DB Viedoklis

Redakcijas komentārs: Brexit kaislības plosa drāmas karalieni

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 01.03.2019

Foto: no DB arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Ja UK beigu beigās paliks EU, tad gribētos piestādīt viņiem rēķinu par šo pēdējo gadu čakaru, ko viņi radījuši. Tā vietā, lai strādātu ES nākotnes vārdā, liela daļa aparāta visās ES dalībvalstīs ņemas ar šo «Drama Queen»... :(

Jau sāk apnikt,» tā tvīto Latvijas Bankas ekonomists Igors Kasjanovs. Jāteic, ka drāmas karalienes alias Lielbritānijas sarīkotajām kaislībām pagaidām gals vēl nav redzams. Lielā mērā izšķiroši būs trīs datumi – 12., 13. un 14. marts. Proti, 12. martā parlamentā paredzēts atkārtots balsojums par premjerministres Terēzas Mejas izstāšanās plānu. Ir liela varbūtība, ka parlamentārieši to atkal noraidīs, jo tajā nav ietverta «cietā Brexit» aizstāvju prasība atrisināt jautājumu par robežas atjaunošanu starp Lielbritāniju un Ziemeļīriju.

Ja Mejas plāns tiek noraidīts, tad 13. martā parlamentārieši balsos par tā dēvēto bezvienošanās Brexit, ko daudzi uzskata par vissliktāko scenāriju, vispirms jau pašai Lielbritānijai. DB jau rakstīja, ka šādā gadījumā Lielbritānijai varētu pietrūkt importēto preču, tostarp pārtikas un medikamentu. Ja parlamentārieši nobalso pret šādu scenāriju, tad 14. martā tiks balsots par izstāšanās termiņa – 29. marta – pagarināšanu. Jāteic, ka T. Meja stingri iestājas pret izstāšanās termiņa pagarināšanu. «Mūsu primārajam fokusam ir jābūt vienošanās panākšanai un aiziešanai no ES 29. martā. Tas iedzīvotājiem un uzņēmējiem dos noteiktības sajūtu, ko tie ir pelnījuši,» teikusi premjeministre.

Jāteic, ka izstāšanās jautājumā saduras toriju un leiboristu intereses. Ja toriju vairākums ir aizstāvējis viedokli, ka izstāšanās bez vienošanās ir labāka par sliktu vienošanos, tad leiboristi vēlas «mīksto» izstāšanos ar Lielbritānijas palikšanu muitas savienībā ar ES. Šāds scenārijs gan ir ļoti mazticams. Ja tas neizdodas, tad leiboristi vēlas otru referendumu par dalību ES. Pati T. Meja cer, ka vairums parlamenta ar toriju atbalstu nobalsos par viņas piedāvāto vienošanos, jo citādi ir risks, ka būs izstāšanās termiņa pagarinājums, kā rezultātā virsroku varētu gūt leiboristi ar savu «mīksto» Brexit vai pat otru referendumu. Jānorāda, ka Lielbritānijas izstāšanās termiņa pagarinājums gan iespējams tikai tad, ja par to nobalso visas ES dalībvalstis. Vācijas un Francijas līderi jau izteikušies, ka pret no neiebilstu.

Tā ka marts būs kaislību un neziņas pilns mēnesis ne tikai Lielbritānijai, bet visai ES. Lielbritānijas uzņēmēju vidū valdošais noskaņojums ir par labu izstāšanai ar vienošanos vai pat palikšanai kopējā muitas savienībā. Bizness par vissliktāko scenāriju uzskata bezvienošanās aiziešanu no ES, kas radītu ļoti nopietnas sekas britu eksportētājiem. Atsevišķi eksperti pat min, ka tas pilnībā iznīcinātu autoindustrijas nozari, kas muitas tarifu dēļ eksporta tirgos kļūtu nekonkurētspējīga.

Komentāri

Pievienot komentāru