DB Viedoklis

Redakcijas komentārs: Lielbritānija grūtas izšķiršanās priekšā

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 13.12.2018

Foto: no DB arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Vakar, kad tapa šis komentārs, vēl nebija zināmas šā rīta ziņas, vai britu premjerministre Terēza Meja ir izturējusi savas partijas iniciēto neuzticības balsojumu un vēl ir partijas līdere un valdības vadītāja.

Taču, lai ko arī nebūtu nesis balsojums, skaidrs ir viens – Lielbritānija ir sašķelta. Turklāt dalījuma līnijas ir vairākas. Viena iet starp Brexit piekritējiem un noliedzējiem, otra – starp tiem, kuri uzskata, ka pašreizējā vienošanās ir labāka par nekādu, un tiem, kas iestājas par Brexit bez vienošanās, un tad jau vēl ir tie, kuri vēlas atkārtotu referendumu. Skaidrs ir viens, pašreizējā Brexit vienošanās, kuru panākusi T. Meja, neapmierina Brexit piekritējus, taču izskatās, ka labāku nav iespējams dabūt. Kā tvītoja Žans Klods Junkers, Eiropas Komisijas prezidents, pašreizējā vienošanās ir vienīgā iespējamā un to pārskatīt nav iespējams.

Protams, tā nostāda Lielbritāniju sliktākā stāvoklī nekā tad, kad tā bija pilntiesīga Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, taču tas ir labāk, nekā izstāties bez vienošanās, lai gan to atbalsta daudzi populistiski politiķi. Tikai viens no vairākiem simtiem piemēru. Ja Lielbritānija izstājas bez vienošanās, tad līdz divpusēju līgumu noslēgšanai šīs valsts lidsabiedrību lidmašīnas nevarēs lidot uz ES valstu lidostām un ES valstu lidsabiedrības nelidos uz Lielbritānijas lidostām. Brexit piekritēji bija iedomājušies, ka miglainā Albiona noliegs brīvu darbaspēka plūsmu, bet varēs saglabāt brīvu preču un pakalpojumu plūsmu. Liels bija šoks, kad ES pateica, ka tā nav zviedru galds, kur var izvēlēties, ko gribas, bet to, kas nepatīk, atstāt uz galda. Žurnāls The Economist raksta – ja T. Meja amatu zaudēs, sāks birt brīnumaini politiķu solījumi, kādas tik izcilas vienošanās ar ES netiks panāktas pašreizējās vietā.

Taču tā būs vēlētāju ne tikai maldināšana, bet pat krāpšana, jo gan Ž. K. Junkers, gan Vācijas kanclere A. Merkele ir pauduši, ka citas vienošanās nebūs. Tā dēvētajiem brexiteriem ir pilnīgi skaidri jāsaprot: tāda vienošanās, kur briti saglabā brīvu pieeju ES vienotajam tirgum, bet tajā pašā laikā ierobežo migrāciju no ES dalībvalstīm, nav iespējama. Tātad vai nu pašreizējā vienošanās, vai cietais Brexit.

Daudzi analītiķi uzskata, ka pēdējais Lielbritānijai būtu daudz sliktāks scenārijs par T. Mejas panākto vienošanos. The Economist raksta, ka viena no izejām pašreizējā politiskajā haosā būtu atkārtots referendums par Brexit, kura iespējamību gan T. Meja kategoriski noliedz. Izskan, ka tā būtu krāpniecība pret tiem cilvēkiem, kuri balsoja pirmajā referendumā. Taču The Economist uzskata, ka tagad, kad cilvēki ir praksē uzzinājuši, ko īsti nozīmē Brexit, viņi būtu pelnījuši vēlreiz balsot par to. Šāds scenārijs, protams, nepatīk Brexit piekritējiem, taču šķiet atbalstāms tiem, kuri vēlas saglabāt dalību ES. Jebkurā gadījumā, vai T. Meja ir vai nav saglabājusi līdzšinējo amatu, Lielbritānija paliek sašķelta un ar lielo jautājumu, kā izstāties: ar vai bez vienošanās, rīkot referendumu vai nē.

Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!