Redakcijas komentārs: Brexit kaislības plosa drāmas karalieni 

«Ja UK beigu beigās paliks EU, tad gribētos piestādīt viņiem rēķinu par šo pēdējo gadu čakaru, ko viņi radījuši. Tā vietā, lai strādātu ES nākotnes vārdā, liela daļa aparāta visās ES dalībvalstīs ņemas ar šo «Drama Queen»... :(

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 01. marts plkst. 7:19

Foto: no DB arhīva

Jau sāk apnikt,» tā tvīto Latvijas Bankas ekonomists Igors Kasjanovs. Jāteic, ka drāmas karalienes alias Lielbritānijas sarīkotajām kaislībām pagaidām gals vēl nav redzams. Lielā mērā izšķiroši būs trīs datumi – 12., 13. un 14. marts. Proti, 12. martā parlamentā paredzēts atkārtots balsojums par premjerministres Terēzas Mejas izstāšanās plānu. Ir liela varbūtība, ka parlamentārieši to atkal noraidīs, jo tajā nav ietverta «cietā Brexit» aizstāvju prasība atrisināt jautājumu par robežas atjaunošanu starp Lielbritāniju un Ziemeļīriju.

Ja Mejas plāns tiek noraidīts, tad 13. martā parlamentārieši balsos par tā dēvēto bezvienošanās Brexit, ko daudzi uzskata par vissliktāko scenāriju, vispirms jau pašai Lielbritānijai. DB jau rakstīja, ka šādā gadījumā Lielbritānijai varētu pietrūkt importēto preču, tostarp pārtikas un medikamentu. Ja parlamentārieši nobalso pret šādu scenāriju, tad 14. martā tiks balsots par izstāšanās termiņa – 29. marta – pagarināšanu. Jāteic, ka T. Meja stingri iestājas pret izstāšanās termiņa pagarināšanu. «Mūsu primārajam fokusam ir jābūt vienošanās panākšanai un aiziešanai no ES 29. martā. Tas iedzīvotājiem un uzņēmējiem dos noteiktības sajūtu, ko tie ir pelnījuši,» teikusi premjeministre.

Jāteic, ka izstāšanās jautājumā saduras toriju un leiboristu intereses. Ja toriju vairākums ir aizstāvējis viedokli, ka izstāšanās bez vienošanās ir labāka par sliktu vienošanos, tad leiboristi vēlas «mīksto» izstāšanos ar Lielbritānijas palikšanu muitas savienībā ar ES. Šāds scenārijs gan ir ļoti mazticams. Ja tas neizdodas, tad leiboristi vēlas otru referendumu par dalību ES. Pati T. Meja cer, ka vairums parlamenta ar toriju atbalstu nobalsos par viņas piedāvāto vienošanos, jo citādi ir risks, ka būs izstāšanās termiņa pagarinājums, kā rezultātā virsroku varētu gūt leiboristi ar savu «mīksto» Brexit vai pat otru referendumu. Jānorāda, ka Lielbritānijas izstāšanās termiņa pagarinājums gan iespējams tikai tad, ja par to nobalso visas ES dalībvalstis. Vācijas un Francijas līderi jau izteikušies, ka pret no neiebilstu.

Tā ka marts būs kaislību un neziņas pilns mēnesis ne tikai Lielbritānijai, bet visai ES. Lielbritānijas uzņēmēju vidū valdošais noskaņojums ir par labu izstāšanai ar vienošanos vai pat palikšanai kopējā muitas savienībā. Bizness par vissliktāko scenāriju uzskata bezvienošanās aiziešanu no ES, kas radītu ļoti nopietnas sekas britu eksportētājiem. Atsevišķi eksperti pat min, ka tas pilnībā iznīcinātu autoindustrijas nozari, kas muitas tarifu dēļ eksporta tirgos kļūtu nekonkurētspējīga.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 25. februāris plkst. 6:04

Mums patīk skaidra nauda – šādus uzrakstus Anglijā uz veikalu durvīm pamanījis...

2019. gada 22. februāris plkst. 6:36

Eiropas Savienības ekonomiskās izaugsmes dienaskārtībā viens no aktuālākajiem ir jautājums par...

2019. gada 21. februāris plkst. 7:09

Ja līdz marta sākumam 2019. gada budžetā nebūs rasti līdzekļi, lai pildītu...

2019. gada 20. februāris plkst. 6:39

Šķiet, ka veselības ministres Ilzes Viņķeles iecere mainīt Veselības aprūpes finansēšanas likumu...

2019. gada 19. februāris plkst. 6:36

Nule kā klajā nākušajā Fiskālās padomes ziņojumā cita starpā ir atrodamas šādas...

Nepalaid garām

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

Aktīvā atpūta dabā ir jaunzēlandiešu filozofija un reliģija, ja gribat to izbaudīt...

Vivid Tech rada interaktīvas cenu zīmes, kas rāda ne tikai produkta cenu,...

Ar kokogļu ražošanu Rēzeknes uzņēmums Baibiņa nodarbojas jau vairāk nekā piecus gadus....