pamata izaicinājumi saglabājas, īpaši mājokļu tirgū. Tādēļ nākamgad FOMC piedalīsies hipotekāro parādzīmju tirgū, pārveidojot aktīvu iepirkšanas 3. posmu par 100% hipotekāro parādzīmju iegādes programmu, un nevis bremzēs iepirkumus, bet palielinās programmas apjomu līdz vairāk nekā 100 miljardiem ASV dolāru mēnesī.
#7/10
7. Brent markas naftas cena saruks līdz 80 dolāriem par barelu.
Pasaules tirgus tiks pārpludināts ar naftu, pateicoties augošajiem ražošanas apjomiem. Pirmo reizi vairāku gadu laikā hedžfondi likmes liks uz cenas kritumu, tādējādi vēl vairāk palielinot naftas cenas kritumu - līdz 80 dolāriem par barelu. Tiklīdz ražotāji atkal samazinās ražošanas apjomus, cena ievērojami pakāpsies.
#8/10
8. Vācija atkal ieies recesijā.
Vācijas labā izaugsme nākamgad beigsies, radot vilšanos tirgus dalībnieku vidū. To veicinās tādi faktori kā krītošās enerģētikas cenas ASV, kas liks Vācijas kompānijām pārvietot ražošanu uz Rietumiem, zemāka konkurētspēja augošo darba samaksas dēļ, jauns koalīcijas partneris un citi.
#9/10
9. Atspoguļojot vārgo ekonomiku, Francijas akciju tirgus indekss CAC 40 saruks par 40%.
Akciju tirgi sasniegs augstāko atzīmi, bet pēc tam ievērojami nokritīsies, jo tirgus secinās, ka vienīgais dzinējs kāpumam bijusi ilūzija. Tikmēr Francijas ekonomika saglabāsies vāja. Mājokļu cenas, kas pēc krīzes nav piedzīvojušas korekciju, atkal saruks, pasliktinot patēriņu un noskaņojumu. Tādēļ CAC 40 indekss samazināsies par vairāk nekā 40% no šā gada sasniegtajiem augstumiem.
#10/10
10. Vārīgais piecinieks (Brazīlijas, Indijas, Dienvidāfrikas, Indonēzijas un Turcijas valūtas) nākamgad pret dolāru piedzīvos 25% kritumu.
Gaidāmā aktīvu iepirkumu programmas bremzēšana ASV veicinās kapitāla izmaksu pieaugumu, atspoguļojot augošās procentu likmes. Tas veicinās tekošā konta deficīta palielināšanos, un samazinās Brazīlijas, Indijas, Dienvidāfrikas, Indonēzijas un Turcijas valūtu vērtības, galvenokārt pret ASV dolāru.